post image
Dominik Gajda / Archiwum.

Wystąpienie związkowców do szefa rządu to odpowiedź na opublikowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Nowe normy zostały skonstruowane w sposób eliminujący ze sprzedaży najwyższej jakości sortymenty węgla opałowego produkowanego przez polskie kopalnie, czyli tzw. ekogroszki.

W stanowisku zaadresowanym do premiera Morawieckiego przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności" Dominik Kolorz oraz szef Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „S" Bogusław Hutek nazwali projekt resortu klimatu skandalicznym i zażądali jego wycofania.

– Jednocześnie przestrzegamy, że kontynuacja konfrontacyjnej polityki prowadzonej przez ministra Michała Kurtykę i jego podwładnych spowoduje gwałtowny wzrost niepokojów społecznych wśród pracowników sektora wydobywczego i jego otoczenia, co zmusi nas do podjęcia wszelkich przewidzianych prawem działań protestacyjnych – czytamy w dokumencie.

Związkowcy wskazali, że zmiany w przepisach proponowane przez resort klimatu przekreślą przeprowadzone w ostatnich latach, warte setki milionów złotych inwestycje spółek węglowych w budowę infrastruktury umożliwiającej produkcję ekogroszków. Uniemożliwią także realizacje projektów inwestycyjnych zapisanych w umowie społecznej dotyczącej transformacji górnictwa, która została podpisana przez delegacje rządową i związki zawodowe  28 maja 2021.

– Chodzi o budowę instalacji do produkcji paliw niskoemisyjnych (E-coal, ECOCOAL) z przeznaczeniem na rynek komunalno-bytowy. Innymi słowy projekt resortu kierowanego przez ministra Michała Kurtykę stoi w jawnej sprzeczności z Umową społeczną podpisaną przez delegację rządu RP, która miała rzekomo być fundamentem prawdziwie sprawiedliwej transformacji sektora wydobywczego oraz regionu Górnego Śląska – napisali Dominik Kolorz i Bogusław Hutek. 

W ich ocenie projekt rozporządzenia przygotowany przez resort Michała Kurtyki uderza również w tysiące gospodarstw domowych, które w ostatnich latach wymieniły przestarzałe instalacje grzewcze na nowoczesne, ekologiczne kotły węglowe 5 klasy i Ecodesign.

– Kotły te są przystosowane do spalania ekogroszków, czyli paliwa, które resort klimatu zamierza wyeliminować z rynku. Co warte podkreślenia, w zdecydowanej większości przypadków zakup niskoemisyjnych kotłów węglowych przez gospodarstwa domowe był współfinansowany ze środków publicznych w ramach Programu „Czyste Powietrze" – czytamy w stanowisku. 

Liderzy śląsko-dąbrowskiej i górniczej „S" wskazali również, że choć projekt rozporządzenia MKiŚ ma fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania górnictwa i jego otoczenia, nie został on przekazany związkom zawodowym do zaopiniowania w procesie konsultacji społecznych.

- Został on za to skonsultowany z szeregiem skrajnych organizacji ekologicznych – napisali związkowcy. – Z przykrością należy stwierdzić, że jest to kolejny przykład całkowitego lekceważenia związków zawodowych przez ministra Michała Kurtykę oraz kierowany przez niego resort. Trudno oprzeć się wrażeniu, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska działa pod dyktando tzw. „zielonego lobby", ignorując nie tylko organizacje związkowe, ale również umowy społeczne podpisywane przez najwyższych przedstawicieli polskiego rządu – podkreślili Dominik Kolorz i Bogusław Hutek. 

Komentarze

  • Lechu Tylko Lech Wałęsa
  • hm Z czego zyje Rzad?z robotnikow i kierowcow, to dzieki nim ms pieniadze na dzeci meneli czyli wode dla meneli
  • Kuba Solidarnosc to juz jest tylko gornicza,albo policyjna, albo budzetowki.Najlepiej w niej zyje sie czlonkom komisji krajowej dzieki ustawie finansowej ze skladek czlonkow zwiazku.Problemy wloacznie te z inflacja ,czy PPK to bedziecie gonic jak zajaczka ktorego tak naprawde nie chcecie chwycic. Rzad doprowadza place i oszczednosci robotnikow do totalnej ruiny,a Solidarnosciowi ViPy celebrują tylko święta.Zaluje ze tyle lat Wam ufalem.

Dodaj komentarz