Archiwum.
Archiwum.

Chodzi o zwiększenie lokalnym społecznościom dostępu  do transportu kolejowego. Na ten cel przeznaczonych zostanie 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie zadań związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla podróżnych. Program obejmie przystanki kolejowe zlokalizowane w całej Polsce. Przyczyni się to do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

W programie wskazano lokalizacje, dla których zakres działań, w zależności od potrzeby, dotyczy budowy lub odbudowy, rozbudowy, przebudowy i modernizacji – w tym wydłużenia peronów oraz zmiany lokalizacji przystanków kolejowych.

- Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 to kolejny etap likwidacji wykluczenia komunikacyjnego. Za 1 mld zł zbudujemy i odbudujemy przystanki kolejowe oraz wydłużymy perony tam, gdzie obecnie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne. Budujemy kolej bezpieczną, komfortową i dostępną również dla mieszkańców mniejszych miejscowości – powiedział we wtorek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jakie przystanki kolejowe zostaną przebudowane i odbudowane w regionie? 

To między innymi: Rybnik Paruszowiec, Rybnik Niedobczyce, Rybnik Niewiadom, Kuźnia Raciborska, Warszowice, Pawłowice Studzionka oraz Wodzisław Śląski Centrum. 

Na liście rezerwowej znalazły się także przystanki: Rudyszwałd, Racibórz Ostróg, Radlin Obszary, Nędza, Knurów Szpital, Racibórz Południowy, Orzesze Jaśkowice oraz Suszec.

W Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177 i modernizację 178 przystanków.

Komentarze

Dodaj komentarz