Archiwum Marek Krząkała, Poseł z Rybnika, Platforma Obywatelska
Archiwum Marek Krząkała, Poseł z Rybnika, Platforma Obywatelska

Zjednoczona Prawica nie wykorzystała dobrej koniunktury u naszego zachodniego sąsiada dla wzmocnienia pozycji naszego kraju w strukturach unijnych. Wybrała za to tani populizm - krytykę Unii, antyniemiecką narrację z reparacjami w tle, której symbolem jest notoryczne przedstawianie słów „für Deutschland” w mediach rządowych.

Frekwencja wyborcza w Niemczech wyniosła 76,6 procent, ale nigdy w historii nie było wyborów, które zakończyły się tak bardzo zbliżonym do siebie wynikiem pomiędzy dwoma czołowymi partiami. Zaskakujące jest też to, że w ciągu ostatniego półrocza aż trzykrotnie zmieniali się faworyci sondaży, co pokazuje, że obywatele Niemiec chcieli zmian. Ostatecznie CDU (chrześcijańska demokracja) osiągnęła najgorszy wynik w historii wyborów do Bundestagu, za to dołująca w sondażach SPD (socjaldemokracja) wygrała z niewielką przewagą. Kto zadecyduje o składzie nowej koalicji rządowej? Wiele będzie zależało od dwóch mniejszych partii – Zielonych i Liberałów (FDP). To oni są dzisiaj języczkiem uwagi, dlatego nowy rząd Niemiec może stawiać Polsce wyższe wymagania w kwestiach klimatu, przestrzegania praworządności, tolerancji i zasad demokratycznych.

Polska rządzona przez PiS to dziś politycznie niewiarygodny partner na arenie międzynarodowej, skonfliktowany praktycznie z wszystkimi ważnymi graczami na świecie. Może z wyjątkiem Rosji. Niemcy nadal będą stawiać na integrację europejską, NATO i dobre relacje z USA. Silne powiązania gospodarcze, które mają wyraz w korzystnej dla nas wymianie handlowej sprawiają, że konfrontacja z Polską nigdy nie będzie leżała w interesie Niemiec, ale nie ma co się łudzi, że nasze wzajemne relacje wejdą na nowy, wyższy poziom. Ta szansa już bezpowrotnie minęła. Rządzący Polską, choć tak chętnie krytykowali Angelę Merkel, jeszcze za nią nieraz zatęsknią.

Komentarze

 • kida 04 października 2021 08:44Może zajmie się Pan Polską!
 • Dzekujemy za wybory 02 października 2021 11:33Wczoraj PO pomogło PiSowi w Sejmie pchnąć dalej drakońskie kary dla kierowców ,kary tak wysokie że interweniować musiał nawet RPO. Zamiast spowodować że tak wysokie kary mogą nakładać tylko Sądy Wy Ich poparliście zmieniając nasze państwo w Państwo bezwzględnie Policyjne. Ludzie albo beda odsiadywać ,albo będą tracić majątki tylko dlatego że na sfałszowanym oszuście wykaże iz przekroczyłeś prędkość o 20km/h lub miałeś pecha i natrafiłeś na nieodpowiedzialnego drogowca który nie posprzątał postawionego znaku ograniczenia do 40km/h. i policjant to wykorzystał. Próba wymuszenia będzie podduszanie. Gratulujemy Wam P Osłowie. Może byście sie zabrali z taka sama nadgorliwością za majątki lekarzy! ,księży a Wy Europosłowie za ujednoliceniem Kodeksu Drogowego i systemu kar w UE>
 • Tusk zwariował! 01 października 2021 13:13Tusk: "Składamy wniosek o zmianę w Konstytucji ..".że o wyjściu Polski z UE zadecydować będzie mogła jedynie większość dwóch trzecich głosów w parlamencie." Odpowiedź internautów w opiniach wp.pl..:arow "To Polacy niech decydują a nie WY !!!!"! Jakim trzeba być pierd...gno...., aby takie rzeczy głosić i wymyślać jak ta zakała Tusk z banda POpaprańców.
 • Hmm-pomysl Pan,sp 30 września 2021 23:04A gdyby Pan tak na stale wyprowadził sie do Niemiec .Forsy juz Pan ma jak lodu gdyz jako EuroPOsel się dość dorobił. Wszak olać to dziadostwo tukej.Niemcy robią do 67r.zycia .Pana marzenie sie spełni. Bedzie miał na Pana kto zasuwać.
 • Hmm-pomysl Pan,sp 30 września 2021 23:04A gdyby Pan tak na stale wyprowadził sie do Niemiec .Forsy juz Pan ma jak lodu gdyz jako EuroPOsel się dość dorobił. Wszak olać to dziadostwo tukej.Niemcy robią do 67r.zycia .Pana marzenie sie spełni. Bedzie miał na Pana kto zasuwać.
 • Co Oni między nami jeszcze robią 29 września 2021 20:29Jest tylko jedno miejsce w które powinno sie zebrać kierownictwo i członków PO.
 • Mark 29 września 2021 17:15"Ta szansa już bezpowrotnie minęła. Rządzący Polską, choć tak chętnie krytykowali Angelę Merkel, jeszcze za nią nieraz zatęsknią."--pan wybaczy ale nic nie zmieni glupoty Angeli ktora w imieniu eszystkich bez Ich wiedzy i zgody zaprosila tu do Europy całą Afrykę. Jesteście tak głupi, ze az strach pomyslec iz kiedyś znów Was ktoś może jeszcze raz wybrać do władzy.
 • Auszan 29 września 2021 14:56Fon Krząkała do plepsu jeszcze zatęsknicie za Angelą bo dla PO była wszystkim a jak zdrożeje towar w Lidlu i Aldiku to wina PIS pozdrawiam i proszę o cierpliwość podczas czytania tych wypocin fon K
 • Kuba 29 września 2021 10:58i jeszcze jedno: Pan wie ,ze Niemcy podczas wojny próbowali zmusić wszystkich podludzi do dożywotniej pracy z hasłem "praca czyni wolnym" ... Ja pamiętam jeszcze niedawne czasy gdy w POlsce wzorcujący sie na Niemcach POlitycy ugrupowania z którego się pan wywodzi próbowali większości kiedyś zatrudnionych od stanu wojennego i wcześniej z tysiącami nadgodzin , na wszystkich zmianach także w soboty i święta , i w szkodliwych i nieb warunkach pracy ,zatrudnionych nawet przy promieniowaniu izotopowym (sam obsługiwałem 46 szt źródizot Co-60 i naprawiłem ich przekaźniki gaygera- oraz pracowałem przy bardzo wysok: ciśn ,temp ,napięciach ,pylach , gazach wybuch oraz trujących, kwasach i wszelkiego rodzaju paskudztwie o którym Pan nie ma zielonego pojęcia ... próbowali zmusić do dla Nich dożywotniej pracy. Wież mi pan wielu z Nich waszych nowych emerytur 67 nie dożyło choć przed wami mieli nabyte za to prawa w wieku 60r zycia które Im ukradliście w 2008r z mocą wsteczną na 1998r (Ust o Em Pomostowych art 4 pkt 5 )..! Znacie wiec dobrze te wzorce!-będę wiec was tępił jak karaluchy dożywotnio.
 • Kuba 29 września 2021 10:53i jeszcze jedno: Pan wie ,ze Niemcy podczas wojny próbowali zmusić wszystkich podludzi do dożywotniej pracy z hasłem "praca czyni wolnym" ... Ja pamiętam jeszcze niedawne czasy gdy w POlsce wzorcujący sie na Niemcach POlitycy ugrupowania z którego się pan wywodzi próbowali większości kiedyś zatrudnionych od stanu wojennego i wcześniej z tysiącami nadgodzin , na wszystkich zmianach także w soboty i święta , i w szkodliwych i nieb warunkach pracy ,zatrudnionych nawet przy promieniowaniu izotopowym (sam obsługiwałem 46 szt źródizot Co-60 i naprawiłem ich przekaźniki gaygera- oraz pracowałem przy bardzo wysok: ciśn ,temp ,napięciach ,pylach , gazach wybuch oraz trujących, kwasach i wszelkiego rodzaju paskudztwie o którym Pan nie ma zielonego pojęcia ... próbowali zmusić do dla Nich dożywotniej pracy. Wiesz mi pan wielu z Nich waszych emerytur 67 nie dożyło choć przed wami mieli nabyteza to prawa w wieku 60r zycia..! Znacie wiec dobrze te wzorce!-będę wiec was tępił jak karaluchy dożywotnio.
 • Kuba 29 września 2021 10:37(ja ,ja) --dobrze pan znasz te niemieckie zwyczaje.!--bardzo ,bardzo dobrze. Gdy służyłem w wojsku , na świetlicy w trakcie oglądania TV( za starego kota- wg fali ) ,w niedziele popołudniowymi godzinami pokazywali doc film o II wojnie (konkretnie w pewnej chwili jak leciały meserszmity) ,. Wszyscy zasłuchani ,zaabsorbowani ze skupiona uwagą na treści a taki jeden z oddziału odezwał się w zapomnieniu z nieudawaną fascynacją: "o nasi lecą") --następnej doby nie widziałem go już "w baterii"! ( oddział organizacyjny wojskowej lekkiej artylerii wojsko powietrznodesantowych) . Dowiedziałem się, że w nocy został przeniesiony na Pasternik (podręczny poligon pod Krakowem ).. do końca służby zasadniczej karmił tam świnie (świniopas). .Pan wybaczy ale jak pana słucham i czytam to mam nieodparte osobiste wrażenie, że to On --tamten 'kolega" wyjątkowe zauroczenie tematem .

Dodaj komentarz