fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej, która przyjęta została w 2017 roku, od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można używać kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat oraz tych instalacji, które nie mają tzw. tabliczek znamionowych. Wprowadzono także zakaz stosowania m.in. mułów i flotokoncentratów węglowych. Wiadomo, że w przypadku Rybnika głównymi trucicielami są właściciele domów jednorodzinnych.

"Dokładna liczba kopciuchów będzie znana dopiero w lipcu przyszłego roku" – mówi Zdzisław Kuczma, rybniczanin aktywnie działający na rzecz czystego powietrza.

"Dziś szacunki wskazują, że w około 10 tys. domów jednorodzinnych wymiana źródeł ciepła będzie musiała nastąpić w najbliższych latach, tj. do końca 2027 r". – wskazuje Rafał Kołodziej, Kierownik Referatu Ochrony Powietrza w Wydziale Ekologii Urzędu Miasta Rybnika.

"Apelujemy do mieszkańców i ich zdrowego rozsądku. Jeśli macie w sąsiedztwie truciciela – zgłaszajcie to. Bez społecznej odpowiedzialności z problemem nie wygramy" – mówi Zdzisław Kuczma.

Komentarze

Dodaj komentarz