Materiał partnera
Materiał partnera

1. Przejrzyj lokalne oferty pracy

Poszukiwania pracy najlepiej zacząć od zapoznania się z sytuacją na lokalnym rynku pracy. Przejrzyj wszystkie oferty, zobacz, które byłyby dla ciebie satysfakcjonujące. Możesz tego dokonać na stronie praca Wodzisław-Śląski. Poznasz w ten sposób wymagania pracodawców oraz zobaczysz, na jakich pracowników występuje zapotrzebowanie.

2. Stwórz swoje CV i list motywacyjny

CV i list motywacyjny to dokumenty aplikacyjne, które często są potrzebne w procesie rekrutacyjnym na dane stanowisko. Często pracodawca tylko na podstawie CV wybiera odpowiedniego kandydata do pracy. Poświęć trochę czasu na stworzenie CV i listu motywacyjnego, które będą podkreślały twoje atuty. Pamiętaj o tym, żeby CV było w stanie przyciągnąć uwagę pracodawcy, spróbuj się w jakiś sposób wyróżnić. Zwiększy to twoje szanse w procesie rekrutacji.

3. Aplikuj na stanowiska związane z twoimi kompetencjami

Szukając zatrudnienia w branżach, do których twoje kompetencje nie pasują, masz dużo mniejsze szanse na znalezienie pracy. Przeglądając oferty pracy, skup się na tym, żeby wybrać oferty dopasowane do twoich umiejętności albo poziomu doświadczenia zawodowego. W ten sposób zwiększasz swoje szanse na zatrudnienie.

4. Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną

Jeśli pracodawca zaakceptuje twoje CV i list motywacyjny, zazwyczaj kolejnym krokiem w procesie rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna. Najważniejsze jest to, żeby dobrze się do niej przygotować. Może to być dla ciebie dziwne, ale rozmowy kwalifikacyjne mają z reguły bardzo podobny schemat, często padają w nich te same pytania. Jeśli zapoznasz się z tym schematem i przygotujesz sobie to, co chcesz powiedzieć, wywrzesz pozytywne wrażenie na pracodawcy.

5. A co jeśli nie uda się znaleźć pracy na miejscu?

Niestety znalezienie pracy w Wodzisławiu Śląskim nie zawsze jest możliwe. Jeśli nie uda ci się znaleźć pracy przez dłuższy okres, spróbuj rozejrzeć się po okolicy, może praca jest tuż obok. Czy w Jastrzębiu-Zdroju są ciekawe oferty pracy? Warto to sprawdzić!

6. Zadbaj o samorozwój

Jeśli akurat nie masz stałej pracy, warto zadbać o swój samorozwój. Rozwijając się w różnych dziedzinach, poszerzasz swoje horyzonty i otwierasz sobie nowe możliwości.

7. Poproś byłego pracodawcę o referencje

Jeśli wcześniej miałeś okazję pracować i z poprzednim szefem rozstaliście się w dobrej atmosferze, warto poprosić go o referencje. Jest to coś na wzór potwierdzenia twoich kompetencji i umiejętności budowania relacji, na co z pewnością zwróci uwagę twój przyszły pracodawca.

8. Zastanów się nad wolontariatem albo praktykami

Odbycie praktyk albo wolontariatu nie jest możliwe we wszystkich branżach, ale czasem warto jest popracować przez krótki okres charytatywnie. Nie traktuj pracy za darmo jako wyzysku, tylko jako okazję do rozwoju.

9. Porozmawiaj ze znajomymi

Jednym z najprostszych sposobów na znalezienie pracy może być rozmowa ze znajomymi. Znajomi mogą cię polecić swoim pracodawcom, przez co możesz otrzymać dodatkowe oferty pracy, na jakie normalnie nie można liczyć.

10. Znajdź w sobie chęci do działania

Może się to wydawać bardzo błahe, ale żeby znaleźć prace z reguły trzeba mieć po prostu sporo chęci. Tylko aktywne działania zapewnią ci stałą pracę.

Komentarze

Dodaj komentarz