Źródło: UM Rybnik.
Źródło: UM Rybnik.

Kamienica zmodernizowana została przy wykorzystaniu nowatorskiej technologii – z  murami zewnętrznymi połączone zostały wykonane na miarę moduły mieszkaniowe. Frontowa ściana kamienicy zachowała historyczne walory obiektu, natomiast od podwórza budynek zyskał niezwykle efektowną, nowoczesną elewację. Kamienicę przy Bolesława Chrobrego 13 będzie ogrzewał jeden kocioł gazowy i instalacja centralnego ogrzewania.

- To była eksperymentalna inwestycja. Zdecydowaliśmy się na zastosowanie technologii modułowej, pozwalającej na stworzenie nowego obiektu z gotowych modułów mieszkaniowych – wyjaśnia Artur Gliwicki, dyrektor rybnickiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. - Początkowo zakładaliśmy, że zostaną one dostawione do zachowanej w dużej części frontowej ściany wiekowej kamienicy, ale w praktyce okazało się, że stare mury są zbyt słabe i kamienica musiała zostać rozebrana. Uzyskaną z rozbiórki cegłę wyczyszczono i po zamontowaniu modułów, fasada budynku od strony ul. Bolesława Chrobrego została odtworzona z tych samych cegieł i ceglanych elementów dekoracyjnych – dodaje dyrektor Gliwicki.

Znaczenie trwałości i jakości  zastosowanych w budynku materiałów podkreślał wykonawca inwestycji. 

- Wnętrza są ciche i ciepłe, a jednocześnie bardzo widne. Na zewnątrz mamy płytę HPL, która jest moim zdaniem niezniszczalna, nie rdzewieje, nie pochłania wilgoci. To materiał drogi, ale niezwykle trwały. Montaż konstrukcji modułowej robiliśmy po raz pierwszy, ale na pewno jest to technologia innowacyjna i przyszłościowa – mówi  Janusz Benisz z firmy BEN-BUD.

W ramach modernizacji w budynku powstało 8 mieszkań o metrażu od 54 m2 do 84 m2 (mieszkania są niepowtarzalne, każde ma inny metraż: 84,8 m kw. , 73,2 m kw.,  69,4 m kw., 69,3 m kw., 66,2 m kw., 55,3 m kw. i dwa mieszkania po 54 m kw.) Dwa mieszkania będą mieszkaniami chronionymi. Pozostałe zostaną przeznaczone jako mieszkania komunalne, dla osób oczekujących na liście na najem mieszkań. W tym miejscu planowany jest jeden z najwyższych czynszów, które dopuszcza ustawa, czyli prawie 10 zł za m2. 

W jednym z mieszkań wspieranych treningowych znajdzie lokum maks. 5 kobiet opuszczających rybnicki Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży. Dzięki prowadzonej na miejscu pracy socjalnej z kobietami, będą one mogły nabyć kompetencji pozwalających im na pełne usamodzielnienie.

Z kolei w lokalu na parterze powstanie mieszkanie chronione treningowe dla maks.  6 seniorów, którzy ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb, ale nadal nie wymagają opieki całodobowej i skierowania do domu pomocy społecznej.

- Mieszkania chronione wspomagane są częściowo odpłatne, w zależności od dochodu osób tam skierowanych – mówi Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika. - We wszystkich mieszkaniach określany jest pobyt czasowy z możliwością jego przedłużenia. Wcześniej mieszkania chronione dla seniorów nie funkcjonowały w Rybniku, jednak z uwagi na fakt pogarszającej się sytuacji demograficznej, powstające mieszkanie chronione pozwoli na zwiększenie oferty wsparcia dla tej grupy społecznej – dodaje Piotr Masłowski.

Inwestycja Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku rozpoczęła się na początku lutego 2020 roku. Wykonawcą zadania było wybrane w przetargu żorskie konsorcjum firm: BEN-BUD Sp. z o.o. (lider) i BEN-BUD Janusz Benisz (członek). Całość prac to koszt blisko 6 mln zł. 

- Trudno tę inwestycję porównywać z inwestycjami komercyjnymi, bo jej celem była nie tylko budowa mieszkań, ale i zachowanie cennej ze względów historycznych zabytkowej substancji miejskiej – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Z wyliczeń ZGM wynika, że 40 proc. kosztów tej inwestycji to wydatki, których normalnie nie ponosi deweloper stawiający budynek na wolnej działce, gdzie nie obowiązują go wymogi konserwatorskie. Chodzi m.in. o koszty prac rozbiórkowych i odtworzenia historycznej fasady. Standard wykończenia wstępnie wyposażonych mieszkań, które są też bardzo dobrze wyciszone, jest też znacznie wyższy niż w przypadku klasycznej deweloperki. Budynki takie, przy stosunkowo wysokich kosztach samej budowy, są przez dziesiątki lat tanie w użytkowaniu – mówi prezydent.

Warto dodać, że przyjętą technologią w tej kamienicy interesuje się wielu fachowców z branży architektoniczno-budowlanej oraz współpracujący z ZGM studenci szkół wyższych. 

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz