MZK Jastrzębie-Zdrój.
MZK Jastrzębie-Zdrój.

Jak podkreśla MZK, działania te nie są skierowane przeciwko pasażerom, którym zdarzy się zapomnieć biletu okresowego czy dokumentu tożsamości. To najczęściej uczciwi mieszkańcy, których celem nie jest unikanie zapłaty. W tym przypadku sprawa kończy się najczęściej na anulowaniu opłaty dodatkowej (potocznie zwanej mandatem) i zapłacie tzw. opłaty manipulacyjnej w wysokości kilkunastu złotych.

- Głównym celem działania kontrolnego MZK jest walka z gapowiczami, którzy za przejazd nie płacą notorycznie, a z unikania zapłaty uczynili sobie sposób na życie. Rekordzista jest winien MZK ponad 20 tys. zł. Obecnie wysokość mandatu to 160 zł lub 112 zł, jeśli zostanie zapłacony do 7 dni od jego wystawienia. W pierwszej połowie tego roku kontrolerzy MZK wystawili 4400 mandatów. W tym okresie, w ramach egzekucji należności odzyskano 390 tys. zł - podkreśla Rafał Jabłoński z MZK Jastrzębie.

Problemy na zakupach 

Za nieuczciwych pasażerów płacą oczywiście ci kupujący bilety. W ten sposób koszty komunikacji rosną i biją po kieszeni nas wszystkich – również mieszkańców przemieszczających się innymi środkami transportu, ponieważ to gminy w dużej części finansują komunikację.

Do tej pory MZK stosował ponaglenia. Za pośrednictwem policji kierował sprawy dłużników do Wydziału Karnego Sądów Rejonowych, a także korzystał z usług komornika. Obecnie do tych prób odzyskania pieniędzy dochodzi kolejny element – wpisanie gapowiczów do Rejestru Dłużników na mocy umowy z Biurem Informacji Gospodarczej. Konsekwencje znalezienia się w tej bazie mogą być naprawdę dotkliwe. Dłużnicy wpisani do Rejestru mogą mieć problemy nie tylko z zaciągnięciem pożyczek czy kredytów na duże kwoty. Problematyczne mogą okazać się również tak prozaiczne czynności jak zakup telefonu komórkowego czy usług internetowych.

Gdzie kupić bilet?

- Najprostszym sposobem uniknięcia problemów jest oczywiście zakup biletu. Można to uczynić w 140 punktach doładowań biletów, u kierowcy autobusu lub za pośrednictwem strony internetowej e-biletmzkjastrzebie.com. Najwygodniejszym sposobem wydaje się zakup biletu na telefon komórkowy bezpośrednio przed podróżą korzystając z aplikacji „zbiletem” . Szczegóły na stronie internetowej MZK Jastrzębie - dodaje Rafał Jabłoński.

Komentarze

Dodaj komentarz