post image
Źródło: UGiM Czerwionka-Leszczyny, Hanna Piórecka-Nowak.

Pani Gertruda Kurpanik urodziła się 21 lipca 1921 roku. Jubilatka z dumą pokazuje fotografię, na której stoi jako jedenastoletnia dziewczynka wraz ze swoimi ukochanymi dziadkami przed rodzinnym domem w Leszczynach. Domu już nie ma, wiele się zmieniło, ale u Kurpaników wciąż ważne są wspólne wartości, a pierwszą z nich jest silna, zintegrowana rodzina.

Na pytanie o liczbę wnuków i prawnuków obecni na urodzinach córka i dwaj synowie Pani Gertrudy z zaangażowaniem liczą gałęzie swojego drzewa genealogicznego. Wynik jest imponujący. Pani Gertrurda doczekała siedmiorga wnuków, szesnaściorga prawnuków, a nawet sześciorga praprawnuków i kolejny - siódmy praprawnuk ma urodzić się w sierpniu!

Pani Gertruda jest w doskonałej formie, cieszy się bardzo dobrym zdrowiem, a humor dopisuje jej każdego dnia. Bardzo chętnie czyta gazety i to bez okularów -  “Mama jest zawsze na bieżąco” - mówi córka Pani Gertrudy. Latem Solenizantka lubi spędzać czas w ogrodzie.  Jak sama podkreśla, oprócz dobrego samopoczucia niczego więcej jej nie potrzeba. Otoczona kochającą rodziną wspominała dziś swoją młodość, ślub, pracę - najpierw w Zakładach Produkcji Części Zapasowych Urządzeń Energetycznych w Mikołowie, a później w leszczyńskim przedszkolu.

Pracy zawsze było sporo, byłam najstarsza z rodzeństwa, więc musiałam pomagać rodzicom, nie było łatwo, również w dorosłym życiu. Mąż Pani Gertrudy zmarł w 1983 roku. Ale receptą na długowieczność Pani Gertrudy jest pogoda ducha, a tę zapewniają najbliżsi i muzyka, którą każdy członek rodziny ma już od pokoleń w genach.

Solenizantka chętnie podśpiewuje i przyznaje, że przez czterdzieści lat śpiewała w chórze kościelnym, a przez kolejne dziesięć - w domu kultury w Leszczynach. I Leszczyny są najbliższe jej sercu. Tu mieszka od urodzenia. Pani Gertruda jest skarbnicą lokalnych historii i opowieści, z których wiedzę czerpią miłośnicy regionu.

Źródło: UGiM Czerwionka-Leszczyny.

 

Komentarze

  • Zusia 22 lipca 2021 14:15Ale dobrze się Pani trzyma! Najlepszego :DD

Dodaj Komentarz