Zdjęcie: UGiM Czerwionka-Leszczyny.
Zdjęcie: UGiM Czerwionka-Leszczyny.

W  ubiegłorocznej edycji konkursu przyznano nagrody o łącznej wartości 120 tys. zł w pięciu kategoriach: najpiękniejsza wieś, najpiękniejsza zagroda wiejska, najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi, najlepsza strona internetowa sołectwa i najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe.

- Gratuluję wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym. Nasze województwo może się poszczycić wieloma pięknymi miejscami, ten konkurs wspaniale angażuje mieszkańców i jest formą docenienia ich pracy i osiągnięć. Cieszę się, że możemy się spotkać i złożyć Państwu osobiście gratulacje - mówił radny Sejmiku Śląskiego Bartłomiej Kowalski.

Celem konkursu „Piękna wieś” jest kształtowanie świadomości obywatelskiej i kulturowej mieszkańców, pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej, pobudzanie aktywności gospodarczej, popularyzacja obrzędów i zwyczajów ludowych, zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego przy uwzględnieniu potrzeb przyszłych pokoleń, a także kształtowanie i utrzymanie ładu przestrzennego.

Zadanie zrealizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk polegało na wykonaniu szczegółowej inwentaryzacji cmentarza przy zabytkowym drewnianym kościele pw. św. Marii Magdaleny z XVIII w. wraz z identyfikacją pochowanych tam osób oraz uporządkowanie terenu nekropolii. Istotnym elementem zadania było szerzenie idei społecznej odpowiedzialności za lokalne dziedzictwo kulturowe.

- Gratuluję wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym. Nasze Gratuluję serdecznie wszystkim odpowiedzialnym za realizację projektu w Bełku.  Jestem pod wielkim wrażeniem tej inicjatywy i umiejętności zaangażowania mieszkańców do działania na rzecz wspólnego dziedzictwa. Przy tej okazji dziękuję także sołtysom i mieszkańcom sołectw za ustawiczne zaangażowanie w życie swoich małych społeczności” - podsumowuje Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. 

Komentarze

Dodaj komentarz