Archiwum Grzegorz Matusiak, poseł na Sejm RP z Jastrzębia-Zdroju, Prawo i Sprawiedliwość
Archiwum Grzegorz Matusiak, poseł na Sejm RP z Jastrzębia-Zdroju, Prawo i Sprawiedliwość

Z sondaży opinii publicznej coraz wyraźniej  wyłania się jeszcze trzecia kategoria, tych którzy nie mają wyrobionego zdania w kwestii przyjmowania uchodźców , ale są przekonani, że trzeba im udzielić humanitarnej pomocy. Badania wskazują, że ta grupa rodaków już stanowi większość respondentów, i przybywa ich z każdym nowym sondażem. Mam nieodparte wrażenie, że coraz więcej rodaków i chciało by i boi się. W tym przekonaniu utwierdzają mnie  wyniki badań przeprowadzonych  przez United Surveys dla Wprost.  

Wynika z nich jednoznacznie, że większość Polaków nie przyjęłaby uchodźcy pod swój dach. Tak więc to nie problem „ Kowalskiego” tyko Państwa, które powinno zaoferować jakąś bliżej nieokreśloną pomoc, przepraszam, pomoc humanitarną.  Tyle, że Państwo to My. Nie dziwi mnie ta wycofana postawa rodaków, bo problem z uchodźcami na naszej białoruskiej granicy od razu stał się dla polityków opozycji pretekstem do ataków na rząd. Merytoryczna dyskusja zeszła na dalszy plan, i byliśmy świadkami emocjonalnych apeli, protestów  i żenujących happeningów, jak chociażby ten w wykonaniu posła Franciszka Sterczewskiego.

Uchodźcom całe zdarzenie nie pomogło, ale parlamentarzysta KO stał się rozpoznawalny.  Sens tego rodzaju akcji jest dziś co najmniej wątpliwy, bo nikt nie ma wątpliwości, że uchodźcy są narzędziem białoruskich władz w hybrydowym konflikcie z Polską. 

Z sondaży wynika, iż około 30 proc. Polaków jest zdecydowanie przeciwnych przyjmowaniu uchodźców. Jak się okazuje, to też nie jest problem, bo przecież są to słabo wyedukowani mieszkańcy wsi, a nikt nie chce być uważany za niewykształconego wieśniaka. Proste. Tyle, że za bardzo proste. To zwykłe uproszczenie świadczące o ubóstwie intelektualnym, bo przeciwnikami  przyjmowania uchodźców są przedstawiciele różnych grup, czy klas społecznych. Zamiast dyskusji , wymiany argumentów wystarczy przykleić łatkę , a w zasadzie epitet. Ta strategia przynosi jednak połowiczne efekty,  bo zamiast zwolenników czy przeciwników, przybywa nam tych, którzy problem najchętniej  zrzuciliby na Państwo, nie zaprzątając sobie nim głowy. 

Komentarze

  • BBWR 21 września 2021 08:10Czekamy na rozdawanie nierobom 300 000zl
  • Ryszard 21 września 2021 08:08Jak rządzić przez dodruk pieniedzy, porzyczki i fiskalne oszustwa.Jak okradać społeczeństwo przez PPK,PPE czy OFE. Oto mamy przyklady..Zero uczciwych reform gdzie po 5letnich urlopach górniczych,gdzie SBcy,gdzie kierowcy w Straży Pożarnej po 15latach pracy mają wyższe emerytury niż ludzie po 50latach zatrudnienia Którzy zwyczajnie Ich nie dożywają. O to Polska "Sprawiedliwa i Prawa" w której pod pomnikiem Jastrzebskim gromadzi się malutka grupa emerytow po 25latch pracy z chorobowymi za których żadna kopalnia dodatkowych składek do ZUS nie płaciła .To już jest tragedia.
  • Wyborca 20 września 2021 13:46Przepraszam ze głosowałem na PIS. Wszyscy oni są nic nie warci . Mam ich serdecznie dość. Od tej pory będę głosował tylko na siebie.
  • Janw 20 września 2021 10:08Zawsze twierdziłem,iz inflacja to celowe działanie PISu.Rozdali pieniądze osobom które nigdy je nie powinny dostać w zamian za ich poparcie, a teraz z np. z 500+ chcą uczynić w realu 200+ czyli tyle warty koszyk zakupowy. a co tam ona czyli Inflaca skoro wygrywamy. Mozna ten manewr powtorzyc z 1000+. Najwyżej znowu dodrukujemy bilety NBP.I tak długo az głupcy sie nie obudzą. Tylko na kogo głosować skoro sol straciła smak. Jestem pewien,czeka nas Narodowe bankructwo i kolejne zaawansowane rozbiory ,tym razem skuteczne bo za długi ale coz z tej pewności. Tyle zmarnowanych żyć, tyle zniszczonych nadziei.
  • Marcin 20 września 2021 08:24No i cóż z tego ze PIS rządzi. Szalejaca Inflacja celowo wywołana zżera wszystkie osiągnięcia i dorobek .Praca przestała sie opłacać a oszczedzanie to atrybut dla głupców. Pieniadze to dodruk,cwny to wirtualne znaki. W mas-mediach ciągle straszy sie ludzi jakimiś nienaturalnie wysokimi grzywnami a to za wystepki drogowe a to za brak zgody na spis ludnosci zamieniajac panstwo w policyjne jestelstwo. Jak to mówią moi znajomi ,my już nie mamy na Kogo głosować, wszyscy to oszuści , zlodzieje i zazwyczaj kolesiowi szubrawcy bez pojecia o uczcziwoscii o tym jak rozwijac Polske. Teraz nabierzecie kolejne pożyczeki ,podzielicie sie nimi na byle co i zostawicie na później tylko długi oraz gromady dzieci nierobów, rozwydrzone hulajnogami wjezdzajacymi z piewszenstwem na przejscia dla pieszych. Nadal w tym kaju opłaca sie być tylko milicjantem lub oszustem. Znam takich co widząc to wszystko zrezygnowali z pracy i przeszli celowo na czarny socjal. Od tak , nie będą frajerami.
  • do powyzszego 15 września 2021 22:12Oczywiscie należy dodać do powyzszego ze przyjął by także do siebie wszystkich ktorzy zostali deportowani jako oszuści ponieważ prosi o wpuszczenie deklarujacych ,werywikacje i wydalenie oszustów -ale do Kogo?
  • Kuba 15 września 2021 22:07Grzegorzu raczej mylisz się. Po ostatnich wypowiedziach w tym trmacie Pana Gadowskiego wysądowalem , że On z chęcią kilku Tych z Afryki utrzyma, zapewni mieszkanie, opieke i weźmie za Nich odpowiedzialność także cywilną.Ma duży dom. Nie sądzę aby był tak bezczelny ze innych by w to wrabial gdy On zaprasza. Przeciez to taki honorny chłop.
  • piskorz 15 września 2021 10:26"(...) przybywa nam tych, którzy problem najchętniej zrzuciliby na Państwo, nie zaprzątając sobie nim głowy (...)". Panie Matusiak, ale przecież właśnie WY uczycie Polaków takiego podejścia - 500 plus, 14 emerytura, kolejne programy wsparcia ze środków budżetowych mający jeden cel - wygrana w kolejnych wyborach. No to statystyczny Polak uczy się, że państwo pomoże. Państwo da, państwo zrobi to za mnie. Jest za głupi żeby zrozumieć, że nawet jeśli da, to kosztem czegoś np. wzrostu podatków, szalejącej inflacji itp. Więc po co to narzekanie?

Dodaj komentarz