Pixabay Niektórzy twierdzą, że prawdziwe życie zaczyna się na emeryturze
Pixabay Niektórzy twierdzą, że prawdziwe życie zaczyna się na emeryturze

Dotychczas praca zawodowa organizowała nasze życie i nasz plan dnia – panował w nim określony schemat codziennych obowiązków. Emerytura jest więc z jednej strony szansą na podjęcie nowych aktywności, z drugiej zaś zagrożeniem popadnięcia w marazm oraz apatię. Co zatem robić, aby nie wpaść w żadną ze skrajności i w zrównoważony sposób cieszyć się czasem odpoczynku oraz nowych wyzwań, które z sobą niesie.

Hobby

Jeżeli dotychczas nie miałeś czasu na pielęgnowanie swojej pasji albo jeszcze jej nie odnalazłeś – to teraz jest na to doskonały moment! Dysponujesz odpowiednią ilością czasu, a współcześnie możliwości są niemal nieograniczone, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Warto poszukać ciekawych kursów, zorientować się, co dzieje się w najbliższej okolicy lub poprosić i pomoc w poszukiwaniach młodszych członków rodziny. 

Wolontariat 

Jest to rodzaj aktywności, który polecamy nie tylko osobom na emeryturze, ale każdemu. Wolontariat sprawia, że służymy innym, a przy okazji ma to korzystny wpływ na nas samych. Z pewnością w naszym regionie nie brakuje miejsc, w których potrzebne byłyby ręce (albo serce) do aktywnej pomocy, np. schronisk i fundacji dla zwierząt, domów dziecka, sierocińców czy innych organizacji. 

Aktywność fizyczna 

Sport jest polecany osobom w każdym wieku. Często dzieje się tak, że na emeryturze zaniedbujemy tę sferę życia i zalegamy przed telewizorem. To błąd! Dzięki aktywności fizycznej możliwe jest zachowanie witalności i zdrowia przez wiele długich lat. Poprawia ona nasze samopoczucie, a przy jej okazji możemy np. zwiedzać ciekawe miejsca (przykładowo podczas wycieczek rowerowych).

Podróżowanie

Tutaj wiele zależy od zasobności naszego portfela, a także kondycji zdrowotnej konkretnej osoby. Jednych zachwycą dalekie podróże w odległe miejsca, podczas których przemierzą wiele kilometrów pieszo; inni zaś zadowolą się piknikiem na pobliskiej wsi. Wybór należy do nas, ale na pewno nie powinniśmy rezygnować z podziwiania piękna świata na emeryturze!

Zorganizowane spotkania 

W wielu miastach, również w naszym regionie, organizowane są spotkania dla seniorów. Mogą to być spotkania tematyczne albo po prostu towarzyskie. Najważniejsze jednak, że nie zasiedzimy się wówczas w domu, poznamy nowych, inspirujących ludzi i nie dopadnie nas poczucie, że jesteśmy niepotrzebni innym ludziom.

Możliwości zorganizowania czasu wolnego na emeryturze jest wiele. Warto interesować się tym, co dzieje się w naszym regionie, na bieżąco śledzić wydarzenia, nie bać się próbować nowych rzeczy i z odwagą kroczyć nawet w nieznane. 

Martyna Robek

Komentarze

Dodaj komentarz