Piotr Masłowski
Piotr Masłowski

No to się dowiedziałem. O jakimś królu, który nie po to zjednoczył polskie ziemie, w tym Śląsk, żeby dzisiaj ktoś śmiał to wywracać. "Jaki król?" zapytałem? Czy nie było aby tak, że jedyny król, który w polskiej historii zasłużył na przydomek "Wielki" ze Śląska zrezygnował? ("9 lutego 1339 roku w Krakowie Kazimierz Wielki wystawił dokument, w którym zrzekł się praw do księstw śląskich"). Pan nie wiedział też, że kaszubski jest dotowanym językiem regionalnym, chociaż powoływał się na to, że Ślązakom w głowach się poprzewracało, a Kaszubom nie. Nie wiedział, że w Europie przykładów mniejszości i autonomii nie brakuje. Nie pomyślał, że USA to głupi przykład, bo rdzenni mieszkańcy tego kraju siedzą pozamykani w rezerwatach. Alternatywny wybór w jego ograniczonym myśleniu to Polska lub Niemcy. Lokalna historia i bracia Reginek nie istnieli, nie uczyli przecież o tym w szkole. Jest tylko czarne i białe. Tak myśli się w wieku przedszkolnym i publicznej telewizji

Pan Jerzy podał mi przykład dziadka, który mieszkał w Bydgoszczy. Rzeczony pan po polsku znał kilka słów i wbrew otoczeniu deklarował się jako Polak. I pan Jerzy nie rozumie, że to woda na mój młyn. Po rozmowie, która wyprowadziła mnie z równowagi, wymieniliśmy jeszcze kilka smsów. Oczywiście nic nie wniosły. Z wymiany zdań wynika, że nie mam prawa do samookreślenia. Ktoś wie lepiej za mnie kim jestem i co czuję. 

Jestem wdzięczny losowi za rodziców. Mama jest Ślązaczką do szpiku kości, chociaż nie przywiązuje wagi do takich deklaracji. Dziadek taty i nasze nazwisko pochodzi od rodziny, która przywędrowała tutaj za pracą. Jego drugi dziadek i cała jego rodzina byli miejscowi. Tenże miejscowy zginął w obozie koncentracyjnym, bo w powstaniach walczył o polski Śląsk. Tata wychowany był w duchu na wskroś polskim, taki jest też jego język. Mój ojciec na szczęście czyta i myśli. Załamany nacjonalistyczną propagandą oderwaną od prawdy i historycznych faktów sam zastanawia się nad deklaracją. Tak po polsku, na przekór. „Život je hořký. Bohudík".

Piotr Masłowski, zastępca prezydenta miasta Rybnika

Komentarze

  • Rif88 Do Krisa 15 czerwca 2021 13:15Większość Ślônzokôw deklaruje Narodowość Ślônsko. To raczyj imigranci zza Buga i z polsku deklarują narodowość polsko.
  • emw ło Pani... 13 czerwca 2021 20:43Newarczykowa: " Jeżeli to taka kwestia osobista to się tym Pan nie afiszuj, bo nie za to panu płacą na państwowej, polskiej posadzie". Nie afiszować się takim komentarzem byłoby cnotą , proszę Pani... - nie wiem czy i jaką posadę Pani zajmuje/zajmowała i za co Pani płacili. Tu zaafiszowała Pani postawę nie przystającą do osoby kulturalnej i świadomej faktu, że nareszcie my Ślązacy możemy się oficjalnie opowiedzieć za przynależnością do swego narodu , który tyle wieków istnieje bez względu na to, w terytorium jakiego państwa w danym okresie funkcjonuje. W przeciwieństwie do wielu innych nacji, z którymi na Śląsku przyszło nam współegzystować , nie narzucamy im swojego języka i kultury, ale też nie chcemy być u nas spychani na margines, do roli poddanych.
  • Krzysztof Kluczniok żal 13 czerwca 2021 20:04Przykro mi czytając wypociny "rybniczan" na temat przez Pana poruszony! Poziom tożsamości i edukacji żenujący. Szanuję deklarację Pana i Prezydenta. Szkoda, że tam mało "włodarzy" śląskich Gmin idzie Waszym śladem!!!
  • Grzegorz Zdziebczok Mosz recht Synku! Dej Chopu pokoj. 13 czerwca 2021 16:09Pyjter! Niec se z tego Synku nie rób. Niech se godają! My som rychtyk Hanysy i żodyn tego nie zmiyni, choćby nie wiym co robiył? Šlönzoki z Dziada - Pradziada. Kożdy mo dycko prawo do deklarowanio swojej przynależności. Trza to Synku uszanować i pożyczyć Panoczkowi miłego dnia, czego i jo Kożdymu z serca prawia. I rób dalij swoji. I sie nie frasuj… Bo z takich jak Ty, to trza brać se przykład, a nie yno krytytykować i sztyjc wkłodać kijok w mrowisko! Obyś żył wiecznie…®
  • Newarczykowa Jeżeli to taka kwestia osobista to się tym Pan nie afiszuj, bo nie za to panu płacą na państwowej, polskiej posadzie. 13 czerwca 2021 15:38Ostatniej rzeczy jakiej teraz potrzeba w regionie w kraju to zajmowanie się tym co komu w duszy gra, gdy gospodarka się wali.
  • Bauer Ślonzok czy hipokryta 13 czerwca 2021 15:25Czy Panu Ślonzokowi nie przeszkadza polnischewirtschaft, który uprawia nasze miasto ?
  • Mieszkaniec Do zastępcy burmistrza miasta Rybnik 13 czerwca 2021 14:51Swoje żale zostaw w domu jesteś po to zastępca burmistrza żeby coś robić a nie pisać na Fejsie czy Twitter , niech się pan pochwali co zrobiliście dobrego dla miasta
  • Kris My Ślązacy czyli Polacy 13 czerwca 2021 12:07Większość Ślązaków deklaruje narodowość polską, a śląskość to tożsamość regionalna, tak jak np. tożsamość małopolska, wielkopolska, ani lepsza ani gorsza. Jeśli ktoś jako Polak chce zadeklarować np. narodowość chińską, no to mu przecież nikt tego nie zabroni, choć inni mogą być mocno zdziwieni taką postawą.

Dodaj komentarz