Źródło: UM Jastrzębie-Zdrój.
Źródło: UM Jastrzębie-Zdrój.

W momencie założenia, koło liczyło sobie 40 członkiń, obecnie jest ich ponad 50.

- Nasze koło się odradza, jesteśmy młode, prężne, pełne pomysłów. Są z nami trzy dziewczynki, które  chętnie prezentują się w strojach na wszystkich uroczystościach. W tym roku dołączyło również do nas trzech  panw , czekamy jeszcze na czwartego. Spotykamy się, jeździmy na wycieczki na przykład do teatru… Jesteśmy zarejestrowanym kołem, więc mamy znacznie większe możliwości niż wcześniej. Wierzę, że w kobietach jest siła. Gdy się za coś wezmą, doprowadzają to do końca - mówiła prezes Koła Gospodyń Wiejskich, Daniela Miech.

Głównym zadaniem koła jest kultywowanie śląskich tradycji - w tym celu organizowane są warsztaty, zabawy czy wystawy. Panie uczestniczą również w korowodach dożynkowych, konkursach, jarmarkach czy festynach. 

- Stąd jesteśmy. Śląsk jest dla mnie bardzo ważny, gwara również. U nas  się godo. Funkcjonuje u nas zespół, który wykonuje przyśpiewki. Kilka pań z zamiłowaniem przychodzi na te spotkania. Część pań hekluje. Tu każdy znajdzie coś dla siebie - dodaje Daniela Miech.

Źródło: UM Jastrzębie-Zdrój. 

Komentarze

Dodaj komentarz