post image
Marszałek Jakub Chełstowski.

Tuż po godzinie 10, oficjalnie otwarto wydarzenie, które potrwa przez trzy dni. Do uczestników wydarzenia, swoje oficjalne listy skierowali prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński. Listy zostały odczytane podczas otwarcia. Gości powitał wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

- Te trzy dni powinny pozwolić nam odpowiedzieć na pytanie, dokąd my zmierzamy. Jak my widzimy województwo śląskie za ileś lat? - mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, mówił o odpowiednim przygotowaniu do transformacji energetycznej.  

– Powinniśmy wyzwolić potencjał, który jest w nas. Jesteśmy w ważnym momencie. Nie ma łatwo i w świecie i w Europie. Mamy i wrogów i przyjaciół. Chcemy być uczciwi, ale nie zawsze są uczciwe metody wokół nas. [...] Nasi partnerzy w różnych wymiarach – jeśli chodzi o współpracę regionalną – wskazują nam swoje doświadczenia, że transformacja w europejskich regionach była z problemami. Więc nie ma jednej metody, która pozwoli nam to wszystko zrealizować bezproblemowo, ale jeśli się do tego dobrze przygotujemy i będziemy współpracować, jestem przekonany, że damy radę – mówił marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. 

Nadchodzą konieczne zmiany?

Podczas wystąpienia, marszałek Jakub Chełstowski podkreślał, że zgodnie z analizami do 2030 roku, ponad 5 tysięcy osób pracujących w górnictwie rozwiąże stosunek o pracę. Mowa także o kolejnych 10 tys. osób, które pracują w sektorze około górniczym.

- Osoby, które będą odchodziły z górnictwa muszą znaleźć atrakcyjne miejsca pracy. Proces ten będziemy musieli realizować stopniowo, by nie dochodziło do zakłóceń w życiu społeczno-gospodarczym mieszkańców regionu - mówił Jakub Chełstowski.

W czwartek kolejny dzień debat z udziałem ekspertów. Wśród wydarzeń odbędzie się także konkurs startupowy PLUG AND PLAY.  To rywalizacja skierowana do startupów oraz przedsiębiorstw z sektora MŚP, wdrażających innowacyjne rozwiązania (produkty, usługi, procesy), mogące znaleźć zastosowanie w regionach wdrażających procesy transformacji gospodarczej, a także regionach postindustrialnych, chcących rozwijać i tworzyć cyfrowe społeczeństwa. Współorganizatorem konkursu jest Plug and Play - akcelerator z Doliny Krzemowej, zrzeszający młode technologiczne firmy, światowe korporacje i inwestorów oraz łączący najlepsze technologiczne startupy z największymi światowymi korporacjami. Pula nagród w konkursie wynosi 150 tys. zł. 

Komentarze

Dodaj komentarz