post image
Policja Pojawiły się nowe sposoby wyłudzenia pieniędzy, gdzie pokrzywdzonym jest sprzedający

Sprawcy informują, że aby otrzymać przelew za oferowany do sprzedaży towar należy wejść w przesłany link i wpisać dane karty płatniczej. Po chwili okazuje się, że ofiara straciła swoje oszczędności.

Dokonując wielu transakcji za pośrednictwem internetu jesteśmy już mądrzejsi i bardziej czujni. Słyszeliśmy o metodach na blik, na dopłatę kilkudziesięciu groszy do przesyłki, o nieuczciwych sprzedających, którzy oferują towar do sprzedaży, a po otrzymaniu wpłaty kontakt z nimi się urywa, towaru natomiast nie ma. Teraz pojawiły się nowe sposoby wyłudzenia pieniędzy, gdzie pokrzywdzonym jest sprzedający.

Schemat działania oszustów przeważnie wygląda następująco. Sprzedający wystawia na portalu internetowym towar do sprzedaży. Na jego ogłoszenie odpowiada, potencjalny "klient". Za pośrednictwem komunikatora tekstowego, na telefon komórkowy wysłyła wiadomość z zapytaniem, czy ogłoszenie jest aktualne. W kolejnej wiadomości oszust pisze, że zapłacił za towar i prosi o wysyłkę. W wiadomości załączony jest link do strony, za pomocą której, sprzedający ma odebrać rzekomo przelane pieniądze.

Po kliknięciu w link otwiera się strona, na której widnieją loga banków. Po wybraniu banku należy wpisać dane karty płatniczej, bądź zalogować się do swojego rachunku. NIE RÓBCIE TEGO! Pieniądze nigdy nie wpłyną na Wasze konto, natomiast dane które podaliście wystarczą oszustowi do wykonania innych transakcji internetowych, które obciążą Wasze konto. 

Pamiętaj nie tylko kupując towar przez internet, ale również sprzedając, pozostań czujny. Przestrzegając kilku poniższych wskazówek możesz ograniczyć ryzyko stania się ofiarą: nie klikaj żadny ch odsyłaczy w wiadomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami,nie otwieraj załączników do wiadomości, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nadawcy, uważnie przyjrzyj się ofercie, która zawiera bardzo zaniżoną cenę w stosunku do innych ofert, szczególnie jeśli chodzi o telefony komórkowe lub inny sprzęt elektroniczny, czytaj komentarze innych osób kupujących, duża liczba negatywnych może świadczyć o nieuczciwości sprzedającego, wiele serwisów aukcyjnych proponuje ubezpieczenie transakcji oraz program zapewniający ochronę kupującym – skorzystajmy z niego, unikajmy zakupów poza aukcją, przy odbiorze zamówionej przesyłki sprawdzajmy zawsze jej stan, czy nie została uszkodzona i co się w niej znajduje, korzystajmy z programu antywirusowego, nie podawaj swoich osobistych danych na otwartych zasobach: dane, które pozostawiasz w Internecie, są gromadzone przez roboty, które wysyłają je cyberprzestępcom, ci z kolei wykorzystują je do własnych celów (na przykład, żeby wysyłać więcej spamu na twój adres e-mail).

Nie pobieraj niczego z nieznanych stron internetowych.

https://rybnik.policja.gov.pl

 

Komentarze

Dodaj komentarz