Materiał partnera
Materiał partnera

Skąd mam wiedzieć, że mam skórę wrażliwą?

Teoretycznie wiele osób twierdzi, że ma skórę wrażliwą. W dużej części przypadków będzie tak rzeczywiście, ale nie zawsze. Aby z dermatologicznego czy kosmetycznego punktu widzenia mówić o skórze wrażliwej, musi się ona wyróżniać określonymi cechami:

  • z reguły jest zaczerwieniona,
  • często pojawia się świąd,
  • buzia jest delikatnie opuchnięta,
  • często towarzyszy temu uczucie nadmierne ciepła na twarzy lub jej napięcia,
  • skóra zbyt mocno reaguje na czynniki zewnętrzne (zmiany temperatury, wiatr, mróz).

Przyczyny problemów

Najczęstszym powodem pojawienia się skóry wrażliwe są czynniki wpływające niekorzystnie na stan skóry. Może to być zarówno zbyt intensywna ekspozycja na słońce, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, nieodpowiednia pielęgnacja, a także niezdrowa dieta, brak snu, permanentny stres.  Większość przypadków skóry wrażliwej to sytuacja przejściowa, kiedy po wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji i zmianie części nawyków, przychodzi ukojenie. Około 10% przypadków skóry wrażliwej to wynik alergii. 

Jak dbać o cerę wrażliwą?

Cera wrażliwa wymaga szczególnej pielęgnacji. Przede wszystkim warto wybierać kosmetyki naturalne zamiast tradycyjnych, drogeryjnych produktów, które w swoim składzie posiadają dużo chemicznych składników, które bardzo często nie tylko nie łagodzą objawów skóry wrażliwej, a wręcz prowadzą do ich nasilenia. Skóra wrażliwa potrzebuje kosmetyków delikatnych, które łagodzą objawy pieczenia, zaczerwienienia, świądu. Chodzi o maksymalne uspokojenie skóry. Z pewnością kosmetyki, które zawierają alkohol, silne substancje zapachowe, sztuczne barwniki, detergenty czy konserwanty, nie są w tym przypadku dobrym wyborem.

Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry wrażliwej?

Kosmetyki do pielęgnacji skóry wrażliwej powinny być przede wszystkim bardzo świadomie dobrane. Z pewnością należy zrezygnować z tych kosmetyków, które dodatkowo jeszcze z założenia właściwie będą podrażniać skórę, np. peelingów grubo- i drobnoziarnistyczych. Oczyszczanie także warto przeprowadzać produktami maksymalnie delikatnym, absolutnie nie można zapominać o toniku, który wyrówna pH skóry. Z pewnością do pielęgnacji warto włączyć serum przeznaczone do cery wrażliwej, delikatne olejki. Maseczki regenerujące i odżywiające z pewnością również sprawdzą się w tym przypadku.

Kosmetyki powinny być nie tylko maksymalnie delikatne. Dobrze, aby opierały się na składnikach naturalnych. Ponadto, warto sprawdzić, czy w składzie nie ma składnika (nawet roślinnego), który może nas potencjalnie uczulać. W końcu najlepiej wybierać produkty o krótkim składzie. Im mniej składników, im bardziej przejrzysty skład, tym lepiej.

Komentarze

Dodaj komentarz