Widać jednak po stronie rządowej determinację do wcielenia w życie nowych propozycji. Według oceny skutków regulacji przygotowanych przez stronę rządową, polskie samorządy stracą na zmianach podatkowych przez dziesięć lat ponad 130 miliardów złotych. Związek Miast Polskich, czyli największa korporacja samorządowa w naszym kraju, podaje kwotę 145 miliardów złotych. A to oznacza ubytek w budżetach wspólnot lokalnych każdego roku o 13-15 miliardów złotych. Jest to niewyobrażalna kwota. Wspomniany ZMP na specjalnie stworzonej stronie internetowej natwojkoszt.pl uruchomił licznik, dzięki któremu można sprawdzić ile straci konkretne miasto. I tak w przypadku Rybnika to kwota około 58 milionów złotych rocznie, a to może oznaczać zapaść finansową samorządu.
Skutki będą opłakane – mniej inwestycji, brak środków na sfinansowanie wkładu własnego do projektów finansowanych ze źródeł unijnych, niższe środki na edukację, transport publiczny, utrzymanie porządku, dbanie o przestrzenie publiczne i zielone, mniej pieniędzy na kulturę, sport, rekreację… Można wymieniać jeszcze wiele dziedzin, które utracą część finansowania.
Okazuje się, że w tym samym czasie budżet centralny zyska około 30 miliardów złotych, a to oznacza, że program Polski Ład jest tworzony za pieniądze samorządów lokalnych, czyli pieniądze wszystkich podatników. Mniejsze wpływy, to również podwyżki opłat, ponieważ rzeczywistość to nie program w TVP, myślenie życzeniowe, a twarde realia i matematyka oraz ekonomia. Jeśli polskie miasta będą mieć mniej środków, a tę samą ilość zadań, to część kosztów przerzucą na mieszkańców, czyli finalnie i tak znowu zapłacimy więcej. Dokładnie tak wygląda polska rzeczywistość.
Efekt będzie następujący – samorządy nie przeżyją tej zmiany bez systemu rekompensat w ubytkach dochodów. Czy taki jest cel rządu? Jeśli tak, to oznacza, że centralistyczna polityka oparta o zasady dzielenia i rządzenia odniesie zwycięstwo…
Komentarze