Materiał partnera
Materiał partnera

Jak się to robi, a jak trzeba robić?

Jak dziś wygląda charakter recyklingu paneli fotowoltaicznych? Uproszczona procedura pozwala odzyskać tylko niektóre materiały, a same procesy i tak są kosztowne. Polska firma 2loop Tech S.A. razem z naukowcami z AGH postawiła sobie dwa główne cele, z których za chwilę będzie musiała sobie zdać sprawę cała branża odpadów z fotowoltaiki.

  • Przede wszystkim należy obniżyć koszt dziś wykorzystywanych procesów. Ponieważ recykling OZE wymaga sporych nakładów energii, specjalistycznego sprzętu i szczególnych warunków – firmy muszą nastawiać się na masowy przerób, żeby było to opłacalne.
  • Po drugie, panele fotowoltaiczne należy poddawać recyklingowi w pełnym zakresie. To oznacza, że po pełnym procesie ilość odpadów do utylizacji powinna być minimalna. To wymaga znaczących zmian w dziś wykorzystywanej technologii, ale też opracowania nowych procesów, które pozwolą odzyskać maksymalną ilość surowców wykorzystanych w produkcji paneli fotowoltaicznych.

Tych technologii nie da się dopracować na papierze komercyjnie. Wymagają one opracowania naukowego, testów, badań laboratoryjnych, badań wdrożeniowych a dopiero w drugiej kolejności przeniesienia na skalę przemysłową.

Po co to w ogóle robić?

Tania energia z OZE to plus sam w sobie, ale jeśli nagle na składowiskach wyląduje kilkanaście milionów ton zużytych instalacji fotowoltaicznych - zostaną one przetransportowane do przetworzenia w krajach Trzeciego Świata, a w rzeczywistości zostaną tam zwyczajnie zezłomowane to okaże się, że nie tylko dla gospodarki, ale i dla środowiska nie przyniosły one żadnej ulgi.

  • Recykling paneli fotowoltaicznych w Polsce i Europie jest konieczny dlatego, że tylko poprzez recykling zużytych modułów fotowoltaiki można realnie zabezpieczyć środowisko.
  • Z punktu widzenia inwestorów jest to dobry kierunek, ponieważ panele pozwolą zarabiać nie tylko na opłatach za gospodarowanie odpadami, ale przede wszystkim na sprzedanych surowcach wtórnych, co przy obecnym kierunku rozwoju gospodarki trudno nawet oszacować, jeśli chodzi o skalę wzrostu.
  • Bez recyklingu modułów Odnawialnych Źródeł Energii trudno sobie wyobrazić produkcję kolejnych generacji w przyszłości. Musiałyby one być bardzo kosztowne i mniej dostępne, a na tym straci środowisko, inwestorzy i użytkownicy.
  • Opracowanie technologii recyklingu już dziś jest tak istotne, bo można się spodziewać, że im więcej paneli będzie trafiało do utylizacji, tym większa będzie presja, żeby na poziomie prawa wymusić ich pełniejszy recykling. Kto pierwszy się do tego przygotuje, pierwszy też będzie zbierał owoce.

Na razie czynnikami, które promują recykling, jest pewna presja na ochronę środowiska, a także – a może przede wszystkim – rosnące zainteresowanie inwestorów. Ci zdają sobie sprawę, że sama instalacja OZE nie stanowi kompleksowego rozwiązania żadnego z obecnych problemów – dopiero zapewnienie wydajnego recyklingu domknie cykl generowania czystej energii.

Jak przepływają pieniądze?

Rozwinięcie technologii pełnego i wydajnego recyklingu odpadów z fotowoltaiki wymaga wciąż wiele pracy. W Polsce zajmują się tym nieliczne ośrodki naukowe, w tym naukowcy AGH we współpracy z firmą 2loop Tech. To marka, która jako jedna z pierwszych postanowiła się zaangażować w recykling OZE, więc i jako pierwsza ma szansę na tym zarobić. Każdy zresztą może na tym skorzystać, bo na 2. połowę 2021 roku przewidziana jest emisja akcji – pozwolą one sfinansować odpowiednie badania i przenieść recykling z laboratoriów na poziom zakładów przemysłowych.

Więcej informacji na stronie https://2loop.tech/

Komentarze

  • wondo 31 sierpnia 2021 14:49czy mi się wydaje, czy z artykułu można między wierszami wyczytać, że cała ta rewolucja ekologiczna to nieprzemyślane działanie i bomba ekologiczna z opóźnionym zapłonem?

Dodaj komentarz