Dominik Gajda Krzysztof Ścibik, główny autor albumu, podziękował organizator i sponsorom przeglądu
Dominik Gajda Krzysztof Ścibik, główny autor albumu, podziękował organizator i sponsorom przeglądu

Wiemy już na pewno. Doroczny Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach będzie kontynuowany jako wydarzenie międzynarodowe. Co roku w okresie wielkopostnym w kościele farnym pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba zaśpiewa kilka znakomitych zespołów. 

Póki co, w sobotę 12 czerwca odbyła się promocja albumu podsumowującego 15-lecie pieśni pokutnej i pasyjnej w Żorach, współautorstwa dziennikarza „Nowin” i portalu www.enowiny.pl, Ireneusza Stajera. To 140 bogato ilustrowanych stron formatu A4, w twardych okładkach, przedstawiających każdą edycję z osobna. W fotograficznym skrócie wspomniano najważniejsze wydarzenia przeglądu, pokazano każdy z uczestniczących w nim zespołów, a zebrało się ich przez 15. lat blisko 269. Książka zawiera płytę DVD z filmem o przeglądzie, udostępnionym przez Telewizję Katowice. 

- Przez wiele lat przyjeżdżali do Żor uczestnicy Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej, by śpiewać Bogu na chwałę i człowiekowi ku pokrzepieniu serc. Bo bez serc i Ducha to szkielety ludzi, powtarzam parafrazując zapis poetycki – mówi ksiądz prałat Stanisław Gańczorz, wieloletni dziekan żorski, który w tym roku przechodzi na emeryturę.

Proboszcz kościoła farnego wraz z arcybiskupem Wiktorem Skworcem, metropolitą katowickim, oraz właścicielką firmy Euromot, Weroniką Pawlicką-Jaworską fundował Grand Prix imprezy – statuetkę Piety, pozłacanej 24-karatowym złotem.

- Zamysł albumu był taki, żeby te 15. lat nie poszło na marne. Dzięki książce, coś po nas zostanie dla potomnych. Po ustąpieniu pandemii i zniesieniu związanych z tym restrykcji planujemy zastąpić przegląd inną formułą: Międzynarodowym Koncertem Muzyki Pokutnej i Pasyjnej w Żorach – zapowiedział Krzysztof Ścibik, menedżer ds. promocji i koordynacji logistycznej przeglądu, główny autor książki.   

Podziękował wszystkim organizatorom oraz sponsorom: senator RP Ewie Gawędzie, samorządowcom, instytucjom, a także osobom prywatnym. Dyrektorem organizacyjnym była Ewa Adamczyk-Ścibik, małżonka pana Krzysztofa, dyrektorem artystycznym ksiądz dr Wiesław Hudek, znak graficzny przeglądu zaprojektował artysta grafik, Łukasz Kojzar. 

Książkę wydrukowano w nakładzie 1000 egzemplarzy. Wszystkie egzemplarze zostaną rozdane bezpłatnie. 500 trafi do chórów i scholi - uczestników przeglądu. Album zamówiła Biblioteka Narodowa w Warszawie oraz inne największe książnice w Polsce. Część egzemplarzy rozdano parafianom, wiele rozeszło się już podczas sobotniej wieczornej mszy św.

        

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz