Piątkowe zawody były jednymi z pierwszych tego typu w Rybniku. Z tej okazji, rywalizacji przyglądał się Janusz Koper, zastępca Prezydenta miasta Rybnika.
- To pierwsze tego typu zawody sportowo-obronne dla klas mundurowych z różnych szkół. Cieszę się bardzo, że do Rybnika zawitały zespoły reprezentujące klasy mundurowe z innych miast. Myślę, że są to pierwsze ale nie ostatnie zawody tego typu - mówił dziś wiceprezydent Rybnika.
Prezydent Koper nie krył swojego zadowolenia godną postawą młodych ludzi, którzy widzą swoją przyszłość w armii.
- To, że młodzież widzi w wojsku i tego typu działalności swoją przyszłość, to na prawdę bardzo cenne. Cieszę się, że powstały takie klasy, które przygotowują naszych obywateli do służby dla ojczyzny. Dzisiaj jest to traktowane w charakterze sportu, ale jest to jednocześnie przygotowanie do działań obronnych, jeśli takie byłyby potrzebne. Cieszę się, że takie rzeczy dzieją się w Rybniku - dodał.
Jednym z głównych celów zawodów było krzewienie obronności i patriotyzmu wśród młodych ludzi. Dzięki rywalizacji w leśnych duktach, uczniowie klas mundurowych mogli zasmakować tego, co może spotkać ich będąc w wojsku. Jak podkreślał major Piotr Janosz z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku, młodzi uczniowie chcą iść do wojska.
- Głównym celem dzisiejszych zawodów jest krzewienie obronności i patriotyzmu wśród młodych uczniów klas. Zawody są organizowane po to, aby uświadomić uczniom co w małym stopniu może spotkać ich w armii. Najważniejsze jest jednak by młodzi ludzie chcieli służyć Polsce - mówił podczas zawodów major Janosz.
- Młodzi uczniowie klas mundurowych chcą iść do wojska. Najpierw wybierają profil mundurowy w szkołach, by zobaczyć czy jest to dla nich. Wielu z nich kontynuuje naukę w szkołach wojskowych. Myślę, że jest to dobry kierunek - dodał.
Armia jest także dla kobiet
Zarówno szkoleniowcy jak i sami uczniowie zgodnie podkreślali, że zauważają spore zainteresowanie armią wśród kobiet. To co je wyróżnia to zawziętość i ambicja.
- Widzimy coraz większe zainteresowanie armią wśród dziewczyn, które są bardzo ambitne i chętniej stosują się do wymogów wojskowych niż mężczyźni. Kobiety są bardziej zawzięte. Płeć w wojsku nie ma więc znaczenia - mówił Adam Burzywoda, wiceprezes Fundacji Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych Szturman.
W zawodach wzięli udział uczniowie z kilku szkół w regionie, m.in. z Raciborza, Rybnika, Jastrzębia-Zdroju i Rydułtów. Piątkowa rywalizacja to dla nich świetny sprawdzian z biegania, strzelania i wiedzy historycznej o misjach pokojowych, które odbywali i nadal odbywają polscy żołnierze.
- Mamy w sobie zawzięcie i walczymy do ostatniej kropli krwi. Nie poddajemy się - mówiła o kobietach w armii Wiktoria, uczennica 3 LO w Jastrzębiu-Zdroju.
- Od dziecka marzyłem o tym, żeby pójść do wojska. To, że mogę się sprawdzić z innymi napędza mnie do walki. Jak dla mnie kobiety w wojsku są równe mężczyznom. Niektóre dziewczyny są lepsze od chłopaków w armii - mowił z kolei Adrian, uczeń ZSZ w Rybniku.
Komentarze