Pixabay Władze tokijskiego okręgu Sumida wycofały się z pomysłu stworzenia strefy wspólnego oglądania Igrzysk Olimpijskich
Pixabay Władze tokijskiego okręgu Sumida wycofały się z pomysłu stworzenia strefy wspólnego oglądania Igrzysk Olimpijskich

Władze tokijskiego okręgu Sumida wycofały się z pomysłu stworzenia strefy wspólnego oglądania Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w komercyjnej Tokyo Skytree, najwyższej wieży telewizyjnej świata. Wcześniej władze miasta odwołały też strefę kibica w parku Yoyogi w okręgu Shibuya.

Podobne decyzję podjęły również władze miast Musashino i Chofu – zaznacza portal Japan News.

Do rezygnacji z wszystkich takich wydarzeń wezwał prezes rządowego podkomitetu ds. walki z pandemią Shigeru Omi.

- Jeśli publiczne oglądanie się odbędzie, (kibice) będą chcieli głośno dopingować – zauważył w środę na posiedzeniu komitetu ds. zdrowia, opieki społecznej i pracy.

Według Omiego oglądanie wydarzeń sportowych na placach i w innych miejscach publicznych stwarza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

- To dobra okazja do nowego stylu dopingowania w domu, przez oglądanie Igrzysk w telewizji – powiedział.

Tego samego dnia gubernator prefektury Aichi  Omura zaapelował do mieszkańców, aby powstrzymali się od oglądania zawodów w miejscach publicznych, a także w dużych grupach w restauracjach i innych lokalach. Uzasadnił to obawą o zdrowie.

W dużej części Japonii, w tym w Tokio, wciąż obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony w celu powstrzymania czwartej fali pandemii Covid-19. Dobowe bilanse nowych infekcji zmniejszyły się z 5-7 tys. na początku maja do 1-2 tys. obecnie. Z sondaży wynika jednak, że większość Japończyków sprzeciwia się organizacji Igrzysk. Andrzej Borowiak (PAP)
 

Komentarze

Dodaj komentarz