Archiwum Wojciech Kiljańczyk przewodniczący Rady Miasta Rybnika
Archiwum Wojciech Kiljańczyk przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Nie chodzi przecież o spełnianie obowiązków publicznych i realizację istoty działania danej instytucji, a o spełnianie właściwej roli w zawłaszczaniu kolejnych części życia politycznego i społecznego, a nawet gospodarczego. Do tej samej procedury doszło w Sejmie podczas niedawnego posiedzenia. PiS przegrało głosowanie, odroczono obrady, a Marszałek Sejmu ogłosiła decyzję o reasumpcji głosowania i kontynuowała posiedzenie. Przecież to ewidentne złamanie prawa.

Po co zatem regulamin Sejmu, dobry obyczaj, kultura polityczna, po co w końcu posiedzenia, spotkania, debaty, prace w komisjach, jak jedna partia polityczna i tak w razie przegranego głosowania będzie dążyć do jego powtórzenia? Parodia. Co gorsza, takie postawy są powielane i realizowane na innych szczeblach władzy publicznej. W Radzie Miasta Rybnika podczas sesji również pojawiały się pomysły dotyczące reasumpcji głosowania. W podobnych przypadkach. I nigdy tego nie uczyniliśmy. Czyjaś przegrana nie jest powodem do tego, by cała Rada działała pod dyktando jednej lub kilku osób.

Po to właśnie został zbudowany cały schemat funkcjonowania Rady, posiedzenia komisji, ocena skutków danej uchwały, debaty, by przedstawiciele społeczności lokalnej, czyli radni, mogli przyjąć najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu jesteśmy w stanie patrzeć na przyjmowane przepisy prawa z różnych perspektyw, uwzględniając zróżnicowaną wrażliwość, doświadczenia, kompetencje osób je tworzących, zarówno urzędników, jak i radnych.

Gdy wykluczymy ten element, czy to z posiedzeń rady miasta, sejmiku wojewódzkiego czy też Sejmu, to bezpowrotnie tracimy sens demokracji i działania w imieniu i na rzecz społeczeństwa. Stajemy się wykonawcami czyjejś woli i traktowani jesteśmy przedmiotowo… I na koniec pytanie, które kończy spór o możliwość przeprowadzenia reasumpcji głosowania – czy w przypadku pomyłki na karcie do głosowania na Prezydenta RP, wydawana jest Państwu dodatkowa karta? Odpowiedź brzmi dokładnie tak samo jak odpowiedź na pytanie w sprawie możliwości przeprowadzenia reasumpcji głosowania w opisywanym powyżej przypadku.

Komentarze

  • Kuba 25 sierpnia 2021 13:31"Odpowiedź brzmi dokładnie tak samo jak odpowiedź na pytanie w sprawie możliwości przeprowadzenia " ...referendum narodowego w sprawie wieku emerytalnego gdy Tusk rzadzil. To Bydle dopiero nie mialo zadnych skrupułów a wszystkim ktorzy noe jak On a pracowali os najmodszych lat powiedzial,"cieszcie sie ze mieliscie prace,"On jej moal bo nic nie umiał lub zwyczjnine uznał ze za malo mu płacą wiec wolal Irlandie

Dodaj komentarz