Archiwum Grzegorz Matusiak, poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość
Archiwum Grzegorz Matusiak, poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość

Ku mojemu zaskoczeniu, najliczniejszą grupą byli młodzi i bardzo młodzi szachiści. To niezbity dowód renesansu popularności tej królewskiej gry. Kolejnym są coraz lepsze umiejętności jakimi dysponują szachowi juniorzy. Mogłem się o tym osobiście przekonać podczas kilku turniejowych partii. Jednym z gości festiwalu był Jan Krzysztof Duda, obecnie najlepszy polski arcymistrz, który kilka tygodni temu zdobył Puchar Świata. Dokonał tego w wieku 23 lat!

Piszę o tym dlatego, że moim zdaniem inwestycje w szachy i młodzież to zawsze opłacalne przedsięwzięcia. Dlatego przyglądając się turniejowym zmaganiom, nie mogłem zrozumieć decyzji Prezydent mojego rodzinnego Jastrzębia- Zdroju, która wycofała z tutejszych podstawówek program - edukacja przez szachy w szkole. Szkoda, bo przez 2 lata, blisko 600 uczniów poznawało i trenowało grę w szachy w 16 palcówkach edukacyjnych. Nawet jeżeli żaden z nich nie zostanie arcymistrzem, to dzięki szachom mogli kształcić i rozwijać wiele umiejętności, które na pewno przydadzą im się w życiu. Nie będę przytaczał wyników badań, z których jasno wynika, iż uczniowie grający w szachy uczą się lepiej, bo dla Prezydent Anny Hetman, byłej dyrektor szkoły jest to prawda oczywista.

Swoją decyzję tłumaczyła względami finansowymi. Trochę to wszystko pokrętne, bo szachownice i podręczniki ufundował Polski Związek Szachowy. Z kasy miejskiej pokrywano jedynie koszty pracy nauczycieli. Jak widać nawet takie skromne wydatki przerosły możliwości miejskiego budżetu, a strat finansowych i tak nie udało się uniknąć. Na marne poszły wydatki związane z przygotowaniem i wdrożeniem tego programu edukacyjnego. Najbardziej jednak szkoda uczniów którym odebrano szanse edukacyjne. 

Próbując w racjonalny sposób wytłumaczyć sobie niechęć do szachów, do głowy przychodzi mi tylko jeden powód. Strach. Wiadomo, że boimy się tego czego nie znamy. Dlatego publicznie deklaruję, iż chętnie pomogę pani Prezydent poznać zasady tej królewskiej gry z korzyścią dla nas wszystkich.

Komentarze

 • Przepis na łatwe rządzenie 05 września 2021 23:13Okradanie z oszczednosci ciułaczy i osoby ktore jeszcze niedawno temu zachęcano do odkładania na emeryturę. I tu jest dowód ze PPK i PPE potrzebne jest rządzącym do trwonienia oraz do brania kasy za zarzadzanie. Kolejny Bohdan Bankowy lub posag dla potomka czyli klejne robienie nas Polakow w ciula. Wstyd sprawiedliwi.
 • haha 03 września 2021 17:04A Piotr Duda juz trzecią kadencje o tych emeryturach stażowych . Zapomniał ze większość adresatow tych emerytur już umarla! Piotrze one juz sa bezcelowe!Sprawiedliwi stacili juz dawno swój smak
 • hmm 01 września 2021 18:25Przepis na inflacje :rozdawnictwo -głownie menelom .brak pokrycia w produkcji gdyż Ci co pracują dochodzą do wniosku że nie warto, ...Brak pokrycia majątkiem w Skarbie Państwa i branie pożyczek na pseudo łady. Oj chyba PiS nie wygra!
 • Junoral 30 sierpnia 2021 19:43Gratulujemy PISowi programu bonów turystycznych. Teraz można sprawdzi ceny noclegow na str. Booking. Inne osoby bez małych dzieci lecz na te bony pracujące poprzez płacenie podatków nie stać na takie luksusowe wypoczywani.Ceny noclegow wzrosły o co najmniej 50%.
 • To jak ,lichwa zlikwidowana czy PIS głupi 30 sierpnia 2021 12:37Od 1 lipca nie obowiązują już przepisy z tarczy antykryzysowej, które ograniczały pozaodsetkowe koszty kredytów konsumenckich - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zwraca więc uwagę, że teraz pożyczki, zwłaszcza chwilówki, mogą być nawet pięciokrotnie droższe Czytaj więcej na Prawo.pl:
 • Emeryt 30 sierpnia 2021 02:34Drogi Posle, czy wie Pan dlaczego podniesiono tak chetnie najniższą place krajową, z trzech powodów. Po pierwsze trzeba było rzeczywiscie najnizej zarabiajacych zabezpieczyć przed celową inflacją.Po drugie .Ci co zarabiali częściowo pod stołem odprowadzają wyższe skladki ZUS. No i kolejny powód to okoliczność że takie działanie dalej służy inflacji co pomaga PISowi zmniejszyć sile nabywczą 500 +, a wiec i zmniejszyc deficyt budżetowy co dalej pozbawia części społeczeństwa w skarpetkach odłożonych oszczednosci co tez dalej poprawia wynik finansowy deficytu budżetowego.Mamy wiec zaplanowaną celową grabiez pieniedzy obywateli zgromadzonych na przeroznych od PPE do lokat źródłach.Dlatego PIS niestety tym razem moze przegrac bo zbyt wielu uczciwych okradło. "czym posolić jak sól sie zepsuje ".Nie ma wiec partii na ktora warto iść głosować ,trzeba isc na wybory ale oddac zepsuty głos aby Nikt sie nie powoływał na większość czyli reprezentatywność.
 • To jest dramat 29 sierpnia 2021 06:37Do Janusz.,;to o czym piszesz wyjasnia dlaczego w Polsce sa tak niskie emerytury wielu naprawde dlugoletnio zatrudnionych osób. Ci jakże często młodzi górnicy po 20l pracy dołowej a znam przypadki kiedy i permanentnie powtarzajace sie chorobowe zaliczono, biorą nieslusznie nawet po 7000zl emerytury mimo iż żyją jeszcze przez wiecej niz 35lat. Z nudoww zatrudniaja sie w kolejnych firemkach. Wszystko to niezasłużenie bo zaden rzad nie chce z tym tematem sie rozliczyć wiec utrzymują ten system inni.
 • Wszystko 26 sierpnia 2021 14:12"Potrącona na pasach piesza dostała mandat. Nietypowa sytuacja w Gliwicach. " Jedna jaskółka Rządu i pomylonych pomysłów nie zmieni ..Wychowujecie spoleczenstwo b pretensjonalustow którzy na każdych pasach będą pchali sie ponieważ wg rządu i policji mają pierwszeństwo nawet wówczas jak są niewidoczni. To Wy politycy pomogliscie Im to tak poukładać , bezkrytycznie, nieodpowiedzialnie i bezrozumnie.
 • Czekamy na działanie 25 sierpnia 2021 22:03Coraz częściej słyszymy iż kolejny rząd chce wprowadzić absurdalnie wysokie mandaty , a to za brak świateł mijania (30000zł) a to za złe spojrzenie lub wycięcie gałęzi . To już jest niekontrolowana tyrania . Jeszcze proponuje obcinanie dłoni!. Może tak Panie Pośle wystąpić z inicjatywą Poselską wskazującą -ograniczającą jaki najwyższy przy zachowaniu zdrowego rozsądku może być rozporządzeniem uchwalony mandat.
 • Czytelnik 25 sierpnia 2021 21:37Może i ten rząd na czas Covidu jest z możliwych najlepszy, na czas "zaproszonych przez Merkel " emigrantów najrozsądniejszy lecz niestety udowodnił także jak łatwiuteńko jest rozdawać podatki innych bez pomyślunku dla głosów, dla zwycięstwa w wyborach, to co samemu się nie wytwarzało i jak łatwo trwonić dorobek innych ludzi osiągnięty ze żmudnej Ich pracy. Wpadliście bezkrytycznie w pseudo-socjal gdzie pani po 35 latach pracy z 4 dzieci mając emeryturę nie dostanie za Ich wychowanie ani grosza ponieważ ma! juz emeryturę , a tak co też miała czworo lecz nie pracował , dostaje za frajer rządowe wsparcie ii śmieje się z tej pierwszej, gdzie Pan który celowo brał wypłatę pod stołem nie odprowadzając składek mając za nie wybudowany piękny dom dostanie czternastkę gdyż ma teraz niską emeryturę a Ten pan co sumiennie wszystko do ZUSu płacił i nie ma za to pięknego domu , jest wykiwany sposobem myślenia i podejścia do tematu przez głupców z Rządu bez możliwości pobrania rządowej emerytalnej czternastki gdyż Jego emerytura jest obecnie wyższa. Dziwny ten świat i niesprawieliwi Ci ludzie co nazywają się Sprawiedliwi. Dajecie wszystkim ale nie tym co są zarobieni długie lata.
 • Jak Pan głoswał 25 sierpnia 2021 20:19.....jak Pan głosował w temacie pierwszeństwa pieszych wchodzących zbliżających sie do przejścia dla pieszych. "Danusia i Wojciech Śmieja, rodzeństwo z Rydułtów rozkręca akcję Blaskowisko. Chcą, by piesi po zmroku byli lepiej widoczni na drogach, a przez to bezpieczniejsi. Bo pieszy w starciu z pojazdem zawsze jest na straconej pozycji. Oni niestety wiedzą o tym doskonale. W zeszłym roku ich mama zginęła na przejściu dla pieszych. Co prawda była dobrze widoczna, ale rodzeństwo nie ma wątpliwości, że wiele śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych, to pokłosie tego, że są on na drodze słabo widoczni." .".Ostatnio wiele się pisze i mówi o zagrożeniach na drodze ,szczególnie dużo o pijanych kierowcach . Problem istotnie jest lecz ciekawe, że szczególnie głośny jak trzeba w drakoński sposób podnieść mandaty . Dziwi jednak fakt, iż ludzie którzy o tym trąbią nagle zdecydowali się jakby na złość kierowcom także trzeźwym wpuścić na pasy z pierwszeństwem już nawet zbliżających sie pieszych i to często całkowicie nieoświetlonych gdy na odwrót to pojazdy są oświetlone. Wchodzi taki jeden z drugim ugruntowany w przekonaniu że jest KRÓLEM-- w czarnych ubraniach ,wieczorową porą ,deszcz ,mżawka ,szaro z nieoświetlonego pobocza a ustawodawca który do tego doprowadził wskazuje pijanych!-- ...Tylko Kto więcej tragedii spowodował/uje takim głupim prawem które nie definiuje dostatecznie dobrze zachowanie pieszego ,-"-zatrzymaj się ,spojrzyj na lewo ,prawo ,znowu w lewo -jak jedzie jeden ,dwa pojazdy przepuść i dopiero kontynuuj" -Nie tylko przestępstwa drogowe ,także sądowe a nawet legislacyjne czyli uchwalanie zabójczego prawa. Panowie Posłowie ,nie czujcie się niewinni.!--policja odnotowała znaczne zwiększenie wypadków z pieszymi! Wychowujecie zamiast społeczeństwa ,zwykłych baranów ,wchodzą na jezdnie bezpośrednio przed pojazd,wjeżdżają na hulajnogach ,na rowerach po przejściach dla pieszych ,są nie oświetleni,niewidoczni i to wszytko także na przejściach dla pieszych drogach ekspresowych jak Gierkówka. Nie tego od Was oczekiwaliśmy..
 • Marek 25 sierpnia 2021 15:53Panie Posle,dlaxzego Pan jeszcze nie zaproponowal aby Tuskowi Donaldowi odebrac i kazac zwrocic juz pobrana Unijną emeryture.Przeciez te piniadze sa refundowane do Unnni z Polskiego Sejmu a On sam nigdy na emeryture niezapracowal
 • Janusz 25 sierpnia 2021 14:16Pewien gornik z PO chwalu sie ze kopalnia przeliczyła mu dniówki razy dwa i teraz ma lat wiecej pracy niz zycia w chwili gdy odchodził na emeryturę.Problem w tym ze ta sama kopalnia do ZUSu nie odprowadzila razy wyższej skladki a przeciez emeryturę wyplaca sie z zasobow uzbieranych do kasy ZUS. Jest to nie tylko ze nie uczciwe ale nie moralne.Oni zeruja na pozistalych uczestnikach systemu ZUS.Icu system powinien byc osobny np tz...ZUS górniczy.
 • Kuba 25 sierpnia 2021 13:08 "juz nikt nie zakwestionuje wprowadzenia do obiegu na stale euro."- aby nie mozna bylo manipulować wartością pieniądza".Apelujemy do Pana,jak najszybciej zlikwidować przymusowe PPE i pozostawić jedynie PPK ale z dopiskiem ze jezeli inflacja przekroczy w danym roku 1,5pkt. klient ma prawo wycofać środki na własne potrzeby. Teraz w systemie tym zarządzają cwaniaki którzy raz zdobyte fo zarzadzania forsy nie oddadzą ponownie chyba ze kilku osobom na wabika..
 • Kuba 25 sierpnia 2021 12:59Grzegorzu, Grzegorzu nie przejmował bym sie tym, ze nie ma gdzie grac w szachy ale tym ze Rzad ktory błagał, prosił abyśmy odkładali na emerytury i mieli oszczędności postanowił wlasnie z tych oszczednosci Ich obrobić udawadniajac po raz kolejny ze zloty to tylko bilet narodowego banku ,a oszczędzający to frajerzy. Tak to jest tez podobnie jak z 500+ dla czesto meneli a nie dzieci ,gdy chce sie inflacja chce w realu zrobić 250zl zakupowe. Mozna teraz dalej startować obiecac i tysiąc i znow inflacja i znow w realu przerobić na mniejszy zasób zakupowy tak długo jak frajerzy chcą popierać. Tylko co z tymi co pracują i oszczędzają, otóż i Oni stwierdzą ze praca jest zła! Rzad chce dac 14stki dla emerytów o małych pensjach. Tylko niech da ale tym co maja dlugi staz lub niech w ogóle zreformuje system i zlikwiduje stary portfel, inaczej poraz kolejny Ci co stali pod budką z piwem lub świadomie na czarno albo mają olbrzymie majątki gdyz przychody osiągali za granica ogłoszą sie zwycięzcami a Ci co faktycznie zasuwali poraz kolejny frajerami.Latwo jest rządzić jak sie okrada społeczeństwo z oszczednosci aby rozdawać za glosy zwykłemu menelstwu.Latwo jest rządzi drukując bilety,lecz wiem jedno ,juz nikt nie zakwestionuje wprowadzenia do obiegu na stale euro.

Dodaj komentarz