fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Na wstępie warto podkreślić, że nie ma idealnej recepty na udany związek. Są osoby, które doskonale odnajdą się w relacji z dużą różnicą wieku, a są takie, dla których różnica pokoleniowa będzie nie do przekroczenia. Każdy taki dylemat należy zatem traktować z rozwagą i podchodzić do tego indywidualnie. Warto też brać pod uwagę swój wewnętrzny komfort psychiczny i do niczego się nie zmuszać ani nie postępować wbrew sobie. 

Zdaniem badaczy optymalną różnicą wieku w związku powinno być 4, góra 5 lat różnicy. W innym wypadku może dochodzić do zbyt odmiennego podejścia do wielu spraw, również tych kluczowych dla życia codziennego. 

Zasada jest więc taka: jeżeli dwie osoby czują się dobrze pomimo sporej, dzielącej ich różnicy wieku - to nie ma przeciwwskazań do tego, aby ze sobą były i budowały wzajemną relację. Pamiętajmy, że żyjemy w wyjątkowo  komfortowych czasach, które umożliwiają nam bycie ze sobą nawet wtedy, gdy niektórych będzie to oburzać czy wzbudzać u nich negatywne emocje. To, co dawniej uważano wręcz za ekscentryczne, dziwaczne, niemoralne - dziś jest społecznie akceptowalne, ewentualnie tolerowane. Najistotniejsze jest to, że podstawę udanego związku stanowi decyzja dwóch świadomych siebie osób, uczucie łączące partnerów, a nie opinie ludzi czy nieprzychylne komentarze innych osób.

Komentarze

Dodaj komentarz