Dominik Gajda Krzysztof Gadowski
Dominik Gajda Krzysztof Gadowski

Gdy czytają Państwo ten tekst, program „Mój Prąd 3.0” działa już od 1 lipca. Niestety, zmianie uległa kwota dofinansowania, z której korzystali uczestnicy poprzednich edycji programu. Była to dotacja w wysokości 5000 zł na mikroinstalacje fotowoltaiczne, obecnie rząd proponuje jedynie 3000 zł. Zgodnie z założeniami programu, dopłaty będą przyznawane do instalacji montowanych od lutego 2020 roku do 22 grudnia 2021 lub, co bardziej prawdopodobne, do wyczerpania budżetu przeznaczonego na tę edycję.

Dotacje na panele fotowoltaiczne będą mogły pokryć nie więcej niż 50 proc. wartości inwestycji. Każdy, kto nie zdążył zapisać się do  drugiej edycji programu, będzie musiał zadowolić się niższym wsparciem. Mało tego, zmniejszył się również budżet programu. Zamiast wcześniej zapowiadanego 1,1 mld zł do dyspozycji w poprzednich dwóch naborach, w trzeciej edycji dofinansowanie przekroczy 0,5 mld zł. Zgodnie z szacunkami ekspertów, od połowy grudnia zeszłego roku do końca czerwca 2021 r., czyli w okresie, w którym odbiorcy programu nie zdążyli zgłosić instalacji do dofinansowania w ramach drugiej edycji „Mojego Prądu”, zostało zainstalowanych już ok. 140 tys. instalacji prosumenckich. Bardzo prawdopodobne jest, że środki z trzeciej edycji programu wystarczą tylko dla tych, którzy zdążą uruchomić instalację paneli fotowoltaicznych do sierpnia tego roku. 

Wielu Polaków, którzy zainwestowali swoje oszczędności, chcąc mieć tani i ekologiczny prąd, czuje się  teraz oszukanych. "Mój Prąd 3.0" to  kolejny program, który udowadnia, że rząd PiS jest niewiarygodny. 

Kreatywność to wspaniała cecha, na tym polu mieszkańcy naszego kraju nie mają sobie równych. Zgodnie z danymi Agencji Rynku Energii, od stycznia do kwietnia liczba prosumentów wzrosła o ok. 64 tys. Niestety, rząd kolejny raz przestraszył się przedsiębiorczych Polaków. 500 tys. gospodarstw domowych ma już swój tani prąd, kolejnych kilka milionów chce wybudować przydomowe elektrownie. Jednak rząd postanowił zmienić im warunki na gorsze. Uderza głownie w uboższe gospodarstwa domowe, w Polaków o niższych dochodach, którzy planowali inwestycję we własny tani prąd, zbierając kilka lat środki na ten cel. Polaków, którzy starają się działać tam, gdzie zawiódł rząd, który nie radzi sobie z rosnącymi stale cenami energii, brakiem szumnie zapowiadanych rekompensat za prąd oraz przestarzałą infrastrukturą.

Jednym z pomysłów na rozwiązanie tych problemów jest energetyka obywatelska. Program odbudowy powinien opierać  się na rozwijającym się rynku prosumentów oraz inwestycjach w sieci niskiego i średniego napięcia, po to, aby obywatele jako wytwórcy tej energii mogli ją skutecznie wytwarzać, magazynować, przesyłać oraz odbierać. Jak już podkreślałem w jednym z poprzednich felietonów, należy skupić się na energetyce rozproszonej, w której duży udział będą mieli obywatele angażujący swoje środki finansowe, budując własne lub wspólne instalacje OZE. To już najwyższy czas, żeby stworzyć atrakcyjną alternatywę dla mieszkańców domów wielorodzinnych, którzy będą mogli produkować energię, bez względu na miejsce zamieszkania.

Pozostaje pytanie, czemu rząd tego nie robi? Dlaczego kolejny raz dzieli Polaków, zmieniając ustalone przez siebie reguły? Na tym nie koniec. Przed nami kolejna nowelizacja ustawy o OZE, w której rząd planuje zmienić zasady rozliczania taniego prądu, produkowanego przez  nas, prosumentów. Czy możemy  się jeszcze łudzić, że będą to korzystne zmiany?

Krzysztof Gadowski, Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska 

Komentarze

 • Keram 13 lipca 2021 23:22Coraz częściej Donald Tusk skarży sie iz w około jego osoby podsycana jest kampania nienawiści.Czyzby juz zapomniał ilu pracujących od najmłodszych lat przed jego wiekiem emerytalnym odeszło do piachu a ilu ledwo co zipie.On powinien pamiętać podobnie jak Pan ze sa ludzie ktorzy w sytuacji skrajnej zawieruchy spolecznej z chęcią za ta wasza sprawiedliwośc i troskę o nich przypięło by wam obu medal wykonany z dość ciężkiego krusca zwanego ołowiem. Jesteście mistrzami w krzywdzeniu jakże uczciwie pracujących ludzi gdy czesto sami tylko kombinowaliscie.I dlaczego go jeszcze dziwi nasza nienawisc.? Czapa to sie wam nalezy.
 • Kuba World a Word 13 lipca 2021 17:04i znowu niechciana i niezamierzona autokorekta systemu.
 • hmm hmm 13 lipca 2021 16:51Was wszystkich trzeba wymienić i do Obozów Pracy zagonić.
 • Polek duzy --z drugiej strony mamy wybór między wami czyli dżumą a PiSem czyli cholerą. 13 lipca 2021 16:49Stopy proc. poniżej inflacji ograbiają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i nieoprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, .
 • Polak juz duzy jebwaspie 13 lipca 2021 13:15Panie POsle czy to nie jest tak ze im wiecej sie mowi o wydluzaniu wieku emerytalnego to tym wiecej ludzi oszukuje lub unika ZUS myslac tak,,kuzwa ja na tych POslow i Ich emerytury nie bede zasuwal oddajac na ZUS swoj dochod. Zrobie wszystko aby im dac jak najmniej lub wogole. No i dzieki Wam zaufanie do systemu szlag trafil co jest i waszą zasluga i waszym skutkiem.Udowodniliscie jak Hitlerowcy ze nie ma nic swietego i wszystko wszystkim mozna ukrasc lub zabrac nie mowiac juz nawet o tym ze w trakcie gry i nie paczac na to czy starym i styranym ,czy mlodym i nienarobionym, zostawiajac przywileje tylko aparatowi przemocy czyli wojsku i polcji.Czyli baliscie sie wpierd...od tych formacji.
 • Mark Tusk ja przerąbał na widmo-- elektrownie atomową 12 lipca 2021 12:10No i ma Pan forsę na panele solarne. Tusk ja przerąbał na widmo-- elektrownie atomową i na gaże jego kompanów. Ot całe rozwiązanie.
 • Kuba Mialo byc Panie POsle 11 lipca 2021 20:03Miało byc Panie POśle a nie Panie P Ośle.Sorki ale to World takie lapsusy płata ze pomiedzy dwiema literami pisanymi z duzej litery w ramach autokorekty wstawia spacje u wychodzi jak wyszlo.Bez urazy.
 • Mark Calu wy ,czyjes zrec umiecie. 10 lipca 2021 20:12No i ma Pan forse na pamnele solarne.Tusk ja przerabal na widmo elektrownie atomowa i na gaze jego kompanow.
 • Hmm Wam do Dożywotniego Obozu Pracy 10 lipca 2021 13:32 Małecki: 242 mln zł na elektrownię jądrową pod lupą NIK ... https://biznesalert.pl › malecki-242-mln-zl-na-elektrow... 5 maj 2016 — Rząd Donalda Tuska uchwałą nr 4/2009 Rady Ministrów z dnia 13 ... Tylko w okresie od 2009 roku do końca września 2015 roku wydatki wyniosły 242 mln zł. ... nie mam w tyłu głowy planu budowy elektrowni atomowej”. Tusk: w 2020 r. popłynie prąd z elektrowni jądrowej ... - Forbes https://www.forbes.pl › Wiadomości 12 lip 2011 — Prąd z polskiej elektrowni jądrowej powinien popłynąć w 2020 r. - powiedział premier Donald Tusk. Podczas konferencji... Elektrownia atomowa. Państwowa spółka pochłonęła już ... https://www.money.pl › Gospodarka 28 mar 2019 — "Do dziś nie ma ostatecznej decyzji czy elektrownia atomowa w ogóle powstanie! ... Aleksander Grad, były poseł i były minister skarbu w rządzie Donalda Tuska. ... Wydatki finansowe 2008-2019 łącznie wynoszą 447 mln z
 • Marek 10 lipca 2021 11:44Drogi POśle -czy pan wie ile zostało za Waszych czasów zmarnowanych pieniędzy na budowę elektrowni atomowej w Polsce. Ja cale życie ,tak ja zajmuje się zabezpieczeniami bloków energetycznych. Jednego czego żałowałem to aby w takiej elektrowni atomowej odłączyć Wam (Tuskowi i panu) zabezpieczenie od przegrzania np. rdzenia (czytaj: Syndrom Segré - John Howlett) i odesłać Was których uważam za pasożytów społecznych ( z napędem atomowym )np na Marsa. --Ojej ale Polska była by dużo bogatsza i stać by nas było na te panele.
 • Janusz Populizm -- aż cuchnie cwaniakiem. 10 lipca 2021 11:30Popłaczemy się bo pana Posła nie będzie stać na panele fotowoltaiczne. Pewnie ich sobie nie założy a jak założył to je zrzuci ,odłączy ,spali. Już płaczemy -tak nam tego Posła żal.
 • cd później pogadamy- i wydłużymy Ci wiek emerytalny. 10 lipca 2021 11:21"Wielu Polaków, którzy zainwestowali swoje oszczędności, chcąc mieć tani i ekologiczny prąd, czuje się teraz oszukanych"--och Oni są biedni ....jakże często majętne "lisy" twierdzą ze sa biedni aby dostać więcej. Biedni to są Panie Pośle Ci co w blokach na osiedlu żyją! ściskają się na 60 m kwadratowych. Pracowali od najmłodszych lat a inwestycje Ich pracy...Ich długoletniej prac wielu lat ukradł Im naćpany lub nietrzeźwy w spółdzielni Świetlik malarz kominowy Donald Tusk doprowadzając do tego iż wielu z Nich pomimo bardzo długiego stażu pracy zwyczajnie tych wypracowanych emerytur nie dożyło. Nie mieli Oni szans dożyc gdyż po fakcie świadczenia pracy bezczelnie zostali okradzeni bez względu na to czy pracowali od 15 r życia czy jak Pan próbowali od 27r !
 • Kuba . Nie bądź Pan pasożytem stale oczekując na darmochę 10 lipca 2021 11:05Panie P Ośle skąd ja znam P Odobne słowa: " Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry"!-- ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "....... taki etyczny-Tusk z POpaprańcami...!--ale co zrobiliście swego czasu reszcie --nam robotnikom!-także tym co długie lata pracowali w najgorszych i nieb warunk pracy z sob i swięt na wszystkich zmianach, włącznie z promien izotopowym (sam obsługiwałem 46 zródeł izotop Co -60 i napawałem Ich sygnalizacyjne przekaźniki czułe na promieniowanie . A teraz do meritum. Dlaczego to właśnie Pan -nowobogacki cwaniaczek miałby korzystać z dotacji na panele fotowoltaiczne/ -bo co -bo prąd jest potrzebny Panu a Rzad nie ma dać za to tych (gdyz Ich braknie ) pieniędzy na emerytury dla osób z o wiele dłuższym od panskiego stażem pracy. Znaczną cześć życia się Pan uczył ,szkolił ,kursował. To Pana społeczeństwo utrzymywało-leczyło a teraz co!-- znów Panu coś dać w dotacji ,ciagle Pan chce darmochy! -a inni mają zamiast korzystać z wieku stażu emerytalnego to na te dotacje dla pana maja zasuwać w dożywotniej w pracy . A idź pan popracuj fizycznie może do elektrowni? Może realnie faktyczna pracą Pan zapracujesz na czyjeś dotacje do Paneli Fotowoltaicznych i zobaczysz jak się pan będziesz czół gdy on kopnie Pana w tyłek i sam będzie korzystał z tych wszystkich dóbr. Nie bądź Pan pasożytem stale oczekując na darmochę , inni paneli nie mają ,nawet o nich nie marzą a Pan ciągle czegoś na koszt społeczeństwa chce. Idż pan pokopać rowy albo wybudować fizycznie urząd -później pogadamy.

Dodaj komentarz