UM Rybnik Ranking aktywności gmin w pierwszym kwartale roku, uczestniczących w programie „Czyste Powietrze” 
UM Rybnik Ranking aktywności gmin w pierwszym kwartale roku, uczestniczących w programie „Czyste Powietrze” 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z Polskim Alarmem Smogowym (PAS) opublikowały ranking pokazujący aktywność gmin w programie „Czyste Powietrze”.  Dzięki rankingowi każdy mieszkaniec Polski może zobaczyć ile wniosków na wymianę kopciuchów i docieplenie domów złożono w jego gminie. W tym celu Polski Alarm Smogowy przygotował specjalną wyszukiwarkę, która dostępna jest na stronie czystepowietrze.gov.pl  oraz polskialarmsmogowy.pl/ranking. 

- Rybnik zajmuje 15 miejsce w Polsce w liczbie wymienionych kotłów na 1000 domów. W pierwszym kwartale tego roku ubyło ich 551, co daje nam 1 miejsce pod względem łącznej liczby wymienionych kotłów. W dużej mierze jest to zasługa działającego w naszym mieście punktu konsultacyjnego programu „Czyste Powietrze Rybnik”, w którym rybniczanie, mierzący się z zamiarem wymiany źródła ciepła uzyskują profesjonalną i kompleksową pomoc w składaniu  wniosku o dofinansowanie – mówi prezydent Piotr Kuczera.

Program „Czyste Powietrze”, którego wartość szacuje się na ponad sto miliardów złotych, ma na celu wymianę nieefektywnych urządzeń grzewczych oraz przeprowadzenie termomodernizacji w trzech milionach budynków jednorodzinnych. Program wspiera wdrażanie uchwał antysmogowych, które zakazują użytkowania pozaklasowych urządzeń grzewczych. W najbliższych latach będzie konieczna wymiana 2,7 miliona domowych urządzeń grzewczych dla wypełnienia wymagań uchwał antysmogowych.

Opublikowany właśnie ranking oparty jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Ranking obejmuje aktywność gmin w pierwszym kwartale bieżącego roku (do dnia 31 marca). Ranking powstał przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego. Jego celem jest motywowanie gmin do większej aktywności w zakresie zachęcania mieszkańców do wymiany kopciuchów, tym bardziej, że aktywność od 1 kwietnia bieżącego roku do 31 marca 2022 r. będzie premiowana przez NFOŚiGW. 
 

Komentarze

Dodaj komentarz