Archiwum Krzysztof Gadowski, Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska
Archiwum Krzysztof Gadowski, Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

Kolorowe billboardy w centrach miast, audycje radiowe, reklamy w prasie zapewniają nas, że teraz wszyscy skorzystamy na pomysłach rządu. Zupełnie tak samo jak w przypadku Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowanej w 2016, przez ówczesnego wicepremiera RP, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. I co z niej zostało?

Również posłowie PiS nie pozostają dłużni medialnemu przekazowi partii. Stawiając na swoją kreatywność, nie ograniczają się tylko do rozdawania ulotek. W pamięci utkwił mi zwłaszcza film, na którym jeden z posłów wyciąga pliki banknotów z własnych kieszeni. Wyraźnie zaskoczony tym faktem obrazuje nową kwotę wolną od podatku. Podejrzewam, że w założeniu miało być zabawnie i nowocześnie, niestety, wyszło trochę żenująco.

Zgodzę się, że inwestycje w służbę zdrowia, infrastrukturę i potencjał gospodarczy są tak samo potrzebne, co wsparcie dla polskich rodzin. Pod warunkiem, że każde z tych działań ma przemyślane długofalowe efekty i odpowiadające rzeczywistym możliwościom wsparcie. Ta zasada tyczy się również wszystkich Polaków w myśl idei: wędka, nie ryba.

Pierwsze pytanie, które nasuwa się na myśl o „Polskim Ładzie”, to pytanie o źródła jego finansowania. Częściowo odpowiada na to pytanie była już wiceminister rozwoju Anna Kornecka: „Wszystkie wyliczenia pokazują, że nawet podatnicy ci najmniejsi, którzy rozliczają się kartą podatkową, oni też na tych rozwiązaniach tracą. Tracą bardzo wiele, bo to nie jest 50-100 zł miesięcznie, to są bardzo często kwoty w tysiącach złotych”.

Zgodnie z założeniami rządowego programu ma on przynieść korzyści podatkowe 17 milionom Polaków. Głównie za sprawą likwidacji lub znacznego zmniejszenia odliczenia w PIT składki zdrowotnej, podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz podniesienie kwoty, od której wpada się w drugi próg podatkowy z obecnych 85 tys. zł do 120 tys. zł.

Brzmi świetnie? Pozornie tak. Niestety, na te rozwiązania będą musiały zapracować małe i średnie przedsiębiorstwa oraz samorządy, czyli my wszyscy. W mediach pojawiają się różne wersje wyliczeń, ile samorządy stracą na proponowanych zmianach w podatku PIT. Należy podkreślić, że niemal w połowie stanowi on dochód gmin, powiatów i województw. Zdaniem Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich w ciągu 10 lat nasze miasta stracą aż 145 mld zł. Przełoży się to nie tylko na inwestycje, ale również na bieżącą działalność miast.

Jak sytuacja wygląda w naszym regionie? Według wyliczeń Rybnik straci ok. 57 mln zł, Jastrzębie-Zdrój ok. 33 mln zł, Żory ok. 26 mln zł, Racibórz ok 14 mln zł, Wodzisław Śląski ok. 13 mln zł. Sytuacja ta jest nie tylko niekorzystna dla miast i gmin, ale również niebezpieczna dla ich mieszkańców. Obserwujemy stały wzrost kosztów wykonywanych zadań, do których samorządy dopłacają z własnych środków, czyli z pieniędzy podatników, np. do utrzymania szkół podstawowych i średnich. Liczba zadań zlecanych przez ministerstwa rośnie z roku na rok, a otrzymywana subwencja oświatowa wystarcza na coraz mniej. Podobna sytuacja dotyczy nowych inwestycji i modernizacji już istniejącej infrastruktury. Pojawia się dylemat, czy podnieść podatek czy realizować inwestycję. W mniejszych gminach nie ma tego dylematu, po prostu walczy się o każdą złotówkę.

Rząd nie przeprowadził żadnej solidnej diagnozy, która założyłaby jak zmienia się sytuacja finansowa poszczególnych samorządów na przestrzeni kilku ostatnich lat. W nieładzie i pod wpływem presji ze strony włodarzy obiecano wsparcie, które stawia pod znakiem zapytania opracowanie algorytmu, który pozwoli na sprawiedliwy podział funduszy dla miast i gmin. Jakie skutki spowoduje program Polski Ład dla naszej najbliższej okolicy? Czy rząd wziął pod uwagę rozkręcającą się inflację, która niesie ze sobą wzrost kosztów inwestycji? Czy program ten nie obciąży nas, ale również miast i miasteczek, które na co dzień muszą dbać o bezpieczeństwo, rozwój i naszą przyszłość?

Komentarze

 • Antek 14 sierpnia 2021 21:02A jednak Lenin miał rację,ze klase taka jak Wy czylo PO jako "Próżniaczą" pogonił.
 • Marek 14 sierpnia 2021 20:56Kiedys sie mowilo ,spuewalo,a na drzewach zamiast lisci beda wisieć komunisci.Gdyby jednak tak spiewajacy wiedzieli wowczas to nie tylko ze komunistow nie chcieli by wieszac a wrecz inaczej,wieszali by POmylonych niespracowanych drani.
 • Martyna 14 sierpnia 2021 10:26Czy Pan zdaje sobie sprawę dlaczego wygrywa PIS . To proste ,ponieważ ludzie mając do wybory was lub PiS, idą głosować na mniejsze zło. Przestańcie Wy ,zanikniecie to możne coś się zmieni.
 • Zbyszku potwierdzam 14 sierpnia 2021 09:55Gazeta Prawna: Umowy na czarno > Wśród przyczyn tego zjawiska na pierwszy plan wysuwa się chęć oszczędności na składkach. A na takich oszczędnościach zależy nie tylko pracodawcom, lecz często także samym pracownikom, którzy, szczególnie gdy są młodzi, nie widzą sensu w podleganiu ubezpieczeniom<
 • Zbyszek i to jest zasluga PO 14 sierpnia 2021 09:42Słusznie moim zdaniem Inspektor napisał> najdłużej spracowanych < młodzi po tym co zobaczyli w temacie, co wyprawia PO stwierdzili, że Im cały ten ZUS a szczególnie składki na niego, to >walą< i Oni tylko tyle co najniżej lub jak się da to w ogóle nie będą na niego płacić aby inni następni polityczni ich też nie obrobili czy to inflacją jak teraz za PiS , czy to wiekiem emerytalnym jak za PO i trzeba przyznać to jest niewątpliwie zasługa Partii Oszołomów ponieważ przez zwiększenie świadomości młodych , że każdego bezczelnie nawet wiele lat po fakcie wstecznie działającym przepisem/ami prawnymi można okraść, więc nie ma się co wychylać płacąc na jakikolwiek niewiarygodny system rzekomo ubezpieczeń gdzie nawet zeba aby wyleczyć tzreba prywatnie.. Frajerów obrobili ale młodzi już frajerami nie zostaną. Dzięki Wam za to PO
 • Zasluga PO 14 sierpnia 2021 09:37Słusznie moim zdaniem Inspektor napisał> najdłużej spracowanych < gdyż Ci młodzi po tym co zobaczyli w temacie, co wyprawia PO stwierdzili, że Im cały ten ZUS a szczególnie składki na niego, to >walą< i Oni tylko tyle co najniżej lub jak się da to w ogóle nie będą na niego płacić aby inni następni politycy ich też nie obrobili czy to inflacją jak teraz za PiS , czy to wiekiem emerytalnym jak za PO i to jest niewątpliwie zasługa Partii Oszołomów przez zwiększenie świadomości młodych , że każdego bezczelnie nawet wiele lat wstecznie wprowadzonym przepisem prawnym można okraść, wiec nie ma się co wychylać płacąc na jakikolwiek niewiarygodny system.Frajerów obrobili ale młodzi już frajerami nie będą. Dzięki Wam za to PO
 • Ciekawe 12 sierpnia 2021 16:37Ciekawe gdzie mieli wowczas Konstytucje skoro Rzeplinski oznajmil ze jak Rzad nie na pieniedzy ,wg Rzadu,to mozna uprawnienia do wczesniejszej emerytury wstecznie zmienic!!!!... czyzby ja wowczas tez mieli w dup... gdyz srodki finasowe na Stadion Narodowy -oczko Tuska byly.
 • Ewa 12 sierpnia 2021 15:29Alez mu Pan Inspektorze uczciwie dopierdzielil.I on jeszcze smie sie w polityce dzialac.Jak to mowili w sredniowieczu za "ziobro i do gory."
 • Gaj 11 sierpnia 2021 21:03Nie jestem za PIS-em , ale popieram co napisał inspektor
 • jw 11 sierpnia 2021 11:36....i dodam jeszcze ..gdybyście Wy nadal rządzili ,mielibyśmy w tym kraju na utrzymaniu przez Nas i przez to samorządów tysiące Muślinów Ekonomicznych a wiec kasy w samorządach dopiero by nie było. ....co do naszych osobistych relacji już teraz mogę powiedzieć , że i mnie jako robotnika z bardzo długim stażem naraziłeś POlitycznym działaniem na niesprawiedliwą , niezasłużoną znaczna krzywdę i stratę finansową oraz życiową> muszę się prosić pracodawcy o to co już dawno mi się bezwarunkowo należało a co mi okradliście, będę także przez wiele lat stratny finansowo za prawa z długoletniej pracy w niebezp i szkodli warunkach , oraz aby dopiąć swego musiałem zrezygnować z dochodzenia innych należnych mi praw . Uważam że taki POseł--Ignorant , poseł Ziemi Ślaskiej--poseł który miał bronić ludzi tej ziemi ,ludzi etosu pracy -- jak Ty jest temu winny. Dlatego nigdy nie zasłużyłeś cyniczny ignorancie na gaże ani wynagrodzenie otrzymywane za swoją funkcje i masz wiele do oddania za szkody jakie w tej funkcji poselskiej takim ludziom jak ja uczyniłeś.
 • Inspektor 11 sierpnia 2021 11:11"Zagrożeniem dla naszych kieszeni" ----"Boże kochany" -wybacz że wzywam Ciebie --odezwała się dziewica orleańska. To Ci przypomnę-kradzież wieku emerytalnego i to głownie dla Tych najdłużej spracowanych (dwukrotny --najpierw 2008r z mocą wsteczna na 1998r Ustawa POdmostowa dla pracowników zatrudnionych jeszcze za komuny w najgorszych ,niebezpiecznych warunkach pracy (owszem uznaje ,z kompensatą za te warunki ale pod warunkiem jak dożyją nowego Waszego do 65 r i drugi raz także i Im podnieśliście do 67r życia -nie zwracając jak oszołomy na żadne argumenty uwagi,racje --nawet na takie że ludzi tych albo zwolnią z pracy bez prawa do renty albo zmuszą do zasuwania przez 52 lata nie licząc nadgodzin i innych,- i to nie raz w ciężkim już Ich zdrowiu.. Przypomnę Ci także: nawet dla takich co z Nich nie dożyli "obniżyliście znacznie zasiłek pogrzebowy jak by na pełny Oni jako zmarli nie zasłużyli swoją pracą bez dożytej emerytury! " Przypomnę Ci także jak za Was wzrosła cena EURO i Dolara choć na dzieci wówczas ni grosza nie wydaliście. Przypomnę Ci także Wasze Umowy Śmieciowe -zlecenia (do tej pory nie zaliczane do stażu pracy) ,waszą najniższą płace --no i paliwo po 6 zł. Jednego jestem pewien --PiS jak każda grupa polityczna ma wiele do życzenia i korekty ale gdybym mógł to Was-gdybym miał taką władze-- to postawił bym właśnie Was pod ścianą i wręczył medale z ciężkiego stopu lub tez zagonił dożywotnie do fizycznej pracy w Obozie Pracy szkodliwej ,niebezpiecznej ,fachowej,odpowiedzialnej z promieniowaniem izotopowym włącznie zabierając po fakcie wszelkie prawa do radości życia.

Dodaj komentarz