fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Najważniejsze porady w kwestii dbałości o przyjaźń:

1. Regularne spotykanie się. Nie musi to być rzecz jasna zawsze co do dnia, ale ważne jest, aby nie zaniedbywać spotkań przez zbyt długie czas. Odrobina tęsknota służy relacjom, ale jej nadmiar zabija to, co nas łączyło z drugą osobą; więź staje się wówczas coraz słabsza. Dobra oznaki to m.in.: myślenie o przyjacielu bez specjalnej okazji, kupowanie podwójnego prezentu - nie tylko dla siebie, ale również dla niego, częste szukanie kontaktu (chociażby po to, by zapytać o oklepane "Jak leci?"). 

2. Przyjacielskie gesty. Choć przyjaciele są świadomi tego, że są dla siebie ważni, to nie zaszkodzi, a wręcz pomoże - częstsze okazywanie sobie tego w formie małych gestów. Gesty te mają za zadanie wyrażanie czułości, przywiązania i wzajemnej życzliwości. Do takich gestów zaliczamy przykładowo: ciepłe, życzliwe słowa ("dziękuję, naprawdę mi pomogłeś", "wiele dla mnie znaczysz", "zawsze możesz na mnie liczyć" itp.). Przydatne będą też spontaniczne prezenty, jak samodzielnie upieczone ciasto czy przygotowana sałatka; jak również konkretne czyny: podwiezienie gdzieś przyjaciela, jeśli jego samochód nie zechce odpalić, kupienie mu po drodze czegoś ważnego, pomoc przy porządkach przy przeprowadzce. Możliwości jest wiele; ważne, żeby o te przyjacielskie gesty dbać i je pielęgnować!

3. Aktywne słuchanie i zaangażowanie w rozmowę. W relacji ważna jest umiejętność wzajemnego słuchania się oraz wymiany zdań. Stąd kluczowe jest, aby po pierwsze - nauczyć się słuchać z uwagą tego, co ktoś do nas mówi, zaś z drugiej strony - odpowiadać na jego komunikaty, okazywać zainteresowanie, rozwijać rozpoczęte przez przyjaciela tematy. Właśnie w ten sposób budujemy naszą więź i relację.

4. Pamięć o drugiej osobie. Niektórzy z nas nie są szczególnie przywiązani do konwencji i nie czują się urażeni, gdy ktoś zapomni o ich urodzinach. My jednak radzimy, aby zapisać sobie datę imienin i urodzin przyjaciela, by zawsze okazać mu pamiętać i złożyć najserdeczniejsze życzenia. Fakt, że ktoś regularnie o nas pamięta i dużo o nas wie świadczy o tym, że jesteśmy dla niego kimś naprawdę ważnym. 

5. Ciesz się jego sukcesami. Oznaką prawdziwej przyjaźni jest to, że potrafimy się szczerze cieszyć z czyjegoś sukcesu, nawet jeśli jego pozycja staje się wówczas ważniejsza od naszej. Przyjaźń to bowiem nie tylko wzajemne wspieranie się w niedoli, ale też wspólne świętowanie dobrych chwil, sukcesów, awansów czy ważnych życiowych zmian. 

Komentarze

Dodaj komentarz