Piotr Szereda
Piotr Szereda

Przypomnę na początku niektórym zagorzałym zwolennikom obu rozwiązań, że polemika nawet najbardziej wyrafinowana nie stanowi dyscypliny olimpijskiej, a zwycięzcy nie zostaną wyłonieni. Dobytek kulturowy miasta stanowi wartość wspólną i tak też powinien być zabezpieczany, kompleksowo. Ostudźmy więc emocje i zastanówmy się, czy wybór jest konieczny?

Inicjatywa stworzenia Instytutu w budynku łaźni po kopalni KWK „Moszczenica” to pomysł nowatorski mogący stanowić ciekawą propozycje nie tylko dla mieszkańców, ale też osób przyjezdnych. Wykorzystanie przemysłowej zabudowy, uatrakcyjnienie jej przez nowoczesne rozwiązania, nadanie funkcji edukacyjnej i rozrywkowej, stanowiącej jednocześnie miejsce zatrudnienia? Trudno nie przyklasnąć takiej idei. Niestety, aby tradycji stało się zadość, musi być jakieś „ale”.

W tym przypadku „ale jakim kosztem?”. Przewrotnie nie chodzi o pieniądze, ponieważ inwestycja została już pod tym względem zabezpieczona. Chodzi jednak o Muzeum, a dokładniej o Galerię Historii Miasta.  Ta instytucja dla kontrastu, usytuowana w uzdrowiskowej części miasta, skupiona na pozyskiwaniu, katalogowaniu i zabezpieczaniu dorobku historyczno-kulturalnego ma paść ofiarą opisanego wcześniej „nowoczesnego rozwiązania”.  

Możemy zachłysnąć się duchem nowoczesności, bo tak jest najłatwiej, ale przypomnę, że mamy w tym temacie spore doświadczenie. Zaaferowani rozwojem budownictwa mieszkaniowego zostaliśmy miastem bez rynku, a zmotoryzowanie mieszkańców kosztowało nas odcięcie od transportu kolejowego.  Idąc tą drogą, czy mamy być też miastem bez muzeum? Przecież to właśnie Galeria Historii Miasta jak żadna inna instytucja skupia się na oddaniu jego lokalnego charakteru. Emocjonalne zabarwienie dyskusji jest więc bezcelowe, ponieważ Jastrzębie zasługuje zarówno na swoją przeszłość, jak i przyszłość.  Rozwój miasta nie powinien być więc traktowany jak konkurs, w którym zwycięzca może być tylko jeden.

Historia ma to do siebie, że oceni teraźniejsze decyzje naszego samorządu w przyszłości.

Piotr Szereda, przewodniczący Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój

Komentarze

  • Gosia 15 grudnia 2021 23:20Przypomnę panu prezesowi, że zmotoryzowanie Jastrzębian jest wynikiem likwidacji kolei, nie odwrotnie. Co do Galerii Historii Miasta to ewidentnie widać, że prężnie działają. Co jakiś czas chwalą się, że odwiedzają to miejsce różne wycieczki szkolne i przedszkolne. Nikogo innego nie są w stanie przyciągnąć? Ciekawe, dlaczego? Nie słychać o żadnych nowych inicjatywach, warsztatach, konkursach, organizowanych wydarzeniach. Nie wiem, czego spodziewają się pracujący tam ludzie? Może tylko tego, że pod ochroną byłych komunistów spokojnie dorobią emeryturki. Nic tylko pozazdrościć. Takiej pracy to już nigdzie nie ma, a na palcach jednej ręki można policzyć osoby, które tam się naprawdę angażują w propagowanie lokalnej tradycji czy historii.
  • Olga 19 czerwca 2021 06:58Ja to widze tak.Pawlowice ma jedna kopalnie i prosze ,czego tam juz nie ma ,no moze parku. My mielismy 5kopaln i nawet rynku brak.Solanki ,wody dolowe,podgrzewanie cieplem odpadowym z cieplowni i co , nakt nawet o porzadnym krytym kapielisku z calym zapleczem zdrojowym nie pomysli. Po co nam dworzec kolejowy ale dlaczego nie wykorzystujemy dobrych polaczen do PKP Zebrzydowic gdzie sa miedzynarodowe kursy.
  • mirek 17 czerwca 2021 16:33Choc ogolnie nie popieram Prezydent z PO to jednak w tym przypadku ma Ona racje. Co do Histori miasta to proponuje przy galerii na osiedlu Pionierow postawic kilka starych torow zalanych asfaltem i tyle. Moze o kilkia fotek dorzucmy .
  • Mar Napewno 17 czerwca 2021 08:28"Jastrzębie zasługuje na zaoranie". -- to są słowa byłego górnika. Lotnisko i Aquapark mamy w Berlinie.

Dodaj komentarz