post image
Policja Raciborscy policjanci przypominają jak powinien być wyposażony rower

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Rower powinien być wyposażony:

z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Rower może być wyposażony:

z przodu – w światło odblaskowe barwy białej;
na kołach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło);
na pedałach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej;
w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Rowerzysta od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru. Ponadto musi zachować szczególną ostrożność, jak również włączyć światła, w które rower jest wyposażony (z przodu i z tyłu) w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, deszcz, itp.).

Podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru, były zdemontowane, natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe.

Rowerzysto, kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe, jednak warto je mieć na sobie podczas jazdy na rowerze. Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa Twoją widoczność na drodze.

Szczegółowe informacje dotyczące obowiązkowego wyposażenia m.in. roweru znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 27 październiaka 2016 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

https://raciborz.policja.gov.pl/

 

Komentarze

  • SzaryKierowca76 04 sierpnia 2021 22:12Przede wszystkim - najważniejszym wyposażeniem - powinien być rowerzysta znający i przestrzegający przepisów. Nie wjeżdżający na czerwonym świetle, sygnalizujący zamiar skrętu, nie wymuszający pierwszeństwa, myślący o sytuacji drogowej. Podobnie zachowują się piesi - policjo - pochwal się ile wlepiliście mandatów za używanie komórki na przejściu czy za przejście na czerwonym świetle? Ustawcie się przy jakimś ruchliwym miejscu - gwarantuję wam, że za dniówkę zabraknie wam bloczku mandatowego... Bo to co wyprawiają rowerzyści i piesi - to woła o pomstę. Rząd chce podwyższyć mandaty kierowcom samochodów, a zapomniał podnieść dla pieszych i rowerzystów. Ale to kierowców najłatwiej karać - można ich łatwo i szybko zidentyfikować - w przeciwieństwie do pieszych czy rowerzystów. Niedawno widziałem rowerzystę jadącego środkiem drogi - w czasie jazdy pisał smsy...

Dodaj komentarz