Prezentacja Tine Unauta na oficjalny kanale YouTube Jastrzębskiego Węgla
Prezentacja Tine Unauta na oficjalny kanale YouTube Jastrzębskiego Węgla

Komunikat Zarządu Klubu Sportowego Jastrzębski Węgiel S.A.:

Zarząd Klubu Sportowego Jastrzębski Węgiel S.A. informuje, że zawodnik Tine Urnaut zwrócił się do naszego Klubu z prośbą o rozwiązanie – na zasadzie porozumienia stron – wiążącej nas umowy.

Przyznajemy, że czujemy się tą sytuacją mocno zaskoczeni i zdegustowani, gdyż Tine Urnaut zawarł z Jastrzębskim Węglem umowę, która miała obowiązywać na dwa najbliższe sezony. Transfer słoweńskiego zawodnika do naszego Klubu został oficjalnie ogłoszony przez nasz Klub w dniu 10 czerwca 2021 roku.

W materiale wideo przygotowanym z tej okazji, dostępnym na naszym klubowym kanale w serwisie internetowym YouTube słoweński przyjmujący mówi między innymi: „Główny powód, dla którego zdecydowałem się podpisać kontrakt z Jastrzębskim Węglem, to wysokie ambicje jakie posiada ten Klub. Jest to również dla mnie wielka motywacja”.

Aktualnie Tine Urnaut nie zamierza bronić barw Jastrzębskiego Węgla, gdyż chce występować w rosyjskim klubie Zenit Sankt Petersburg, o czym poinformował nasz Klub. Swoją decyzją kapitan reprezentacji Słowenii postawił nasz Klub w bardzo trudnej sytuacji. Tine Urnaut miał być jedną z kluczowych postaci w zespole dowodzonym przez trenera Andreę Gardiniego. Drużyna została zbudowana na nadchodzący sezon z myślą o obronie tytułu mistrzowskiego, wywalczonego w tym roku przez nasz Klub. Brak Tine Urnauta w składzie może wpłynąć niekorzystnie na realizację tego celu.

Jako Zarząd przyjęliśmy jednak zasadę, że współpracujemy wyłącznie z ludźmi, którzy na pierwszym miejscu stawiają dobro naszego Klubu. Jako że kapitanowi reprezentacji Słowenii reguła ta wydaje się być obca, wyraziliśmy zgodę na odejście zawodnika do rosyjskiego klubu.

Jednocześnie wyrażamy naszą głęboką dezaprobatę dla tego typu praktyk, tym bardziej że jako Klub mamy przykre doświadczenia z przeszłości w tym zakresie. Jak głosi łacińska sentencja: „Pacta sunt servanda” („Umów należy dotrzymywać”). Zachowanie Tine Urnauta uznajemy za nieprofesjonalne, nieetyczne i naszym zdaniem nie przystoi kapitanowi reprezentacji swojego kraju.

Jak wiadomo, w lipcu rynek transferowy jest praktycznie zamknięty. Zwłaszcza jeśli chodzi o graczy na wysokim poziomie. Pomimo tego, iż otrzymaliśmy zadośćuczynienie od rosyjskiego klubu i mamy zabezpieczone środki na ten cel, to znalezienie na tym etapie wartościowego zmiennika nie jest dla naszego Klubu rzeczą łatwą.

Zapewniamy jednak, że zaistniała sytuacja nie zmienia naszego założonego celu sportowego na ten, jak i na kolejne sezony. Jastrzębski Węgiel dołoży wszelkich starań, by znaleźć godne zastępstwo za Tine Urnauta i z powodzeniem walczyć o realizację marzeń naszego Klubu, naszych Partnerów i naszych Kibiców.

Na opublikowane oświadczenie, doświadczony Słoweniec na swoim kanale społecznościowym odpowiedział ostrymi słowami.

"Oskarżenia pod moim adresem oraz reprezentacji Słowenii są dziwne, nieistotne i fałszywe".

"Od kilku dni jestem przedmiotem pogardliwych wypowiedzi ze strony klubu Jastrzębski Węgiel. Jestem zaskoczony i zszokowany gwałtownością tego, co zostało napisane, ponieważ w ogóle nie odpowiada tonom i treści negocjacji, które doprowadziły do zawarcia konsensusu korzystnego dla obu stron. Te zawsze pozostawały w granicach zdrowego rozsądku, jak choćby nasza ostatnia rozmowa telefoniczna, która zakończyła się przyjaźnie. Wszystkie prośby i odszkodowania zostały już spełnione przez mój nowy klub. Zarzuty pod adresem mojej osoby i reprezentacji Słowenii są dziwne, nieistotne i nieprawdziwe. Zdecydowanie odrzucam taką wersję wydarzeń." - napisał Słoweniec

Komentarze

Dodaj komentarz