Śląsk jest miejscem, w którym praca ściśle wiąże się z życiem społecznym ludzi tu mieszkających. Ślązacy są znani z ciężkiej pracy w kopalniach, hutach oraz w przemyśle ciężkim. W dużej części opracowań możemy spotkać się z określeniem- „śląski etos pracy”. Pracować na Śląsku musiał każdy, choć do niedawna funkcjonowali także ludzie niepełnosprawni, którzy pomimo chęci i zaangażowania nie mogli pracować. Wiele osób niepełnosprawnych intelektualnie, z powodu swoich ograniczeń, nie może wykonywać pracy zawodowej.
Od kilu lat w Polsce, w tym także na Śląsku, powstają różnorodne miejsca, w których osoby niepełnosprawne mają możliwość pracować. Jednymi z takich miejsc są Zakłady Aktywności Zawodowej, przykładowo św. Marcin w Katowicach, który zatrudniają osoby niepełnosprawne. Zakład Aktywności Zawodowej prowadzi hotel i świadczy usługi gastronomiczne. Jest miejscem, które daje pracę, a także rehabilitację osobom niepełnosprawnym.
Krzysztof Gołuch - urodził się w Rudzie Śląskiej. Mieszka i pracuje w Knurowie. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Akademii Humanistyczno-Technicznej w Bielsku Białej oraz Uniwersytetu Śląskiego Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Aktualnie student studiów doktoranckich na tejże uczelni. Zajmuje się przede wszystkim fotografią dokumentalną i reportażową, której głównym tematem jest człowiek. Jest też autorem książki fotograficznej „Co siódmy”.
Serdecznie zapraszamy!
Komentarze