UGiM Czerwionka-Leszczyny.
UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Obchody jubileuszu rozpoczęła msza święta w intencji Koła Gospodyń Wiejskich.

- Siedemdziesiąt lat temu w Bełku zapoczątkowano piękną i wielką tradycję - utworzono Koło Gospodyń Wiejskich. Wokół siebie zgromadziły się kobiety, które pielęgnują zwyczaje i tradycje. Wasza działalność nie ogranicza się tylko i wyłącznie do potraw, ale również do kontynuowania tradycji śląskiego stroju, śpiewu czy tańca - podkreślił podczas mszy proboszcz parafii św. Jana Sarkandra w Bełku Konrad Opitek.

"Jubileusz 70-lecia istnienia to wyjątkowe święto. Koła Gospodyń Wiejskich są częścią kultury i tradycji regionalnej, panie angażują się w wiele działań, takich jak dożynki, jarmarki wielkanocne czy Święto Makówek. W wyjątkowy sposób reprezentują nas nie tylko w województwie, ale również w całym kraju i poza jego granicami. Za to wszystko bardzo serdecznie im dziękujemy i składamy najlepsze życzenia” - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. 

Wyjątkowy prezent z okazji jubileuszu przygotowała jedna z członkiń Koła - Kornelia Gilecka, która uszyła dla każdej z pań lalkę, ubraną w strój nawiązujący do tego, w którym często występują gospodynie.

Koło Gospodyń Wiejskich w Bełku zostało założone w 1950 roku przez Pelagię Marszolik, która również została przewodniczącą Koła. Trzy lata później zastąpiła ją na tym stanowisku Helena Jastrzębska. Z jej inicjatywy powstał zespół śpiewaczy, który początkowo tworzyły: Jadwiga Fojcik, Gertruda Mazur, Marta Ociepka, Adelajda Pala, Łucja Skocz i Elżbieta Śliwka. Funkcjonował on aż do końca lat 90. XX wieku. Przez ten czas zespół zdobył uznanie oraz liczne nagrody.

W 1976 roku przewodniczącą Koła została Magdalena Meps. Z jej inicjatywy gospodynie w Bełku w latach 80. i 90. XX wieku sprowadzały różne rasy drobiu oraz zajmowały się sadzeniem wielu odmian truskawek oraz malin. Nie zaniechano organizowania ciekawych kursów, pokazów oraz prelekcji, w szczególności kursu szydełkowania i dziergania na drutach, haftu, kroju i szycia, czy makramy.

Rok 1990 przyniósł zmianę na stanowisku przewodniczącej Koła, została nią Renata Halfar. Kontynuowała ona pracę swoich poprzedniczek, organizując Święto Plonów - Dożynki, kursy i szkolenia.

Obecnie Przewodniczącą Koła jest Krystyna Gawlik, a Koło tworzą 34 kobiety w przedziale wiekowym od 30 do 90 lat.

Obecnie do Koła Gospodyń Wiejskich w Bełku należą: Krystyna Adamiec, Irena Bauer, Weronika Blinda, Krystyna Bukowska, Teresa Bury, Gabriela Czapla, Helena Ebert, Krystyna Gawlik, Kornelia Gilecka, Danuta Grochala, Agnieszka Kosma, Barbara Ludwig, Anna Łysakowska, Irena Malik, Halina Michalik, Janina Pabich, Stanisława Ptak, Pelagia Ptak, Elżbieta Pyszny, Grażyna Reis, Wanda Rybka, Janina Sładek, Krystyna Spyra, Aniela Steuer, Urszula Stokłosa, Renata Syrnicka, Jolanta Szejka, Agnieszka Śmieszek, Krystyna Teinert, Jadwiga Teper, Maria Warzecha, Danuta Zgoll, Gabriela Ździebło.

Źródło: UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Komentarze

Dodaj komentarz