fot. pl/freepik.com
fot. pl/freepik.com

W potocznym znaczniu wygląda to następująco:

Singiel, czyli bardziej potocznie (dawiej) stary kawaler, to najczęściej mężczyzna znajdujący się po opieką nadopiekuńczej matki, raczej niezaradny życiowo, zazwyczaj od urodzenia mieszkający z rodzicami, a dodatkowo posiadający problemy z podejmowaniem samodzielnych decycji.

Jest jednak druga, zupełnie inna interpretacja singla (bardziej współczesna): mężczyzna, który dobrze się ustawił, może zmieniać kobiety jak rękawiczki, bawić się do upadłego i nie brać większej odpowiedzialności za siebie ani za innych. 

Singielka, czyli potocznie (dawniej) stara panna, spędza każdą chwilę samotnie w towarzystwie swoich kotów, najczęściej zatapiając się w rozpaczy i doszukując przyczyn tego, co doprowadziło ją do tak strasznego stanu. W oczach ludzi postrzegana jest jako osoba przegrana, bo nie spełniła się w jedynych słusznych rolach dla kobiety - czyli żony oraz matki. 

Współcześnie singielki nie są kojarzone aż tak pejarotywnie, ale nadal są środowiska, które oceniają je jako osoby nie do końca spełnione, z uwagi na życie w niezgodzie z tradycyjnie pojmowaną rolą kobiety - czyli opiekunki, matki. 

Wygląda zatem na to, że wciąż społecznie samotne kobiety oceniane są w sposób bardziej negatywny niż mężczyźni. 

 

Jak jednak faktycznie wyglądają współcześni single?

Okazuje się, że prawda jest daleka od rzeczywistości. Współcześni single to zwykle osoby samotne z wyboru, które decydują się na taki rodzaj życia z wielu rozmaitych powodów. Nie zawsze wyłącznie z wygody. Najczęściej są to ludzie stosunkowo młodzi, inteligentni, wykształceni, zaradni, pomysłowi oraz zazwyczaj mieszkający w dużych miastach. 

Nie oznacza to jednak, że nie istnieje druga skrajność współcześnych singli. Mogą to być osoby narcystyczne, zakochane w sobie, niepotrafiące obdarzyć drugiego człowieka autentycznym uczuciem.

Oceniając zatem singli i singielki kierujmy się zdrowym rozsądkiem i miejmy na uwadze, że zbytnie ogólnienia i stereotypy nie sprzyjają autentycznemu poznaniu drugiego człowieka.

 

Komentarze

  • SzaryMieszkaniec76 05 października 2021 17:53Singielka - kobieta wolna, wyzwolona, niezależna. Singiel - nieudacznik, facet bez jaj.

Dodaj komentarz