https://www.czerwionka-leszczyny.pl Uroczyste obchody 105-lecia SP-5
https://www.czerwionka-leszczyny.pl Uroczyste obchody 105-lecia SP-5

Pod koniec XIX wieku swoją działalność rozpoczęła kopalnia „Dębieńsko". Do pracy w Czerwionce zaczęło przybywać coraz więcej osób. I to właśnie konieczność ich zakwaterowania zmusiła dyrekcję zakładu przemysłowego do budowy w centrum Czerwionki osiedla robotniczego. Wtedy też powstał budynek szkoły - obecnej Szkoły Podstawowej nr 5 - architektonicznie dopasowany do otaczających go familoków. W 1915 r. ten niewielki budynek musiał już pomieścić 709 uczniów. Wtedy też Urząd Gminy w Czerwionce podjął decyzję o dobudowaniu nowego skrzydła. Uroczystego otwarcia dokonano 6 maja 1916 r.

Przez lata szkoła funkcjonowała pod różnymi nazwami jako: Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 5, Gimnazjum nr 4, Zespół Szkół nr 3, ale nie nazwy są ważne, lecz ludzie, którzy tworzą placówkę oraz ich dobre słowa i poczynania.

W tym roku szkoła obchodzi swe 105. urodziny. W dobie pandemii trudno obchodzić jubileusz i świętować. Ale społeczność szkolna Szkoły Podstawowej nr 5 zawsze realizuje podjęte wyzwania, mając za wzór swego patrona - Henryka Sienkiewicza. Autor Trylogii poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń.

Od dwóch miesięcy szkoła przygotowywała się głównie poza swymi murami do 105. urodzin. Ale na jej jubileusz uczniowie znów powrócili do niej i stało się w niej wesoło i gwarnie. Wszystkie działania, które podejmowali uczniowie i nauczyciele, przygotowując się do święta szkoły, zebrane zostały na kolorowych padletach, będących wirtualną akademią i gazetką. Znaleźć na nich można: życzenia i recytacje uczniów, rodziców, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Małgorzaty Marciniak, wicedyrektor Ewy Szopy, pracowników administracji i obsługi, piosenkę o Henryku Sienkiewiczu, wspomnienia ze stulecia, lipdub zrealizowany kilka lat temu i jego współczesną interpretację oraz zdjęcia ukazujące zdalną szkołę, prezentację biblioteki szkolnej.

Nowością zrealizowaną w tym roku szkolnym przez klasy IV - VIII są wyzwania klasowe dotyczące osoby Patrona. Swe różnorodne wyzwania wymyślały i zrealizowały, mimo pandemii, radząc sobie doskonale klasy: 6d, 7c, 6b, 7b, 6a, 7a, 5a, 4a, 4b, 8a, 8b. Zapraszamy do ich podziwiania!

- Ze względu na nasze bezpieczeństwo tym razem świętujemy inaczej. Jubileuszowy padlet zachęca wszystkich nie tylko do wspomnień, ale również przypomina historię szkoły i sukcesy dydaktyczne naszych uczniów, a także najważniejsze momenty z życia szkoły, a jest ich wiele. Gratuluję uczniom którzy wzięli udział w różnorodnych konkursach o Patronie i szkole, życzę wszystkim miłego świętowania - zwróciła się do uczniów dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Małgorzata Marciniak.

Na wspomnianym padlecie można również zobaczyć pocztówki stworzone przez uczniów z okazji jubileuszu szkoły, zachwycają one kreatywnością i barwnością.

Wspaniały jest także padlet przygotowany przez wychowawców klas I - III, który opisuje działania uczniów klas młodszych, znaleźć w nim można również: historię szkoły, informację o Patronie i quiz wiedzy.

- W ramach zajęć zdalnych odbyły się konkursy związane postacią Henryka Sienkiewicza i jego twórczością. W tym roku mija 110 lat od wydania lektury: W pustyni i w puszczy, dlatego konkursy dotyczyły głównie tej książki - wyjaśnia Małgorzata Pyszny, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 5.

Mistrzem szkoły w zakresie wiedzy o patronie został Jakub Baran z kl 7a.

I miejsca w tym konkursie zdobyli: Oliwier Kacprzyk, Judyta Zając, Karol Gorzawski, Oliwia Brandys, zdobywając maksymalną liczbę punktów w teście konkursowym.

W konkursie na zakładkę do książki I miejsce zdobyła: Anna Piścio, II miejsce Wojtek Trunk i Karolina Kubica, III miejsce Julia Ignacy i Wiktoria Grzegorzyca, wyróżnienia otrzymali: Nikodem Bielas, Anna Gajda, Jadzia Pluta, Kamil Rzeźniczek, Magda Szczeponik.

W konkursie literackim na wypowiedź argumentacyjną dotyczącą twórczości Patrona I miejsce zdobyła Agata Rusecka z klasy 7a, II miejsce przyznano Jakubowi Baranowi oraz Zuzannie Marszałek, natomiast III miejsce Nadii Jarosz oraz Martynie Bądyrze.
Staś i Nel na tropach kultury afrykańskiej - to tytuł konkursu plastycznego, na padlecie można podziwiać wyróżnione prace, które stworzyli: Laura Piksa, Jacek Trzepański, Wiktoria Marek, Agata Pietrzyk, Milena Darska, Magdalena Szczeponik, Jakub Baran, Judyta Zając, Michał Włoczko, Karolina Kubica, Kamil Jabłoński, Julia Gajewska, Julia Steuer, Jadwiga Pluta, Anna Gajda, Bartosz Sypkowski, Nadia Jarosz, Samuel Kokoszka , Nikola Śmigielska.

- W ramach obchodów święta szkoły - 17 maja, ucząc się stacjonarnie czy zdalnie wszyscy uczniowie SP 5 będą mieli czas i okazje zapoznać się z paletami: zobaczyć swe osiągnięcia, powspominać, zaśpiewać piosenkę o Henryku Sienkiewiczu. Mimo upływu lat, pandemii, wielu trudnych przeżyć i problemów szkoła pozostała tą samą, bliską i dobrą szkołą dla uczniów - szkołą wśród familoków! - dodaje dyrektor Małgorzata Marciniak.

Źródło: https://www.czerwionka-leszczyny.pl/

Komentarze

Dodaj komentarz