Dominik Gajda / Archiwum.
Dominik Gajda / Archiwum.

Tuż po nabożeństwie, uczestnicy obchodów przejdą pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego, gdzie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz reprezentanci krajowych i regionalnych struktur związku złożą wiązanki kwiatów. Podczas uroczystości zaplanowano także wystąpienie premiera i przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność" Piotra Dudy.

3 września 1980 roku, został podpisany dokument kończący strajk w KWK Manifest Lipcowy w Jastrzębiu-Zdroju: „Protokół porozumienia zawartego przez Komisję Rządową i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w dniu 3 września 1980 roku w Kopalni Węgla Kamiennego Manifest Lipcowy”. Potwierdzono w nim ustalenia gdańskie, zniesiono 4-brygadowy system pracy w górnictwie (oznaczał on konieczność pracy 7 dni w tygodniu). Władze zobowiązały się do przedstawienia Sejmowi PRL projektu obniżenia wieku emerytalnego w górnictwie. Ważnym ustaleniem było wprowadzenie od 1 stycznia 1981 r. wolnych wszystkich sobót i niedziel.

 

więcej informacji wkrótce / źródło ipn.gov.pl.

Komentarze

  • Kuba 03 września 2021 13:03.....Słyszałem na obchodach ,że w strajkach uczestniczyli głównie górnicy a reszta (no później ponad 50zakładów się przyłączyło". Już jest wiadomo dlaczego tak mało osób było pod pomnikiem a byli tam dzis głownie VIPy. ..Nawet nie było wśród widzów wielu rzeczywiście wówczas wtedy biorących udział. Nierozpoznawani ,niezapraszani!!. Górnicy przywłaszczyli sobie te obchody ,reszty nie było, dlatego górnik jak żaden inny na świecie idzie na emerytury wcześniejszej a Ci nie-górnicy co mają nawet emerytur po 50 lat pracy dopóki nie będą mieli 65r życia .A czy górnicy płacili za to dodatkowe składki ZUS? --Od takie Państwo --nadal gonimy zajączka co tłumaczy dlaczego tak wielu tam nie było na tych obchodach..Solidarność umiera!.
  • Wspomnienia uczestnika 03 września 2021 10:30"Później w 1982r powołano mnie do zasadniczej służby wojskowej i czy Ty opowiadałeś oficerom LWP jak ja, co się działo na KWK w Jastrzębiu podczas pacyfikacji i strajków, gdzie byłem osobiście wśród strajkujących, czy widziałeś , gdyż ja tak -jak oficerowie niedowierzają w to co opisuję o wydarzeniach z przed miesięcy przesyceni zakłamaną propagandą goniąc mnie jak psa Solidarucha za to, a gdy potwierdzili juz te wieści czy widziałeś jakie mieli miny pełne obaw i przerażenia , że i Oni mogą być próbowani użyci" po złej stronie mocy", -jak mnie potem chronili przed betonem nieprzejednanym. Bóg mi dał dar zobaczyć to wszystkim z obu stron ,przed w Solidarności, dalej w wojsku i znowu gdy powróciłem do cywila z limitem skoków spadochronowych , gdzie nadal działałem po stronie Solidarnych wiedząc ze kadra oficerska z mojej byłej jednostki już ma inne spojrzenie na propagandę towarzyszy. A Wy POlitycy gdy to dzięki Nam w darze demokracji zrobiliście z Nas roboli do pracy przez 52lata.(teraz 50 lat nie liczac nadgodzin) - Co łatwiej było w życiu ,--czy jak Borusewicz spierdzielić za granice czy zostać w Polsce i nawet w wojsku w trakcie służby zasadniczej zmienić mentalność oficerów!., -niewiarygodne co? I dalej działać w Solidarności. Kiedyś Poseł Alojz Pietrzyk który mnie osobiście znał prosił mnie abym opisał to wszystko , mój życiorys z tamtych lat znany tylko nielicznym w księdze dokumentów Solidarności Stanu Wojennego ponieważ poznałem i doświadczyłem czego nie wielu doświadczyło. A co Ty robiłeś wówczas -pewnie kolejny stopień szkolny za nasze pieniądze.?
  • Wspomnienia uczestnika 03 września 2021 10:26"czy Ty opowiadałeś oficerom LWP jak ja, co się działo na KWK w Jastrzębiu podczas pacyfikacji i strajków, gdzie byłem osobiście wśród strajkujących, Później w 1982r powołano mnie do zasadniczej służby wojskowej i czy widziałeś , gdyż ja tak -jak oficerowie niedowierzają w to co opisuję o wydarzeniach z przed miesięcy przesyceni zakłamaną propagandą goniąc mnie jak psa Solidarucha za to, a gdy potwierdzili juz te wieści czy widziałeś jakie mieli miny pełne obaw i przerażenia , że i Oni mogą być próbowani użyci" po złej stronie mocy", -jak mnie potem chronili przed betonem nieprzejednanym. Bóg mi dał dar zobaczyć to wszystkim z obu stron ,przed w Solidarności, dalej w wojsku i znowu gdy powróciłem do cywila z limitem skoków spadochronowych , gdzie nadal działałem po stronie Solidarnych wiedząc ze kadra oficerska z mojej byłej jednostki już ma inne spojrzenie na propagandę towarzyszy. A Wy POlitycy gdy to dzięki Nam w darze demokracji zrobiliście z Nas roboli do pracy przez 52lata.(teraz 50 lat nie liczac nadgodzin) - Co łatwiej było w życiu ,--czy jak Borusewicz spierdzielić za granice czy zostać w Polsce i nawet w wojsku w trakcie służby zasadniczej zmienić mentalność oficerów!., -niewiarygodne co? I dalej działać w Solidarności. Kiedyś Poseł Alojz Pietrzyk który mnie osobiście znał prosił mnie abym opisał to wszystko , mój życiorys z tamtych lat znany tylko nielicznym w księdze dokumentów Solidarności Stanu Wojennego ponieważ poznałem i doświadczyłem czego nie wielu doświadczyło. A co Ty robiłeś wówczas -pewnie kolejny stopień szkolny za nasze pieniądze.?
  • Inspektor Pracy 03 września 2021 10:14"Potwierdzono w nim ustalenia gdańskie, zniesiono 4-brygadowy system pracy w górnictwie (oznaczał on konieczność pracy 7 dni w tygodniu). Władze zobowiązały się do przedstawienia Sejmowi PRL projektu obniżenia wieku emerytalnego w górnictwie. Ważnym ustaleniem było wprowadzenie od 1 stycznia 1981 r. wolnych wszystkich sobót i niedziel." --przestańcie być śmieszni --przez ostatnie 40 lat pracuje w gorszym systemie, popatrzcie na aktualny KP. Nawet Urlop Wypoczynkowy który kiedyś za komuszki należał się po roku pracy ale za ten miniony rok dla starych pracowników ukradliście wprowadzając ,wmawiając Im proporcjonalny . Najpierw oddajcie Im jeden za rok do tyłu a później proporcjonalny. KP mówi ,rzeczy nie uregulowane w KP reguluje KC a ten mówi że wierzyciel może wpłacaną zaległość zaliczyć za najdalsze zobowiązanie o ile nie jest przedawnione. Lecz urlopy dla bardzo starych pracowników były dawane zawsze za rok wsteczny wiec się nigdy nie przedawniły. Ale Wy wmawiacie IM proporcjonalne. Tak tyle że jeden pełny jeszcze jesteście dłużny. Stalo się to za wiedzą i zgodą związku ,aby zmniejszyć dług budżetowy wobec pracowników gdyż zakłady wówczas i nadal są de/fakto Państwowe..
  • Uczestnicy tamtych wydarzeń 03 września 2021 10:01Dziękujemy Ci Prezydencie Dudo ,dziękujemy Ci Piotrze Dudo ,dziękujemy Wam o Sprawiedliwi! Prędzej w tym kraju któremu to my wolność daliśmy tzw Menel dostanie wsparcie finansowe niż My uczestnicy tamtych wydarzeń Emerytury Stażowe. Wiemy ,wiemy już większość z Nas umarła ,wiemy wiemy jeszcze kilku wyciągnie nogi i dacie tej garstce co pozostała . Odtrąbicie sukces ,że oto Ci co maja 49 lat pracy i po 1000 dni !- nadgodzin ,że Wy dotrzymaliście słowa i pozwoliliście IM skorzystać z Emerytur Stażowych. Dziękujemy Wam dobrodzieje -- macie nasze głosy w kolejnych wyborach zagwarantowane tak wirtualnie jak Wy spełnialiście nasze postulaty. Zobaczymy ilu na was "meneli " zagłosuje. Nie bawcie się pod pomnikiem za nasze składki związkowe zagwarantowane uchwałą finansową KK Związku . Całe życie goniliście zajączka nie po to aby go złapać a aby go stale gonić. Dlatego w Związku jest Nas coraz mniej .Solidarność Umiera.

Dodaj komentarz