info i foto: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku.
info i foto: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku.

- Szpital w Rybniku umiera. Bez lekarzy i bez rezydentów raczej nie wyleczy ani jednego mieszkańca naszego regionu. Przed chwilą odbyła się Komisja Zdrowia w Rybniku,  która była konsekwencją uchwały w sprawie ratowania szpitala skierowanej do właściciela czyli Zarządu (Marszałka) Województwa Śląskiego. Pojawiła się informacja o przeniesieniu Oddziału Pediatrii do Jastrzebia - Zdroju. Pomimo zaproszenia zabrakło p.o. Dyrektor WSS nr 3 Pani Ewy Ficy - informował w poniedziałek radny Łukasz Kłosek.

Dziś 18 maja, do sprawy odniosła się dyrektor placówki Ewa Fica. W rybnickim magistracie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli także prezydent Piotr Kuczera i jego zastępca Piotr Masłowski. 

Rozmawiano o bardzo trudnej sytuacji finansowej placówki, ale także o jej przyszłości, która została zarysowana w programie naprawczym zaakceptowanym już przez Śląski Urząd Marszałkowski.

- Zapewniłam prezydenta, że nie ma planów likwidacji oddziału pediatrii. Taka wiadomość pojawiła się wczoraj. To bzdura, dementuję zdecydowanie. Nie ukrywam jednak, że analizujemy poziom obłożenia łóżek na poszczególnych oddziałach i być może podejmiemy decyzję o zmniejszeniu ilości łóżek na niektórych z nich. Taką decyzję sugerują już zresztą od kilku lat audytorzy badający sytuację w naszej placówce – mówiła we wtorek Ewa Fica, dyrektor WSS nr 3 w Rybniku.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku przyznała, że nie ma planów likwidacji pediatrii. Ma jednak nastąpić "racjonalizacja łóżek".

- Zapytałem wprost o zamiar likwidacji pediatrii, zostałem zapewniony, że takich planów nie ma. W ramach racjonalizacji ilości łóżek - tu jakieś działania będą podejmowane, ale absolutnie nie możemy mówić o likwidacji pediatrii w Rybniku. Uzyskałem w mojej opinii bardzo jasną deklarację pani dyrektor, że pediatria zostaje w Rybniku – mówił z kolei Piotr Kuczera. 

Ewa Fica zadeklarowała także chęć spotkania z radnymi Rady Miasta Rybnika, by szczegółowo przedstawić sytuację finansową i organizacyjną placówki.

- Nie mam z tym żadnego problemu. Kilka dni temu zrobiłam to podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach – mówi Ewa Fica i dodaje:

- Rozmawialiśmy też z prezydentem o rozwoju oddziałów onkologii, kardiologii i uruchomieniu oddziały rehabilitacji pocovidowej, które mamy w planach.

W programie naprawczym szpitala przewidziano również utworzenie kolejnych poradni, które będą dedykowane oddziałom funkcjonującym w rybnickiej placówce. Jak wskazuje prezydent Rybnika, dyrektor szpitala przedstawiła także koncepcję zagospodarowania terenów wokół szpitala i przeprowadzenia koniecznych remontów.

Jaka będzie przyszłość rybnickiej placówki medycznej? O tym przekonamy się niebawem.

Komentarze

Dodaj komentarz