UM Racibórz Powstało 13. tablic ze stali kortenowskiej i pleksi przedstawiających Racibórz sprzed II wojny światowej
UM Racibórz Powstało 13. tablic ze stali kortenowskiej i pleksi przedstawiających Racibórz sprzed II wojny światowej

Celem inicjatywy, nad którą dyskutowano w radzie miasta od blisko dziesięciu lat, jest przedstawienie naszego miasta takim jakim było zanim padło ofiarą działań wojennych w XX wieku.

- Racibórz był jednym z najciekawszych miast niemieckich, niezwykle spójnym urbanistycznie, pełnym różnorodności. Obok kościołów rzymskokatolickich, szczycił się pięknym zborem ewangelickim oraz znamienitą synagogą w stylu mauretańskim. Znaczna część pustych dzisiaj przestrzeni była zabudowana przez kawiarnie, domy towarowe, a nawet teatry czy browar miejski - informuje magistrat.

W ślad za ideą przypomnienia czasów minionych powstało 13 nowoczesnych tablic wykonanych ze stali kortenowskiej i pleksi przedstawiających Racibórz z okresu sprzed II wojny światowej. W planach ratusza jest w przyszłości montaż kolejnych, tak by utworzyły one spójny szlak turystyczny. Są one ulokowane w miejscach zrobienia danego zdjęcia tak, by osoba oglądające je mogła porównać widok współczesny i przeszły.

- Całość zadania wpisuje się także w idee Parku Kulturowego „Stare Miasto w Raciborzu”, nad którego stworzeniem prace cały czas trwają – zaznacza magistrat.

Zadanie wykonano siłami pracowników wydziału promocji, kultury, turystyki i sportu pod nadzorem wiceprezydenta Dawida Wacławczyka. Stroną graficzną i wyborem miejsc ustawienia tablic zajął się raciborzanin, Marcin Rychły. Część zdjęć wybranych do ekspozycji pochodzi z prywatnej kolekcji pocztówek pana Henryka Sowika, za co składamy mu serdeczne podziękowania!
 

Komentarze

Dodaj komentarz