Grzegorz Matusiak Poseł na Sejm z Jastrzębia-Zdroju, Prawo i Sprawiedliwość
Grzegorz Matusiak Poseł na Sejm z Jastrzębia-Zdroju, Prawo i Sprawiedliwość

Oczywiście różnej maści specjaliści i tzw. autorytety ekonomiczne nie pozostawiają przy tym złudzeń, że owa „opieka socjalna” nad bracią górniczą odbywa się na koszt podatnika. Pomijam oczywisty fakt, że kopalnie i górnicy też są podatnikami i to ważnymi w skali kraju. Węgiel jest jednym z najbardziej opodatkowanych surowców w polskim systemie fiskalnym. Jak wynika z wyliczeń Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, przemysł związany z wydobyciem węgla płaci w sumie 34 daniny. Wiem, że na ten temat napisano już całe tomy artykułów, ale o tej oczywistej prawdzie zawsze warto przypominać. Zostawmy jednak kwestie podatkowe, bo ostanie zawirowania na światowym rynku surowców stają się kolejnym ważnym argumentem przemawiającym na rzecz górnictwa.

Wywołany pandemią gwałtowny spadek cen paliw kopalnych nie trwał długo. Obecnie ceny ropy, gazu i węgla rosną w rekordowym tempie i co ważniejsze trend ten w najbliższej przyszłości na pewno nie ulegnie zmianie. Specjaliści już teraz prognozują, że jeżeli nadchodząca zima okaże się mroźna, należy spodziewać się kolejnych, rekordowych wzrostów. Gazu wydobywamy niewiele, ropy jeszcze mniej. Pozostaje nam węgiel, z którym już od lat obchodzimy się po macoszemu, w przeciwieństwie do reszty świata. O roli jaką pełni węgiel w energetyce światowej świadczą jego obecne ceny, a te przekraczają poziomy nie notowane od 10 lat.

Ceny kontraktów na węgiel w ciągu ostatnich 3 miesięcy wzrosły o niemal 100%. W Chinach po tym jak cena wzrosła o blisko 1/4 rząd w Pekinie zapowiedział rozprawę ze spekulantami i wprowadzenie cen urzędowych. 

Nie namawiam do zatrzymania procesu dekarbonizacji. W dobie zmian klimatycznych proces odchodzenia od węgla jest nieunikniony, zresztą już teraz rosnące spekulacyjnie ceny uprawnień do emisji CO2 skutecznie ograniczają rozwój branży. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że w dobie cenowych zawirowań na światowych rynkach warto mieć swoje własne, niezależne źródło surowców energetycznych. Dobrym przykładem są Niemcy, w których energetyka oparta na brudnym i nieekologicznymi węglu nie tylko ma się dobrze, ale jest sukcesywnie rozwijana o czym świadczy otwarta w ubiegłym roku węglowa elektrownia Datteln 4 w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Specjaliści nie pozostawiają nam żadnych złudzeń, najbliższa dekada przyniesie zapewne jeszcze wiele wstrząsów na rynku energetycznym, dlatego warto spojrzeć na polskie kopalnie jak na kotwicę stabilizującą nasz sektor energetyczny, przynajmniej do czasu, kiedy nie powstanie w kraju sektor, który byłby realną alternatywą dla energetyki węglowej.

A tymczasem, zdaniem analityków, na GPW w najbliższych miesiącach będą królowały „brudne” spółki. 

Komentarze

 • Doświadczony 12 października 2021 19:02Uczę swoje dziatki tak: Nie ma znaczenia kto w Polsce rządzi. ponieważ: złoty to szmata która można dodrukować lub zdefraudować, prawo to system który można obejść, oszczędności to środki które można ukraść, ZUS to przymusowa opłata dla frajerów , KRUS to ostoja dla jakże bogatych cwaniaków, a systemy: "Bohdan Bankowy" czy "polisa na dożycie" ,"polisa posagowa" ,"OFE" ",PPE" to środki do przerąbania przez wpływowych zarządzających, natomiast finanse państwa to pieniądze do zapożyczania lub trwonienie i kupowania głosów albo brania łapówek .Prawo drogowe to maszynka do dorabiania rządzących, wolność kraju to smrodek do zbycia za wpływy w królestwie Unii i nie ma znaczenia Kto rządzi,lewica ,czy prawica ,PO czy PiS --Oni wszyscy realizują tylko swoje obłąkane teorie a żeby je realizować muszą kupować głosy co nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością gdyż Niewielu Polaków chce sprawiedliwości. Nawet znaczna ilość księży "bierze " i Nikt Ich nie rozlicza z ich służby jak Głódzia. Więc niewierzcie rządzącym ponieważ on za uczciwą prace Was tylko okradną . A z kogo będą żyć! jak sami nie pracują i nie budują! Nie ma więc sensu na kogokolwiek głosować!
 • Uzytkownik 12 października 2021 09:47Do jestescie: Słusznie wypomniane.Ucza male dzieci niewłaściwych zachowań a później dziwią się ze jako dorośli czynią to samo. Czym skorupka za młodu nasiąknie. A czym sie różni pieszy wbiegajacy na przejscie do mlodzianka wjezdzajacego,! Nie tego sie po Was oslowie spodziewalismy.
 • do powyzszego 11 października 2021 23:06To Wy Poslowie bo Wy uchwaliliscie to prawo
 • jestescie winni 11 października 2021 23:04Co dziennie w TV ogladamy ostrzezenie "kazdy mysli ze jemu sie nie przydazy" i widzimy jak dziecko na rowerku wjezdza na pasy dla pieszych a opiekun rozmawia przez telefon ,gdy pojazd rozjezdza to dziecko.I co Kto jest wg reżysera winnym. Otoz winnymi sa debile Sejmowi ktorzy ogłosili ze dziecko i np opiekun na rowerach na przejściu to piesi wg KD. Czy Wy siebie nie czujecie.To Wy jestescie winni tych smierci a nie jak wskazuje Rezyser jakis opiekun czy kierowca.
 • Wilk i Kapturek 10 października 2021 04:02Do x,y,z ......Tu nie chodzi o wilka, tu chodzi o odpowiedź z rozwaga. Kto na Kim żeruje.
 • Same sukcesy 10 października 2021 03:57Balcerowcz ogłosił sukces bo skreślił 4 zera. Glapinski też ogłosił , gdyż wprowadza 3 zera. Kto ma wiekszy?
 • Bankier 09 października 2021 18:04Panie Pośle, my chcemy Euro lub Ruble , są stabilniejsze od złotego.
 • Paranoik 09 października 2021 17:58a ja ostatnio jechalem autem ,patrze a tu pociąg na o pzejezdzie nie ustąpił mi pierwszeństwa. Patrze dalej oczom nie wierze ,druznik -policjant wlepia maszyniscie 5000zl mandatu. Kuzwa, gdzie ja jestem -na Marsie. Nie to tylko porąbane pomysly ludzi ktorym kiedyś zaufaliśmy. A szlak to trafil , znów polują na lotnikow ze niby ptakom nie ustepuja pierwszenstwa.
 • Power 09 października 2021 17:47Za PISu najlepue być nierobem albo górnikiem. Tak czy tak robotnikach k średniej klasy to jest koń-frajer.
 • Czytelnik 09 października 2021 10:04Pewien pracodawca rozdał wszystkie środki przeznaczone na wyplaty pracowników ,rozdal w ramach programu pomocy na ubogie dzieci i dzieci bardzo bogatych osob. Tak się zapędził w rozdawaniu ze okradł przy tym swoich pracownikow gdyż wypłatę zaczął płacić pieniędzmi bez pokrycia czyli drukowanymi na kserokopiarce .Rownoczesnie także rotrwonil Ich oszczednosci na Ich kontach oszczednosciowych do ktorych sam ich w ramach PPE zmusil i na ktore mial wplacac Ich ciezko zapracowane srodki finansowe.To jest dobry człowiek, głupek czy zwykly oszust i złodziei. Jak takiego pracodawce ocenisz .Jestem ciekaw oceny moralnej tego współczesnego przykładu.
 • Czytelnik 09 października 2021 09:54Pewien pracodawca rozdał wszystkie środki; zyski w ramach programu pomocy na dzieci meneli i dzieci bardzo bogatych. Tak się zapędził ze okradł przy tym swoich pracownikow gdyż wypłatę zaczął płacić pieniędzmi bez pokrycia czyli drukowanymi na kserokopiarce .Rownoczesnie także rotrwonil Ich oszczednosci na Ich kontach oszczednosciowych na ktore ma wplacac Ich ciezko zapracowane srodki finansowe.To jest dobry czlowiek, glupek czy zwykly oszust i złodziei. Jak Pan sądzi .Ciekaw jestem Pańskiej oceny moralnej tego współczesnego przykładu.
 • Budowlaniec 08 października 2021 18:05U nas na budowie to dzwig ma pierwszeństwo czy bidowlaniec. Jak Pan sądzi.
 • "Tak mądrze rządzicie" 08 października 2021 11:04Wysokość przypadającej 14-stki (brutto) 1250 – 3000 zł brutto 1250,88 zł brutto 3100 zł 1050 z 3200 zł 1150 zł 3300 zł 950 zł 3500 zł 750zł 3700 zł 550 zł 3900 zł 350 zł 4100 zł 150 zł 4250 zł brutto i więcej 0 zł czyli Ten frajer co dużo w życiu pracował a ten co na czarno ,lub od czasu do czasu ,ten zyskuje nawet jak jego majątek jest potężny. I pracuj tu człowieku dla kraju!
 • Marek 08 października 2021 08:07Panie Posle a co jeszcze pod Waszymi Rządami pozostanie tanie?
 • Spostrzgaczy 07 października 2021 20:51Wchodzi na pasy, a pogoda to szaruga wieczór, nieoświetlone przejęcie i nieoświetlona częsć poprzedzająca przejście , w ciemnym ubraniu, w terenie zabudowanym i nie też musi posiadać żadnych elementów odblaskowych, nie musi się zatrzymać ,oraz spojrzeć w lewo ,w prawo , jedzie jeden pojazd ***pieszy mógłby go przepuścić i spokojnie przejść po już pustej jezdni , ale nie, On ma pierwszeństwo, barany w Sejmie dla baranów uchwaliły zidiociały przepis a teraz chcą uchwalić bezczelnie drakoński system karania kierowców . O to POlska ,czym się różnicie.
 • Kierujący 06 października 2021 19:02Zarówno Po jak i PiS maja swoich etatowych pismaków których zadaniem jest chwalić wbrew oczywistym prawdom przedsięwzięcia ich rządów i przekonywać ze czarne jest białe a białe to żółte. Ile Panowie płacicie tym dziennikarzynom na zawołanie za takie brednie np. na czasie podwyżki mandatów ,czytaj>Ograniczenie prędkości do 30 km/h w terenie zabudowanym w całej UE. Parlament Europejski forsuje nowe rozwiązania Edyta Wąsowska< ciekawa jestem cennika od artykułu lub że >ilość wypadków wzrosła gdy mandaty były za niskie< jak rzeczywista statystyka dowdzi że mimo przyrostu ilości pojazdów ,ta ilość spadła i Rząd dzięki temu zebrał od PZU najwyższe zyski w historii..
 • Jola 06 października 2021 18:28"Rząd zlikwiduje głodowe emerytury" > a co przywłaszcza sobie je i zostawią Ich właścicielom kamienie
 • Ewa 06 października 2021 18:12Pytał się Pan nas ,czy żyje się nam lepiej ,...odpowiadam Nierobom i cwaniakom na pewno tak ,górnikom też lepiej po ostatniej premii ,reszta coraz częściej dziaduje i jest zastraszana.
 • Kot 06 października 2021 18:10jak już ceny podnieśli będą ograniczać inflacje --hehehehehhheeeehheeeeehhe - ale Wy nas za durniów macie.
 • ???! 06 października 2021 16:17Nasz Kochany Nierząd przez swoich z różnych gazet pismaków ogłosił, ze Grupa związku zawodowego pracodawców zgłosiła do rządu wniosek o podniesienie stawki akcyzy na piwo --muszę przyznać ,przekaz i pomysł zarąbisty szczególnie biorąc pod rozwagę Kto by miał tą propozycje zgłaszać. --gdyż pewnie oranżada jest już za droga w stosunku do piwa.
 • tez Janusz 06 października 2021 15:55No i na ostatek -brak założenia PPK i PPE -straszycie wysokimi karami, brak udziału w Spisie Ludności --wysokie kary ,Mandayt --wysokie kary ,; jak sie więc nazywa ten Tyran co wszystkich tylko zastrasza !--PiS --wstydzę się ze na Was głosowałem,już nigdy więcej -fe -rzygać się chce od tego waszego terroryzowania społeczeństwa ,okradania robotników którzy żadnych podwyżek nie otrzymują przy tej inflacji i trwonienia na meneli naszych oszczędności pod hasłem ,utrzymujemy nierobów. a tych co są zatrudnieni zmusimy do dożywotniej na nich pracy. Moi przyjaciele z pracy mówią "nie mamy już na Kogo głosować" ja wiem "menele na was nie pójdą bo nigdy nie chodzili ,My tez wiec PO ma zwycięstwo ,czyz nie o to Kaczyńskiemu na nowe wybory chodzi!-wystarczy że krzyną 'wprowadzamy walutę Euro!
 • janusz 06 października 2021 15:47Ale to jeszcze nie wszystko --Ponoć Ministerstwo chce we wszystkich domach obowiązkowych podzielników ciepła czyli takich "cegłówek" które łatwo jest oszukać aby nimi odmierzać ilość zużytego ciepła w mieszkaniach gdy sąsiag grzeje łazienką a tym samym zmusić naród do oszczędzania ,niskiej emisji i siedzenia w zimnie. Pomijając fakt że rura (taksówka )jednakowo kosztuje czy się nią przewozi jedną czy trzy osoby oprócz kierowcy ,więc masówka jest najtańsza na osobę co spowoduje że przewóz jednego GJ, będzie znacznie mimo pozornej oszczędności , znacznie droższe ,co dalej spowoduje, ze ludzie docelowo będą bólić za to ze siedzą w zimnie taaaaaaka kasę gdyż koszty produkcji prawie nie zmaleją. Pamiętajmy także o prawie lokatorów i spółdzielni do samostanowienia! Pytanie jest Kto za tym rozwiązaniem kosztów emisji lobbuje i Kto weźmie łapówki.?!
 • Sebastian2 06 października 2021 15:30...I jeszcze dodam że potem rząd puści Policje której jak kiedyś inny nakazał ze bez dziennego utargu w mandatach na 100 000 zl masz mi się nie pokazywać bo będziesz bez premii i finite , będziemy mieli Robin Hoodów lszukających okazji i miejsc jak "przyrąbać 1500 zl hopkowi" jadącemu do pracy gdy już ma właśnie minąć "koniec terenu zabudowanego" lub właśnie do niego wjechał i nie wytracił jeszcze prędkości albo takiemu co można udowodnić że każdy pieszy jest zbliżającym sie do przejścia i zawsze to pieszy -jest widoczny!--chyba Pana w tym temacie dyscyplina partyjna nie obowiązuje!?
 • Sebastian 06 października 2021 15:19A swoją drogę slyszal Pan, że rząd w sposób drakoński chce podnieść bez opamiętania i kontroli sądów mandaty! -na te bidene dzieci od nirobów zyciowych lub bardzo bogatych książąt--jest propozycja ,mamy tyle martwych ,niefunkcjonujących przepisów drogowych które totalnie Nikt nie przestrzega poza tzw instruktorami kierowców L-ek (WORDami) gdzie Pana brat jest chyba szefem --przepisy jak broń schowana /czyli ukryta i na wojne -- wystarczy ,że na wybranych skrzyżowaniach ustawicie kamery zdolne odczytywać nr rejestracyjne i w ciągu 1 tygodnia od kierowców po podniesieniu mandatów wg proponowanych stawek , Rząd obdaruje wszystkich Meneli a nawet kupi Im za te pieniądze odznaczenia..tyle skasuje kasy! Uprzedzam sformułowanie Ministra że niby ostatnio mandaty były podniesione równie skurczysyńsko w tym a tamtym roku --odpowiadam /właśnie i dlatego PO przerżneło wybory. Nie jestem tu za dyscyplinowaniem kierowców ale nie tymi metodami --niech w ostrych sprawach decyduje sąd --można ,można --w sumie dla ministra 3 do 5 tysięcy do pikuś ale dla robotnika to naprawdę spory wydatek a nie ma takiego co nie jest bez winy --Pan także i ja o tym wiem
 • Kuba 06 października 2021 14:58Panie Pośle-Prezes Glapinski chwalił się ze zamierza wypuścić 1000 zł -pozłacane. Bystrzy zauważają IZ popełnia błąd --od razu powinien wypuścić 10 000 zl --nie dość że przywłaszczył by sobie na potrzeby Meneli lub bogatych dzieciaków i swoją pensje Nasze oszczędności które gromadziliśmy na nasze emerytury do czego nas zachęcano a nawet zmuszano programami PPK i PPE pod surowymi karami, a gdy już te 10 000 zł będzie funkcjonować co widać po wysokości proponowanych mandatów to znów wystarczy obciąć tylko 4 zera i znowu będziemy mieli 1 zł a rząd udowodni że stłumił inflacje i nasz bilet Narodowego Banku Polskiego czyli umocni względem Euro i Dolara co PiS obiecywało namawiając Nas aby nie przyjmować w Polsce Euro.Ps ..przy okazji zdradzę Panu jak wygrać następne wybory parlamentarne. trzeba rzucić hasło "popatrzcie co PiS zrobił ze złotym i inflacją i następnie "już się nie damy nabrać przyjmujemy Euro" --pytanie 'jak się nazywa człowiek lub ludzie którzy drukują pieniądze i to bez pokrycia?"
 • witam 06 października 2021 13:16Witam nie wiem czy widzieliscie ale węgiel osiagnol rekordowa wartość 257$ za tonę i idzie w góre. polecam sprawdzic w inernecie. i przemyśleć czy warto sie pozbywac takiego surowca
 • xyz 06 października 2021 13:14to co co piszecie jest smieszne.. Polak Polakowi wilkiem a zazdrosc ze ktos ma inaczej to już chyba standard wśród narodu. to wolny kraj i każdy może byc kim chce. wy też mogliście. ale latwiej wypominac i powtarzać bzdury których ktoś wam wciska do glowy
 • dodam smieje siw i placze 06 października 2021 11:17Ten gornik smiejac sie powiedzial mi takze iz On juz od dawna ,wiecej niz zyl i pracowal do dnia otrzymania emerytury -gorniczej jest na emeryturze czylu dluzej i urzadzil sie a koszt innych a teraz urzadzil syna kierujac Go na kierowce do wozu bojowego strazy pozarnej gdzie jak nie ma akcji to zazwuczaj spi -syn-i po 15latach tej pracy tez skorzysta z emerytury czyli i syn jest urzadzony. Odchodząc smial sie -jajakie to Panstwo jest glupie gdyz ludziom po 50latach pracy nie daje emerytur a tu takie kwiatki
 • Adam 06 października 2021 11:09Panie , w którym to innym kraju górnik po 5letnim urlopie gorniczym otrzymuje po 25 latach pracy tak wysokie emerytury na koszt calego spoleczenstwa. Gornicy chcieli by otrzymywac wysokie place i miec wysokie emerytury przez super dlugi czas dozycia.Czy kopalnie za to odprowadzaja adekwatnie wysokie skladki do ZUS? -znam gornika ktory twiedzi ze w chwili przejscia na emeryture wskutek dwukrotnego przelicznika mial wiecej lat pracy niz zycia.Na czyj koszt wiec zyjecie,..A Pan gdzie ,na jakim stanowisku pracowal i ile lat gdy odszedl na emeryture gornicza.To przez Was panstwa nie stac na stazowe.Smiem twierdzi ze z emerytur korzystacie a konto innych w innych zakladach o dlugim stazu pracy.

Dodaj komentarz