Marek Krząkała
Marek Krząkała

PiS obiecywał milion samochodów elektrycznych, 100 tysięcy polskich mieszkań, promy, szybką kolej, drony, modernizację armii, powstanie funduszu odbudowy zabytków, a w polityce zagranicznej dumne wstawanie z kolan. Wszystko to okazało się tanim populizmem. PiS zawsze miał gigantyczne problemy z realizacją szerokiego planu naprawy i unowocześniania państwa, a swoją politykę opierał wyłącznie na transferach pieniężnych i socjalnych. To samo zaprezentował teraz.

 

Kto za to zapłaci? PiS nie wskazuje źródeł finansowania. Jasne jest jednak, że weźmie pieniądze od lepiej zarabiających, przedsiębiorstw, Unii Europejskiej i zadłużając jeszcze bardziej państwo, czyli nasze dzieci i wnuki. Są rzeczy, które idą w dobrą stronę, np. wprowadzenie 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł czy zwolnienie z podatku najniższych emerytur. To zresztą nasze postulaty sprzed kilku lat. Na drugim biegunie znajdziemy podniesienie składki zdrowotnej prowadzących niewielkie firmy i będących na samozatrudnieniu. Ta propozycja jest wymierzona w klasę średnią i drobną przedsiębiorczość. Składkę zdrowotną planują podnieść od stycznia 2022 r., ale środki na służbę zdrowia wzrosną do 7% PKB dopiero w 2027 r. Gdzieś zatem znika 5 lat wyższych wpływów budżetowych liczonych w miliardach złotych. Średnia unijna przekazywana na służbę zdrowia wynosi obecnie 9,9 % PKB.

 

Wśród różnych rozwiązań znalazły się także te, dotyczące rodzin. Jednym z nich są dodatkowe 12 tys. zł na kolejne dziecko. Chyba nikt nie ma złudzeń, że to rozwiązanie nie poprawi dzietności. Program 500+, pomimo zapowiedzi, nie polepszył sytuacji demograficznej. Był projektem typowo socjalnym, a Polska dzisiaj stała się jednym z najszybciej wymierających krajów w Unii Europejskiej.

 

Największym przegranym na reformie podatkowej będą oczywiście samorządy, które stracą ok. 11 mld zł. Od samego początku władza nie lubi samorządowców, wielbi centralizm państwowy tak jak za komuny, a to oznacza więcej dziurawych dróg, nieremontowanych chodników, zaniedbanych terenów zielonych, gorszą infrastrukturę sportowo-rekreacyjną czy niedofinansowane szkół w naszych małych ojczyznach.

 

PiS i jego sojusznicy ciężko pracują, ale ich celem nie jest wzmocnienie państwa socjalnego, lecz dalsze bezprawne naruszanie praworządności i łamanie demokratycznych procedur. Transfery uruchamiane są przed wyborami lub po to, by uzyskać przyzwolenie społeczne na dalsze niszczenie struktur państwa. Od czasu, kiedy doszli do władzy polscy narodowi konserwatyści, bo tak ich określa prasa zagraniczna, co jakiś czas zadaję sobie pytanie kiedy znacznej części Polaków przestanie się podobać model populizmu? W zasadzie sprowadzony do kupowania głosów, zamiast realizowania spójnej polityki gospodarczej, społecznej, zdrowotnej czy międzynarodowej. Kiedy ta cyniczna gra obróci się przeciwko tej władzy?

Marek Krząkała, poseł Platformy Obywatelskiej z Rybnika

Komentarze

 • Irek tak jest janie 24 maja 2021 12:25--tak jest Janie.
 • Jan hmmm 24 maja 2021 07:59do Irek..Oczywiście miałeś na myśli Donalda Tuska i wielu POdobnych cwaniaczków ,oszustów..,i pasożytów społecznych.
 • Irek Po szkole zawodowejej, 24 maja 2021 07:55Drogi Panie ,ludzie dzielą się najkrócej opisując na trzy kategorie. Pierwsza to taka, gdy młody człowiek jeszcze w podstawowej szkole ma wyrobione zainteresowania i pragnie szybko zostać fachowcem w danej dziedzinie. Druga to natomiast taka, gdy za cholerę rodzice nic nie potrafią wysondować co Go interesuje i zwlekają z kierowaniem na konkretny zawód czy kierunek w nadzieji, że jeszcze wykaże się dorośnie, a tymczasowo może jakiś ogólniak-niech dojrzewa. Trzecia grupa to Ci co w zainteresowaniach swoich muszą , pragną mieć wyższe wykształcenie gdyż bez tego ani róż w zawodzie. Jest jeszcze niesklasyfikowana ,w wiecznych studentów , sztuka dla sztuki,wykształciuchów i życiowych nierobów nazywana pasożytami społecznymi którym żadną powszechna stalą pracą nie dogodzisz..Wszystkie te ostatnie poza tą pierwszą mają jeden wspólny mianownik. Wszystkich takich poza tą pierwszą szybko sie usamodzielniającą, przez kolejne lata musiało w tych szkołach utrzymywać państwo oraz wszystkie One przez kolejne dziesięć lat nauki nie pracowity co dalej oznacza że do wieku emerytalnego --bez urazy --to właśnie One powinny pracować jeszcze 20 lat dłużej od tej pierwszej grupy specjalistów.
 • Czytelnik i odezwał się na wp. 22 maja 2021 11:41Niejaki Donald odezwał się , że jest na wczasach w Chorwacji . A kiedy On nie był na wczasach? jak nie na Maciu Piciu to w ...
 • Ewa Tragedia wielu ludzi 21 maja 2021 23:59A co Wy obiecaliscie i co z tego wyszlo?
 • Waldek nono 21 maja 2021 20:08A to Donald Tusk ma inny wiek emerytalny ,to taka swieta krowa ,On juz jest stary .I Wy chcecie uczciwie dzielic pieniadze?
 • Dalej nie wyjasnili No dobra ale Oni są pośrednio finansowani przez Sejm-wiec dlaczego ta roznica 21 maja 2021 19:55Urzędnicy Unii Europejskiej to jest specjalna grupa, która ma swój system emerytalny - powiedział w programie „Money. To się liczy” dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. – Tam jest inny wiek emerytalny i inny sposób wyliczania świadczenia. W przypadku byłego premiera Donalda Tuska emerytura to pochodna liczby lat wypracowanych na stanowisku przewodniczącego oraz wskaźnika procentowego, który wynosi ok. 4,8 proc. za każdy rok. I jest to wyliczane od wysokości wynagrodzenia. Dodatkowo Donald Tusk pracował także w Polsce i z ZUS także będzie otrzymywał
 • niepolityk Obywatel JK 21 maja 2021 15:46Panie, odpierdziel się pan dobre?
 • Obywatel JK 21 maja 2021 15:33Nie wyjaśnił Pan co z tymi środkami na utrzymanie Donalda Tuska.To może jako Poseł zapyta się Pan w Sejmie dlaczego wiek emerytalny wynosi w ich przypadku 63 lata. Dla mężczyzn jest to więc nawet o dwa lata krócej niż, już niedługo, w państwowym systemie w Polsce. Czy to nie są obywatele RP ,Co na to Konstytucją RP -rownosc traktowania
 • Emerytura Tuska Pomoże Pan 19 maja 2021 16:30czy wyjaśnił by pan z uprzejmości swojej czy Donald Tusk mieszka w lesie i berze już emeryturę czy może spełnia to co innym kazał rozbić czyli zaiwaniać do 67r życia . jakoś Internet o jego obecnej emeryturze bardzo milczy
 • Czytelnik 19 maja 2021 16:26panie Krząkała . Przestań Pan już. Wy chcielibyście forse dzielić ale zapomniał pan że ani abonamentu RTV nie zlikwidowaliście ani słowa w temacie emerytur nie dotrzymaliście że nie podniesiecie wieku. Czy takim ludziom można dać pieniądze do podziału i do reki?

Dodaj komentarz