Robert Lewandowski.
Robert Lewandowski.

Piątkowe zawody były jednymi z pierwszych tego typu w Rybniku. Z tej okazji, rywalizacji przyglądał się Janusz Koper, zastępca Prezydenta miasta Rybnika.

- To pierwsze tego typu zawody sportowo-obronne dla klas mundurowych z różnych szkół. Cieszę się bardzo, że do Rybnika zawitały zespoły reprezentujące klasy mundurowe z innych miast. Myślę, że są to pierwsze ale nie ostatnie zawody tego typu - mówił dziś wiceprezydent Rybnika.

Prezydent Koper nie krył swojego zadowolenia godną postawą młodych ludzi, którzy widzą swoją przyszłość w armii.

- To, że młodzież widzi w wojsku i tego typu działalności swoją przyszłość, to na prawdę bardzo cenne. Cieszę się, że powstały takie klasy, które przygotowują naszych obywateli do służby dla ojczyzny. Dzisiaj jest to traktowane w charakterze sportu, ale jest to jednocześnie przygotowanie do działań obronnych, jeśli takie byłyby potrzebne. Cieszę się, że takie rzeczy dzieją się w Rybniku - dodał.

Jednym z głównych celów zawodów było krzewienie obronności i patriotyzmu wśród młodych ludzi. Dzięki rywalizacji w leśnych duktach, uczniowie klas mundurowych mogli zasmakować tego, co może spotkać ich będąc w wojsku. Jak podkreślał major Piotr Janosz z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku, młodzi uczniowie chcą iść do wojska. 

- Głównym celem dzisiejszych zawodów jest krzewienie obronności i patriotyzmu wśród młodych uczniów klas.  Zawody są organizowane po to, aby uświadomić uczniom co w małym stopniu może spotkać ich w armii. Najważniejsze jest jednak by młodzi ludzie chcieli służyć Polsce - mówił podczas zawodów major Janosz.

- Młodzi uczniowie klas mundurowych chcą iść do wojska. Najpierw wybierają profil mundurowy w szkołach, by zobaczyć czy jest to dla nich. Wielu z nich kontynuuje naukę w szkołach wojskowych. Myślę, że jest to dobry kierunek - dodał.

Armia jest także dla kobiet

Zarówno szkoleniowcy jak i sami uczniowie zgodnie podkreślali, że zauważają spore zainteresowanie armią wśród kobiet. To co je wyróżnia to zawziętość i ambicja.

- Widzimy coraz większe zainteresowanie armią wśród dziewczyn, które są bardzo ambitne i chętniej stosują się do wymogów wojskowych niż mężczyźni. Kobiety są bardziej zawzięte. Płeć w wojsku nie ma więc znaczenia - mówił Adam Burzywoda, wiceprezes Fundacji Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych Szturman.

W zawodach wzięli udział uczniowie z kilku szkół w regionie, m.in. z Raciborza, Rybnika, Jastrzębia-Zdroju i Rydułtów. Piątkowa rywalizacja to dla nich świetny sprawdzian z biegania, strzelania i wiedzy historycznej o misjach pokojowych, które odbywali i nadal odbywają polscy żołnierze. 

- Mamy w sobie zawzięcie i walczymy do ostatniej kropli krwi. Nie poddajemy się  - mówiła o kobietach w armii Wiktoria, uczennica 3 LO w Jastrzębiu-Zdroju.

- Od dziecka marzyłem o tym, żeby pójść do wojska. To, że mogę się sprawdzić z innymi napędza mnie do walki. Jak dla mnie kobiety w wojsku są równe mężczyznom. Niektóre dziewczyny są lepsze od chłopaków w armii - mowił z kolei Adrian, uczeń ZSZ w Rybniku.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

  • Przymusowy Frajer Też sluzyłem 28 maja 2021 21:58Służyłem za darmo w wojsku .Za limit skoków spadochronowych w warunkach bojowych obiecano mi rok wcześniej do emerytury którą to obietnica władze wytarły sobie później dupę. Na 26 powołanych do pododdziału 9 wyszło ciężkich kaleków. Obecie w ZUs do emerytury jest to okres nieskładkowy a ponoć ustawa o obronności mówi że nie mam prawa nic stracić. .Straciłem tez wszystkie oszczędności z okresu przed służbą w skutek Inflacji. Pracowałem tez dlugie lata w szkodliwych i nieb warunkach pracy. ,za co miałem prawo do wcześniejszej emerytury. Tym tez juz Rzad Tuska wstecznie wytarł sobie dupe. ..Później podniósł Nam wiek emeryt drugi raz do 67r zycia . Obecnie Mam już 45 lat pracy i obecny rząd tez ma mój staż pracy w dupi,e. Kto chce Niech służy. Pozdrawiam frajerów.

Dodaj komentarz