Marek Krząkała: Rząd podpala OSP

W zamrażarce sejmowej od miesięcy jest złożona o niebo korzystniejsza i wychodząca naprzeciw oczekiwaniom OSP ustawa, która rozwiązuje problem dodatków do emerytur strażaków ochotników. To projekt skonsultowany ze środowiskiem OSP, ale ponieważ nie jest rządowy marszałek sejmu go blokuje. 

Gasnące OSP to zamierające życie, szczególnie w mniejszych miejscowościach, także te kulturalne. Propozycja rządu przede wszystkim dzieli jednostki na te, które będą świadczyły działalność operacyjną i te, które będą z tej działalności wyłączone, bo nie spełnią wymagań, które określi  minister spraw wewnętrznych. Przestaną być jednostkami ochrony przeciwpożarowej i nie będą mogły brać udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. W konsekwencji zostaną zlikwidowane. Będzie to dotyczyło najprawdopodobniej OSP posiadających wyłącznie lekki samochód ratowniczo-gaśniczy do 3,5 tony.

Nieodzownym elementem każdej "dobrej zmiany" jest centralizacja. Dlatego OSP zostanie poddana bezpośredniej kontroli wojewody – przedstawiciela rządu w województwie oraz nadzorowi komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej podległemu ministrowi. PiS zapomniał, że OSP to przede wszystkim tradycja i niezwykle bogata historia: rodzinna i lokalna, a w tym kontekście utrata możliwości  posługiwania się nazewnictwem strażak (w zamian "ratownicy OSP"), utrata prawa do własnego munduru wyjściowego i galowego, czy brak możliwości  posługiwania się sztandarem rodzi silny sprzeciw ochotników. Chciałbym podziękować w tym miejscu wszystkim strażakom za liczne spotkania, telefony i wiadomości związane z tym antyspołecznym projektem ustawy. 

 

Schemat działania PiS od lat jest niezmienny. Nic nie daje za darmo, bo przy okazji zawsze coś odbiera. Dzisiaj godność i wysoki status społeczny strażaków OSP. Wcześniej kupił zgodę na przekręty i nepotyzm, w zamian za programy socjalne. PiS nie ufa obywatelom, a wszelką niezależność traktuje jako zagrożenie dla własnego bytu. Dlatego centralizuje i kontroluje. Przy okazji zawsze podzieli na lepszy i gorszy sort. I będzie to robił tak długo, dopóki w społeczeństwie nie pęknie tolerancja na taki model  uprawiania polityki, który niszczy relacje społeczne, wspólne osiągnięcia Polaków i państwo polskie. Dziś niszczony jest dorobek OSP, kto następny w kolejce?

Komentarze

  • Olo dodatków do emerytur strażaków ochotników. 08 czerwca 2021 20:49dodatków do emerytur strażaków ochotników. A w jakim wieku wg Was ,po 80tce
  • Mieszkańcy Śląska no czekamy na pana innowacje w tym temacie. 04 czerwca 2021 19:07........w 2017 na Necie pisano: "WP Finanse--Emerytury europosłów. Rekordziści dostaną przynajmniej 18 tys. zł miesięcznie...Posada europosła to nie tylko prestiż, wysoka pensja i przywileje. To również gigantyczna emerytura. Polscy rekordziści - jak m.in. Jerzy Buzek, Jacek Saryusz-Wolski czy Ryszard Czarnecki - już zapewnili sobie świadczenie w wysokości ponad 15 tys. zł. A według naszych szacunków jeszcze do końca kadencji wzrośnie ono do 18 tys. zł. To dziewięć razy więcej niż przeciętna emerytura z ZUS. Około 80 tys. zł netto emerytury miesięcznie, czyli prawie milion zł rocznie - tyle będzie przysługiwać na starość Donaldowi Tuskowi. Przewodniczący Rady Europejskiej, na mocy unijnych przepisów, będzie mógł sięgnąć po te pieniądze już za niecałe 2 lata Choćby dlatego, że wiek emerytalny wynosi w ich przypadku 63 lata." Czy mógłby Pan wszystkim czytelnikom wyjaśnić dlaczego ,dlaczego ta PO dła ,cyniczna ,oszukańcza facjata ma prawo do wieku Emerytalnego 63 lata i czy Parlament Europejski to jest jakieś Państwo ,czy może Donalda Tuska obowiązuje Polskie Prawo i Polski Wiek Emerytalny a jego emerytura jest finansowana że środków obywateli Polskich . ! -- no czekamy na pana innowacje w tym temacie.
  • Kuba halo -pobudka ,czas wyciagnąć reke z nocnika i przestać ciulać ..My pamiętamy Panie Krzakała. 04 czerwca 2021 13:56Tusk powiedział także Im ”Cieszcie się że mieliście prace „-On zapewne nic nie umiał -to jej nie miał.! Stwierdził tez ,że jak "będą się sądzić o to--o wiek emerytalny-- to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800
  • Inspektor Do POdłych oszustów 04 czerwca 2021 13:52....jaki dodatek do Emerytur ..Pytam się za co ..--zapłacić wynagrodzenie i finie: .Przecież to Wy POwcy okradaliście ludzi zatrudnionych od najmłodszych lat ( w moim przypadku od 15r zycia) (bez ferii ,bez wakacji) z nadgodzinami (1000 dni nadgodzin bez dni zamiennie wolnych) ...z wieku emerytalnego,najpierw za prace w szkodliwych i nieb warunkach, wstecznie w 2008 r Ustawą o Emeryturach Pomostowych z mocą na 1998r -zmuszając Ich do pracy za te warunki do 65 r zycia ,a później do 67 r --czyli o kolejne 2 lata. Wszystko to w sytuacji gdy :Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-i to w okresie Waszego bezrobocia..- bez renty ani emerytury co już jest grozą,co jest na codzień praktykowane obecnie —tacy ludzie nie tylko nie dożywają obecnych emerytur a dożywszy żyją może rok/dwa na nich . Oni też często są zwalniani z pracy . Były to osoby zatrudnione w szkodliwych i nieb warunkach pracy jak prom izotopowe ,rtęć i jej opary gazy wybuch Ex i itp...„...Za Wami POdle i PSLowskie grzyby idzie także śmierć lub cierpienie oraz krzywda Takich osób które mimo wieloletniej pracy nie dożyły tych należnych Im emerytur oraz Ich tragicznie osamotnionych rodzin . Wam nie w Sejmie a w Obozie Pracy jest miejsce... abyście sami poczuli co Im uczyniliście --pamiętasz pan jak wasz ducze Tusk okrzyknął do takich "Cieszcie się, że mieliście prace! podpuszczając niewątpliwie przestępczy także TK Rzeplinskiego, że wszystko jest OK, że wszystko jest "legalne" .. --natomiast na odmianę ogłosili też..” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " taki etyczny-Tusk z POpaprańcami.. Tacy jesteście Wy ...karierowicze ,POdli POlityczni oszuści i jakże często ludzie nieznający ciężkiej ,niebezpiecznej oraz szkodliwej pracy. Ja bym się na waszym miejscu wstydził przyznawać przynależności do tej grupy POlitycznej,bo jak nastanie znowu Lenin to wam z chęcią miejcie pracy na Syberii znajdziemy. Czyż Lenin nie miał dużo racji? --Przecież nawet Papież Jan Paweł II nie potępił rewolucji -bo wiedział Kim Wy łotry POlityczne jesteście.--a abonament RTV zlikwidowaliście?

Dodaj komentarz