Policja.pl
Policja.pl

Nowe regulacje stanowią o tym, że pieszy staje się bardziej uprzywilejowany przy przechodzeniu przez jezdnię (zgodnie z przepisami) czy przejście dla pieszych. Pierwszeństwo przed pojazdem uzyskuje już przy wchodzeniu na nie. Co to jednak znaczy w praktyce? W jakiej odległości pieszy nabywa to prawo?

Kluczem do odpowiedzi na te pytania powinna być zwykła ludzka uprzejmość i kultura. Z obydwu stron. Pożądane jest, aby pieszy sygnalizował chęć przechodzenia na drugą stronę jezdni. Gest w postaci podniesienia ręki czy nawiązanie kontaktu wzrokowego powinny być wystarczającą informacją dla kierującego.

- Do prowadzących pojazdy kierujemy apel, aby uważnie obserwowali nie tylko jezdnię, ale również chodnik w jej obrębie. Nie bez powodu zarówno na pieszym, jak i na kierującym — zgodnie z przepisami — ciąży obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przy okazji przekraczania jezdni lub poruszania się nią. Niewątpliwie dla każdej ze stron nie jest to łatwe zadanie, a relacja kierujący-pieszy często w codziennym funckjonowaniu powoduje różne skomplikowane sytuacje. Należy jednak pamiętać, że jeśli dojdzie do kontaktu pojazdu i człowieka, to wszystkie nieodwracalne szkody i kontuzje ponosi tylko człowiek. Warto, żeby zarówno pieszy znał cenę, jaką może zapłacić za swoje lub czyjeś błędy, a kierujący pamiętał, jak niebezpieczne dla pieszego jest zderzenie z pojazdem i jak tragiczne może być w skutkach. Ta świadomość powinna skłaniać kierowców do unikania niebezpiecznych sytuacji i szczegónej troski o pieszego. Jeśli wszyscy uczestnicy ruchu będą mieć na uwadzę bezpieczeństwo własne i innych, tragicznych zdarzeń będzie coraz mniej. O tej fundamentalnej zasadzie powinniśmy zawsze pamiętać! - informuje policja.

Europejskie standardy, do których próbujemy równać, wymagają od nas położenia większego nacisku na zdrowie i życie ludzkie. Szczególnie w kontekście zdarzeń drogowych. Wciąż mamy za dużo ofiar na polskich drogach. Poszukajmy w nowych regulacjach pozytywnego przesłania, a tragiczne statystyki, z całą pewnością, ulegną poprawie. 

Komentarze

  • Michał Pierwszeństwo do Św. Piotra 04 czerwca 2021 18:39Poczekam jak Duda będzie jechał do Wisły i zobaczymy czy SOP zatrzyma się przed pasami. Na DK81 jest pełno przejść dla pieszych gdzie pieszy z wirtualnym pierwszeństwem może co najwyżej popełnić samobójstwo za które winnym orzeknie sąd kierowcę. Druga sprawa to centra miast gdzie co chwilę pojawia się pieszy więc będzie większy smog i jeszcze większe korki. PS: Kiedy pierwszeństwo samochodu przed pociągiem ?
  • Kuba Inspektor 04 czerwca 2021 13:27Za każda śmierć ,ranę i wypadek wchodzącego na przejście obwiniam także twórców tych idiotycznych przepisów. To Oni sa prawdziwymi, tępymi sprawcami. Polska infrastruktura drogowa nie jest przystosowana do takich zachowań. Ciemno ,szaro ,zła pogoda , źle usytuowane dojście do pasów albo jego brak, nieoświetlony w szarym lub czarnym ubraniu pieszy.! Przecież dlatego kiedzđ nakazano poruszanie sie pojazdów na światłach dziennych a teraz mordercy Ustawodawcy uchwalili zaborczy ,morderczy przepis łamiąc tak wielu zdrowie ,życie i karierę . Owszem w Austrii , na Słowacji juz to jest ale na innych zasadach. W Austrii przejście dla pieszych to rzadkość a na Słowacji przed przejściem jest czerwony pas ,dopiero na którego stanięcie jest oznaką że będę wchodził. Juz tylko za to nie wybieram się na jakiekolwiek wybory bo w tym kraju rządzą populiści.

Dodaj komentarz