KMP Jastrzębie Policja zachęca do mądrego, bezpiecznego korzystania z rowerów
KMP Jastrzębie Policja zachęca do mądrego, bezpiecznego korzystania z rowerów

Niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są m. in. rowerzyści, nie pilnują żadne systemy bezpieczeństwa ani dodatkowa karoseria. Dlatego są szczególnie narażeni na konsekwencje potrąceń. Głównymi przyczynami zdarzeń ze strony rowerzystów jest nieustąpienie pierwszeństwa kierującym samochodami oraz niewłaściwe sygnalizowanie zamiaru skrętu lub brak takiego sygnału.

Jako rowerzyści zachowajmy czujność i uwagę, zwłaszcza na przejściach dla pieszych czy przejazdach rowerowych - to tam dochodzi najczęściej do zdarzeń drogowych. Także w ruchu ulicznym czy na skrzyżowaniach. Bez należytej uwagi, gdy upały potęgują rozkojarzenie, nie trudno o wypadek.

Dlatego jako rowerzyści zawsze pamiętajmy o kilku zasadach zwiększających nasze bezpieczeństwo: włączając się do ruchu zachowajmy ostrożność oraz ustąpmy pierwszeństwa innemu uczestnikowi ruchu lub innemu pojazdowi; korzystajmy z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią; korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów;
warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (silny wiatr, ulewa, gęsta mgła); korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jesteśmy zobowiązani jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dodatkowo, rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień, należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek.

Rowerzysta dodatkowo powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku ochronnego. Nie jest to, co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby rowerzyści zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.

Przypominamy — kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu jak wszystkich innych kierujących pojazdami.

https://jastrzebie-zdroj.policja.gov.pl/

Komentarze

Dodaj komentarz