UM Jastrzębie-Zdrój.
UM Jastrzębie-Zdrój.

Główne czynniki wpływające na podwyższenie kwoty za odbiór odpadów, to wzrost płacy minimalnej, kosztów bieżących takich jak energia i paliwo, prawne wymogi dot. podwyższania standardów, wysokie wymogi recyklingowe narzucone przez przepisy, podwyższenie stawek tzw. opłaty marszałkowskiej oraz nowe przepisy i regulacje dotyczące m.in. elektromobilności. To powoduje spore podwyżki opłat za śmieci w wielu miastach, także na Śląsku.

Od października mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju zapłacą za gospodarowanie odpadami komunalnymi 29,50 zł - wcześniej płacili 12 zł. Szykuje się więc spora podwyżka. Przypomnijmy, że to kwota za śmieci segregowane.

- W większości gmin w Polsce znaczne podwyżki zostały wprowadzone pod koniec 2019 i na początku 2020 roku. Dzięki oszczędnościom oraz prowadzonym przez Miasto Jastrzębie-Zdrój działaniom, mającym na celu optymalizację systemu, udało się przesunąć podwyżkę o kilkanaście miesięcy, co przełożyło się na oszczędności w domowym budżecie mieszkańców miasta i właścicieli nieruchomości -  podkreślała Honorata Uchto, naczelnik wydziału Gospodarki Komunalnej.

W ślad za zmianą cen za gospodarowanie odpadami komunalnymi w nieruchomościach zamieszkałych, zmieniają się również opłaty  dla nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, ale gdzie powstają odpady komunalne. Zgodnie z tym, za 120-litrowy worek lub pojemnik odpadów zbieranych w sposób selektywny mieszkańcy zapłacą 24 złotych, za 240 litrów - 48 złotych, a za 1100 - 220 złotych.

 

źródło: UM Jastrzębie-Zdrój. 

Komentarze

Dodaj komentarz