post image
Minister Zdrowia Adam Niedzielski przyjechał do Raciborza.

Wtorkowa uroczystość to symboliczne dołączenie osób studiujących pielęgniarstwo i położnictwo do grona pielęgniarek. Studenci otrzymali białe czepki i od tej pory mogą rozpocząć praktykę w placówkach medycznych. Podczas spotkania, Minister Zdrowia Adam Niedzielski podziękował studentom za wybór tego zawodu zaznaczając przy tym, że czeka ich trudna praca, wymagająca sporego wysiłku.

- W Raciborzu spotykamy się nie przypadkowo. Tutaj od blisko 4 lat w ramach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej istnieje kierunek pielęgniarstwa. To jeden z kierunków, który w ostatnich latach powstawał w całym kraju. To oznacza możliwość kształcenia osób w tym zawodzie co jest konieczne, bo wiemy jak dzisiaj wyglądają deficyty kadr. Czeka was jednak trudna praca, która wymaga pracy, wysiłku i zaangażowania. Pielęgniarstwo to nie jest łatwa ścieżka życiowa. Wasza decyzja oznacza, że nie wybieracie drogi na skróty. Podjęliście bardzo dojrzałą decyzję o poświęceniu się innym - mówił minister do studentów pielęgniarstwa I i II roku na PWSZ w Raciborzu. 

Adam Niedzielski podkreślał, że każdy absolwent pielęgniarstwa jest istotny dla ochrony zdrowia w Polsce.

- Każdy absolwent i każda absolwentka pielęgniarstwa są kluczowi dla ochrony zdrowia. Sprzęt zawsze można kupić, ludzi nie kupimy. Dziękuję Wam, za podjęcie się studiowania na tak ważnym kierunku. Mamy bardzo dużo do nadrobienia po pandemii. Liczę, że środowisko pielęgniarskie podejmie się tutaj roli propagatorów profilaktyki. Musimy przywrócić zdrowie Polakom - dodał. 

Wskazywał ponadto, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy trwają rozmowy o tym, by każdy student pielęgniarstwa, medycyny bądź ratownictwa otrzymywał stypendium jeszcze w okresie studiów.

- Rozmawiamy w tej chwili o kwocie 1,5 tys. zł - przekazał. 

Minister podkreślał ponadto, że wynagrodzenie pielęgniarek i położnych będzie zwiększało się w każdym roku, w którym realnie będzie wzrastało wynagrodzenie w gospodarce. Przedstawił przy tym założenia nowej ustawy, która będzie regulowała wynagrodzenia pielęgniarek i położnych. To połączenie wynagrodzenia osób wchodzących do zawodu, ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce.

- Rolą państwa, rolą ministra zdrowia jest docenienie Waszego dojrzałego wyboru i zabezpieczenie odpowiedniej gratyfikacji finansowej, co zapewniam, że będę czynił - dodał.

Z kolei rektor Paweł Strózik wskazał, że pielęgniarstwo na PWSZ w Raciborzu rozwija się bardzo dynamicznie. Podkreślił, że aktualnie trwa budowa centrum symulacji medycznej, co pozwoli na kształcenie pielęgniarek i położonych w pracowniach wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt.

Komentarze

Dodaj komentarz