Dominik Gajda.
Dominik Gajda.

- De facto jest to umowa pożyczki, ale niestety w swojej karierze samorządowej jeszcze się nie spotkałem z tym, żeby jakiś szpital spłacił nam pożyczkę. Więc tak na prawdę jest to umowa wsparcia. [...] Cieszę się, że te środki w budżecie województwa udało się znaleźć - mówił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Jak dodał marszałek, wsparcie popłynie również do szpitali w Częstochowie i Bielsku Białej. W Rybniku część środków zostanie przeznaczona na wymianę pionów, które od lat domagały się gruntownego remontu.

- Przekazujemy 15 mln zł na poprawę bieżącej sytuacji, spłatę zobowiązań, ale także konkretne, realne działania. [...] Dajemy na te słynne piony, dla których od wielu lat brakowało pieniędzy. W tym roku są to prawie dwa miliony złotych, zaś w przyszłym roku kolejne. Z jednej strony to 15 mln złotych na bieżące wsparcie, ale z drugiej strony to 20 mln na inwestycje, które poszły bezpośrednio z budżetu województwa. To są środki zapewnione na ten rok i na rok przyszły - dodał Jakub Chełstowski.

Marszałek mówił także o konieczności wsparcia ze strony samorządowców. Jak podkreślał, na poziomie miasta Rybnika odbyła się już wstępna dyskusja na temat ewentualnego wsparcia, choć nie podjęto w tej sprawie jeszcze żadnej decyzji.

- Jest to bardzo ważny szpital, dlatego też miasto Rybnik musi odgrywać tu ważną rolę. To nie ma znaczenia jaka jest administracja - wszystkie ręce na pokład, żeby jak najwięcej inwestycji trafiało na służbę zdrowia. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie pan prezydent ogłosi jakieś dobre informacje i miasto Rybnik wesprze też finansowo ten szpital - podkreślał marszałek.

W sumie do rybnickiego szpitala trafi wiele milionów złotych. 32 mln zł to środki unijne, 20 mln zł to z kolei środki inwestycyjne. Pożyczka to kolejne 15 mln zł, co w sumie daje 67 mln zł. Z dodatkowych środków zadowolona jest dyrektor placówki Ewa Fica, która podziękowała zarządowi województwa za podjęcie decyzji o wsparciu.

- Dziękuję zarządowi wojewódzkiego, że wspiera nasz szpital. Te środki w dużej mierze pomogą naszemu szpitalowi, bo z tymi problemami rzeczywiście się bardzo borykami. Nie jest to tak, że oczekujemy na otrzymywanie ciągłych pożyczek. Robimy wszystko, żeby wygospodarować swoje własne pieniądze, by móc funkcjonować. Zapewniam, że pożyczka właściwie już dzisiaj jest rozpisana, w jaki sposób zostanie spłacona - mówiła dziś dyrektor Ewa Fica.

- Liczę na to, że wszystkie ościenne gminy, łącznie z panem prezydentem Kuczerą pomogą nam w inwestycjach, bo ten szpital tego potrzebuje. Tego potrzebują pacjenci, żeby mogli czuć się u nas bezpiecznie i by mieli spełnione wszystkie warunki dobrego diagnozowania i dobrych specjalistów - dodała.

Zapowiedziano także, że w szpitalu powstanie Centrum Onkologii Subregionu Rybnickiego. Jak wskazał wicemarszałek Wojciech Kałuża, na początku przyszłego roku do rybnickiej placówki, na ten cel powinno trafić między 24, a 27 milionów złotych. 

- Szpital w Rybniku ma bardzo ciekawą propozycję, która wstępnie została już zaakceptowana przez Komisję Europejską. Chodzi o kwestię rozbudowy oddziału onkologicznego. To będzie strzał w dziesiątkę, dla poprawy zdrowia naszych mieszkańców - podkreślał wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Mogę zapewnić, że jesteśmy przed rozpoczęciem pierwszej części rozbudowy onkologii. To będzie Centrum Onkologii Subregionu Rybnickiego, które będzie służyło przede wszystkim naszym chorym, bo oni tego oczekują. Pacjenci będą mieli leczenie na miejscu i nie będą musieli szukać pomocy w innych, ościennych miastach  - podsumowała Ewa Fica. 

Komentarze

Dodaj komentarz