fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

1. Głębokie oddychanie. Zamiast zrywać się z łóżka w pośpiechu, postaraj się poleżeć jeszcze kilka minut, wsłuchując się w swój oddech i oddychając głęboko, pełnymi piersiami. To pozwoli ci ze spokojem wejść w obowiązki dzisiejszego dnia.

2. Pij dużo wody. Może to banalne, ale nawadnianie organizmu jest podstawą dobrego samopoczucia, a wciąż wielu z nas o tym zapomina, albo zamiast zdrowej wody wybiera słodkie, gazowane napoje. Pora to zmienić!

3. Odpychaj negatywne myśli. Jeśli złapiesz się na tym, że myślisz negatywnie ("znowu ten irytujący szef", "nic mnie nie cieszy", "nie chce mi się") - natychmiast oddalaj od siebie te myśli. Zamieniaj je na pozytywne, np. "nic mnie nie cieszy" na "od teraz nauczę się na nowo cieszyć", "nie chce mi się" - "może nie jest to wymarzone zajęcie, ale odkładanie tego na później nic dobrego nie przyniesie" itd. Nie musisz się stawać tzw. "hurraoptymistą"; wystarczy starać się znaleźć zawsze choć jedną dobrą stronę tego, co wydaje się nieprzyjemne albo wręcz niemożliwe do zniesienia.

4. Otaczaj się dobrymi ludźmi. Dobrymi w znaczeniu: wspierającymi cię, wartościowymi, pozytywnymi, wnoszącymi coś dobrego do twojego życia. Unikaj natomiast tzw. wampirów energetycznych oraz osób toksycznych. Jeżeli ktoś taki jest w twoim otoczeniu i nie możesz tego zmienić, to unikaj zbyt długich dyskusji z tą osobą i raczej nie okazuj jej żadnego (poza koniecznym) zainteresowania.

5. Włącz aktywność fizyczność. Nikt nie mówi o tym, że masz biegać maratony albo pakować na siłowni. Wystarczy w niektórych sytuacjach zamienić samochód na pieszą wędrówkę, albo windę na schody. Nie przemęczaj się i nie postępuj wbrew sobie, ale staraj się poświęcić 30 minut w ciągu całej doby na jakąkolwiek aktywność (bieganie po sklepach również wchodzi w grę).

6. Okazuj ciekawość. Jeżeli jesteś osobą znudzoną, rozczarowaną życiem, to trudno wymagać od ciebie, byś czuł się dobrze i miał energię do działania. Żeby to zmienić, warto zacząć od wzbudzania w sobie ciekawości. Przykładowo: wracając pieszo z pracy, nie śpiesz się i nie siedź w tym czasie w telefonie. Rozglądaj się dookoła, może zauważysz coś ciekawego? Może uliczny grajek zafascynuje cię melodią, która od niego płynie? A może zaczniesz fotografować świat, starając się uchwycić dobre momenty w swoim życiu?

Komentarze

Dodaj komentarz