Materiał partnera
Materiał partnera

Pora wakacji to najlepszy moment na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Dzięki wysokim temperaturom można uprawiać takie sporty, jakie w zimie nie byłyby możliwe. Korzyści wynikających z regularnych ćwiczeń jest mnóstwo, więc wystarczy wybrać jedną z dyscyplin i zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Tylko co jest potrzebne i jaki strój wybrać?

Jakie gadżety sportowe są idealne na lato?

Warto zaopatrzyć się z akcesoria sportowe w letniej aktywności fizycznej, które znacznie ułatwią trening bądź zwiększą jego siłę. W zależności od typu podjętej aktywności mogą to być:

  • okulary przeciwsłoneczne i czapka z daszkiem – przydadzą się np. do gier zespołowych lub biegania na świeżym powietrzu,
  • ochraniacze – w jego skład wchodzą kask, ochraniacze na łokcie czy kolana. Powinny być obowiązkowym elementem wyposażenia osób jeżdżących na rolkach lub deskorolce,
  • specjalistyczne buty, plecak sportowy, liny asekuracyjne i bidon – przydadzą się przy wspinaczce górskiej,
  • okulary do pływania, właściwy strój i czepek kąpielowy, ręcznik i suszarka do włosów – są niezbędnym wyposażeniem każdego pływaka.

Oprócz tego wiele treningów z sal do ćwiczeń można przenieść na zewnątrz, wtedy przyda się mata sportowa, natomiast jeżdżąc na rowerze, warto pamiętać o kasku.

Jakie wymogi musi spełniać odzież, aby należeć do dobrej i profesjonalnej?

Podstawowym wymogiem, jaki powinno spełniać ubranie sportowe na lato, jest rodzaj tkaniny, z jakiej zostało wyprodukowane. W zależności od tego, jaki rodzaj aktywności fizycznej wybierzemy, należy dobrać do niej stosowną odzież. Zanim kupisz daną rzecz, sprawdź skład, dzięki temu poznasz nazwę tkaniny. Poniżej poznasz znaczenie najpopularniejszych:

  • poliester – jest często wykorzystywany do produkcji odzieży sportowej, ponieważ jest funkcjonalny. Materiał jest odporny na rozciąganie oraz uszkodzenia mechaniczne, a poza tym nie traci swojego koloru, pomimo wielokrotnego prania. Co istotne ten materiał nie wchłania wilgoci, przez co mamy poczucie suchości. Często ubrania wykonane z poliestru mają domieszkę elastanu, który jest odpowiedzialny za naciąganie się ubrań, dzięki czemu nie krępuje ruchów. To sprawia, że nadaje się do wszelkiego rodzaju treningów dynamicznych.
  • polipropylen – ta tkanina odznacza się niezwykłą lekkością, która sprawia, że użytkownik praktycznie nie czuje, że ją nosi. Co więcej, ten rodzaj tkaniny jest wyposażony w niewielkie kanaliki odprowadzające pot podczas treningu. Często do tego typu tkanin są dodawane jony srebra, które minimalizują zapachy potu, działając antybakteryjnie. Z tego powodu świetnie sprawdza się podczas treningów grupowych.
  • poliamid – ta tkanina jest sztywna, wytrzymała i podobna do poliestru z tą różnicą, że jest mniej przyjemny w dotyku, lecz znacznie trwalszy. By zmniejszyć dyskomfort użytkownika, często producenci dodają do niego inne materiały. Ze względu na niską elastyczność oraz fakt, że nie wchłania wody i nadaje się na ekspozycję na słońce, dobrze sprawdzi się w sportach wodnych,
  • membrany sportowe – to tkaniny znane profesjonalistom, lecz przydadzą się także amatorom. Znana jest z obecności porów, która nie przepuszcza wody, ale jednocześnie pozwala skórze oddychać. Oprócz tego jest cienka, odporna i wiatroodporna. Z tego względu idealnie sprawdzi się dla osób pragnących uprawiać sport na świeżym powietrzu,
  • bawełna – godna do stosowania, zwłaszcza na początku naszej drogi ze sportem. Ma ją każdy z nas w swojej szafie. Jest tania, miękka i łatwo ją uprać. Idealnie nada się na siłownię czy na zajęcia z jogi.

Oprócz wyżej wymienionych tkanin i jej parametrów warto zwrócić uwagę na to, aby dany strój dobrze leżał, był wygodny i nie wymagał skomplikowanych czynności pielęgnacyjnych.

Często niezbędnym elementem wyposażenia są buty. Błędem jest myśleć, że wystarczą zwykłe adidasy do każdego typu aktywności fizycznej. Planując wspinaczkę, należy kupić takie buty, które będą idealnie dopasowane, o prostej podeszwie i okrągłym wykończeniu. Z kolei buty do biegania powinny zapewnić dużą amortyzację stopy.

Kiedy należy się zaopatrzyć w tego typu sprzęt?

W zależności od wybranego rodzaju sportu, który chcemy uprawiać, trzeba kupić wszystkie sprzęty od razu bądź można przesunąć plany zakupowe na jakiś czas. Obowiązkowo należy posiadać wszystkie niezbędne akcesoria na basen, ponieważ ich brak albo wyeliminuje nas z pływania, albo znacznie utrudni cały proces. Jeśli jednak chcemy grać w siatkówkę plażową, nie trzeba od razu kupować specjalistycznych ubrań, wystarczy tylko założyć wygodne, niekoniecznie sportowe ubrania, które już mamy. Kiedy już zdecydujemy, że chcemy dłużej uprawiać dany rodzaj sportu, wystarczy dokupić brakujące elementy. Od tej zasady jest jednak ważny wyjątek. Niezależnie od uprawianego sportu, w którym wymagane są buty, obuwie od samego początku musi być sportowe, najlepiej dostosowane do danej aktywności fizycznej. Buty zapewnią amortyzację i zminimalizują powstawanie kontuzji kończyn dolnych. Podobnie jest z pozostałymi ochraniaczami typu kask czy nakolanki.

Planując rozpoczęcie aktywności fizycznej, należy się zaopatrzyć w specjalistyczny sprzęt i strój sportowy. Obie te kwestie muszą zostać starannie dopasowane do rodzaju sportu. Obuwie pełni niezwykle istotną rolę podczas ćwiczeń. Z tego względu nie warto na nim oszczędzać. Część gadżetów musisz kupić, zanim zaczniesz przygodę ze sportem. Jednak pozostałe rzeczy możesz kupić później, gdy upewnisz się, że chcesz to robić dłużej.

Komentarze

Dodaj komentarz