Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Zmiana wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów do unijnych rozporządzeń prawnych.

Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody osobiste tracą ważność po 2 sierpnia 2021 r. lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

- Zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online – mówi minister Marek Zagórski.

Dlaczego od 2 sierpnia nie będzie można składać wniosków online? Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości. Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.

Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.  

W nowym dowodzie będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian – pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

 

Komentarze

Dodaj komentarz