Przypomnijmy - w kwietniu rybnicka rada miasta przygotowała apel w sprawie ratowania szpitala wojewódzkiego w Rybniku, którego sytuacja finansowa i nie tylko jest dramatyczna, w dodatku trwa konflikt dyrekcji z załogą.
„Szczególnie dzisiaj potrzebny jest dostęp do publicznej, fachowej oraz wielospecjalistycznej pomocy medycznej. Z niepokojem patrzymy na decyzje podejmowane przez nową dyrektor szpitala w Rybniku, która została mianowana przez Marszałka Województwa Śląskiego. To Marszałek jako organ prowadzący bierze pełną odpowiedzialność publiczną za zdrowie i życie mieszkańców aglomeracji rybnickiej” - czytaliśmy m.in. w apelu.
I dalej: „Działania polegające na wypowiedzeniu umów lekarzom oraz rezydentom, a także możliwym ograniczeniu działalności części oddziałów niepokoją, szczególnie wobec codziennych informacji o niewydolności polskiej służby zdrowia w walce z pandemią oraz leczeniu schorzeń. Wspomniane działania nie tylko budzą nasze zaniepokojenie i zdziwienie, ale wręcz wywołują kategoryczny sprzeciw! Brak realnych działań ze strony organu prowadzącego sprawia, że sytuacja szpitala ulega ciągłemu pogorszeniu. Pani dyrektor wielokrotnie i publicznie potwierdzała, że wszystkie decyzje dotyczące funkcjonowania szpitala zapadają za zgodą i pełną wiedzą władz województwa. Do tej pory ani Rada Społeczna szpitala, ani personel medyczny i opinia publiczna nie poznali szczegółów przygotowanego Planu Naprawczego złożonego do zatwierdzenia przez Marszałka w styczniu br. Tak długi brak ujawnienia skali zmian w rybnickim szpitalu rodzi poważne obawy co do faktycznych intencji dyrekcji i organu prowadzącego, a także stwarza realne zagrożenia ograniczenia zakresu świadczenia pomocy medycznej dla mieszkańców ziemi rybnickiej. W związku z powyższym, apelujemy o ujawnienie zapisów Planu, żeby opinia publiczna mogła poznać zakres i charakter zmian”.
Radnym odpowiedziała Izabela Domagała, członek zarządu województwa śląskiego. Zaznaczyła, że zarząd województwa śląskiego nie jest stroną negocjacji prowadzonych między dyrekcją szpitala a lekarzami zatrudnionymi w placówce. Odpowiedzialność za zarządzenie zasobami kadrowymi spoczywa na kierowniku jednostki, który jest zobowiązany do kształtowania polityki płacowej w sposób zabezpieczający potencjał leczniczy szpitala (w tym zaspy kadrowe zgodnie z umową NFZ) oraz gwarantujący zachowanie płynności i stabilizacji finansowej szpitala.
- Z uwagi na sygnalizowane przez kierowników i ordynatorów oddziałów szpitala w Rybniku zagrożenie funkcjonowania poszczególnych komórek działalności medycznej, wynikające z braku zaakceptowania zaproponowanych przez dyrekcję nowych warunków pracy i płacy przez część zatrudnionych w placówce lekarzy, podmiot tworzący wystąpił do p.o. dyrektora szpitala o przedstawienie szczegółowych wyjaśnień w przedmiotowej kwestii. Z uzyskanych od kierującej szpitalem zapewnień wynika, że podejmowane są wszelkie niezbędne działania zarządcze konieczne do zapewnienia sprawnego funkcjonowania wszystkich oddziałów - informuje Izabela Domagała.
Poinformowała, że zaprosiła delegację lekarzy na spotkanie do Urzędu Marszałkowskiego, do którego jednak nie doszło, bo zaproszone osoby nie przybyły w umówionym terminie. Ponadto 13 maja odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach, poświęcone problemom w funkcjonowaniu szpitala.
Dalej pisze, że w szpitalu prowadzony jest audyt zlecony przez marszałka województwa.
Jeśli chodzi o program naprawczy na lata 2020-2022, to został on zaopiniowany przez Radę Społeczną szpitala, w której uczestniczyła strona związkowa, i zatwierdzony przy zarząd województwa śląskiego. - Program naprawczy jest informacją publiczną (…) i podlega udostępnieniu - zakończyła Izabela Domagała.
Komentarze